Ο Ντουρίς την οδηγεί στην Ευρώπη (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 25/2/2018 - 18:10

Μεγάλης σημασίας νίκη πέτυχε η Ανόρθωση σε βάρος της ΑΕΛ με 1-0, το απόγευμα της Κυριακής (25/02) στο Τσίρειο Στάδιο, για την 26η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Το γκολ της «Κυρίας», που πλέον άφησε οχτώ βαθμούς πίσω τη σημερινή της αντίπαλο και παρέμεινε στην τρίτη (και προνομιούχα) θέση σημείωσε ο Ντουρίς.

Εναλλασσόμενη υπεροχή στο Α’ ημίχρονο του Τσιρείου Σταδίου, με τις δύο ομάδες να έχουν τα καλά διαστήματα τους και τις ευκαιρίες τους για γκολ. Την μπάλα κράτησε περισσότερο η Ανόρθωση, όμως η ΑΕΛ είχε τις περισσότερες ευκαιρίες. Η πρώτη ευκαιρία στο ματς ήταν διπλή, με τον Αρούς στο 14ο λεπτό να λέει δις «όχι» με εντυπωσιακό τρόπο στα σουτ που επιχείρησαν από κοντά Ρομάν και Τόρες, με το δεύτερο να ήταν και σε πολύ καλή θέση. Η ΑΕΛ είχε κι άλλη ευκαιρία στο 23’, με τη κεφαλιά του Λαφράνς που βρέθηκε μόνος μέσα στην περιοχή, να περνάει λίγο έξω. Στο 28’ ήρθε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία της Ανόρθωσης, με το πλασέ του Ράγιος έξω απ’ την περιοχή να σταματάει στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Βοζίνια, που στην εξέλιξη της φάσης χρειάστηκε διπλή προσπάθεια να σταματήσει μία σέντρα του Πράνιτς από δεξιά. Στο 37’ νέα φάση για την ΑΕΛ, με τον Τόρες να ξεκινάει την προσπάθεια από τη μεσαία γραμμή και να κάνει τελικά το δυνατό σουτ στο ύψος της περιοχής και ο Αρούς να αποκρούει. Η μεγαλύτερη φάση του Α’ ημιχρόνου σημειώθηκε ωστόσο στις καθυστερήσεις, με τον Σισέ να παίρνει τη μπάλα μόνος προ κενής εστίας, με το πλασέ του να καταλήγει λίγο έξω.

Χωρίς τις πολλές φάσεις το ξεκίνημα του Β’ ημιχρόνου με την Ανόρθωση να ήταν αυτή που κέρδιζε αρκετά μέτρα και να δημιουργεί προϋποθέσεις. Οι προσπάθειες της επιβραβεύθηκαν στο 67’, όταν ο Ράγιος με εξαιρετική διαγώνια πάσα βρήκε το Ντουρίς εντός περιοχής, ο τελευταίος πέρασε και το Βοζίνια, και έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα. Η ΑΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει, πήρε κάποια ρίσκα και η Ανόρθωση βρήκε ευκαιρία για γκολ. Η κεφαλιά του Ράγιος στην κλειστή γωνιά του Βοζίνια στο 77’ κατέληξε σε κόρνερ, ενώ είχε προηγηθεί μία του Μιτρέα για την ΑΕΛ, που μάζεψε εύκολα ο Αρούς. Η ΑΕΛ συνέχισε να πιέζει για την ισοφάριση, αλλά δεν βρήκε κάποια σπουδαία ευκαιρία, πέραν από κάποιες φάσεις διαρκείας στην περιοχή της, που καθάριζε εύκολα ο Αρούς. Ο Ντουρίς μάλιστα έχασε σημαντική ευκαιρία για το 0-2, όταν στις καθυστερήσεις βγήκε φάτσα με το Βοζίνια, όμως τον σταμάτησαν οι αμυντικοί της ΑΕΛ προτού πλασάρει.

Δείτε εδώ το φιλμ της αναμέτρησης

ΑΕΛ (Μ. Μπαλταζάρ): Βοζίνια, Κυριάκου (78’ Γκαμπιονέτα), Λαφράνς, Μιτρέα, Γουίλερ (64’ Μπενίτεθ), Σοάρες, Σίλβα, Ρομάν (71’ Σασί), Τόρρες, Αβραάμ, Τεξέιρα

Ανόρθωση (Ρ. Λέβι): Αρούς, Στρούνα, Σίλντενφενλτ, Ντουγκλάο (18’ Γκάντσεφ), Πράνιτς, Βίκτορ, Ιγκιεμπόρ, Ράγιος, Αράζ (71’ Καλό), Σισέ (90’ Κοφί), Ντουρίς