Ο Ολυμπιακός «ανάγκασε» τον ΑΠΟΕΛ στην πρώτη φετινή του ήττα (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 7/12/2019 - 20:50

Την πρώτη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα γνώρισε ο ΑΠΟΕΛ στο Μακάρειο κόντρα στον Ολυμπιακό με 2-0. Οι γηπεδούχοι βρήκαν τα γκολ με τους Ντουβεντρού (38’) και Κίκο (83’).

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν κατώτερος των περιστάσεων και δικαίως γνώρισε την πρώτη του ήττα. Στο πρώτο ημίχρονο παρά την υπεροχή οι πρωταθλητές έμειναν πίσω στο σκορ κόντρα στη ροή του αγώνα ενώ και στην επανάληψη ο Ολυμπιακός βρήκε το δεύτερο γκολ μετά από αντεπίθεση και κερδισμένο φάουλ.

Μετά από αυτή την ήττα ο ΑΠΟΕΛ έμεινε στους 18 βαθμούς ενώ ο Ολυμπιακός ανέβηκε στους 12 βαθμούς και ανάσανε βαθμολογικά. Την ερχόμενη αγωνιστική οι «γαλαζοκίτρινοι» αντιμετωπίζουν τον Εθνικό στο ΓΣΠ ενώ οι «μαυροπράσινοι» αντιμετωπίζουν τη Δόξα ως τυπικά φιλοξενούμενοι στο Μακάρειο.

Αξιοσημείωτο το ότι κόντρα στον Εθνικό ο ΑΠΟΕΛ θα στερηθεί τις υπηρεσίες των Μιχαΐλοβιτς (αποβλήθηκε), Ιωάννου και Μερκή οι οποίοι συμπλήρωσαν απαγορευτικό αριθμό κίτρινων καρτών.

Πρώτη καλή στιγμή ήταν για τον ΑΠΟΕΛ στο 4ο λεπτό, με τον Μάτιτς να εκτελέσει φάουλ και τον Μπάιζα να διώχνε σε κόρνερ.

Με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών ο Άλεφ εκμεταλλεύτηκε λάθος στην άμυνα του Ολυμπιακού και βρέθηκε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων που απέκρουσε εύκολα το πλασέ που επιχείρησε ο Βραζιλιάνος.

Στο 36’ οι «μαυροπράσινοι» άνοιξαν το σκορ με τον Ντουβεντρού. Ο ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού πήρε τη μπάλα από το κέντρο του γηπέδου και ξεκίνησε κούρσα φτάνοντας στην περιοχή και την κατάλληλη στιγμή έκανε το σουτ νικώντας τον Μπέλετς.

0

Με καλές προϋποθέσεις μπήκαν στην περιοχή των γηπεδούχων οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ στο 49’, με τον Βιντιγκάλ να δοκιμάζει το συρτό σουτ όμως ήταν αδύναμο και κατέληξε εύκολα στα χέρια του Μπάιζα.

Κίτρινη κάρτα δέχθηκε στο 51’ ο Μερκής και θα χάσει το επόμενο παιχνίδι που είναι κόντρα στον Εθνικό Άχνας.

Δυνατό σουτ από πλάγια επιχείρησε στο 69’ ο Πάβλοβιτς, με τη μπάλα να περνάει δίπλα από την εστία.

Στο επόμενο λεπτό ο Μάτιτς έχασε τεράστια ευκαιρία με σουτ εντός περιοχής, στέλνοντας τη μπάλα να περάσει ξυστά από το κάθετο δοκάρι του Ολυμπιακού.

Στο 82’ ο ΑΠΟΕΛ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μιχαήλοβιτς με απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο παίκτης των γηπεδούχων ανέτρεψε τον Μπιλάλ που έφευγε μόνος απέναντι από τον Μπέλετς.

Στην εκτέλεση του φάουλ (83’) ο Κίκο με συρτό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 2-0 για τον Ολυμπιακό.

γ

Έχασε ευκαιρία και για τρίτο γκολ η ομάδα του Πάμπου Χριστοδούλου, με τον Αγιτέ στο 86’ να προσπαθεί να κρεμάσει τον Μπέλετς, με τη μπάλα να περνάει μόλις πάνω από την εστία

Μικρός χαμός στο 87’, με τον Μάτιτς να κάνει σκληρό φάουλ στον Μπιλάλ και τον τελευταίο να ζητάει το λόγο από τον αντίπαλο. Υπήρξαν αψιμαχίες και μάλιστα στο γήπεδο μπήκαν παίκτες από τους δύο πάγκους. Οι δύο παίκτες που ενεπλάκησαν αντίκρισαν κίτρινη κάρτα, όπως επίσης ο Νικόλας Ιωάννου που ήταν στο όριο και θα απουσιάσει από το επόμενο παιχνίδι.

Ολυμπιακός (Πάμπος Χριστοδούλου): Μπάιζα, Ψάλτης, Σωτηρίου, Νάνι, Κίκο, Ενόχ (32' Μπιλάλ), Βινίσιους, Οικονομίδης, Ροτζέιρο (75' Ζαχαρίου), Ντουβεντρού, Αγιτέ (90' Σιντιμπέ)

ΑΠΟΕΛ (Τόμας Ντολ): Μπέλετς, Σάβιτς (46' Γιάκολις), Μερκή, Ιωάννου, Άλεφ, Μάτιτς, Μιχαΐλοβιτς, Ζοαοζινιο (78' Εφραίμ), Χαλένιους, Τάμαρι, Βιντιγκάλ (65' Πάβλοβιτς)