Ο Σαλάχ την οδηγεί στην κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ

Σάββατο, 12/1/2019 - 19:50

Η Λίβερπουλ έμοιαζε μπλοκαρισμένη για 50 λεπτά στην έδρα της Μπράιτον, όμως ο Σαλάχ κέρδισε το νικητήριο πέναλτι, ευστόχησε κι έστειλε την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ στο +7 από την Μάντσεστερ Σίτι.

Ήταν τόσο μονότονο το ματς, τόσο ανιαρό, που μέχρι να φτάσουμε στο 50ό λεπτό δεν υπήρχε τελική εντός εστίας από κανέναν. Η Μπράιτον έδειχνε να συμβιβάζεται με τον ρόλο της πίσω από την μπάλα, η Λίβερπουλ παρά το 75% κατοχής, δεν μπορούσε να φτιάξει ούτε μισή φάση.

Οι «κόκκινοι» σπατάλησαν ένα ημίχρονο, ωστόσο κάπου εκεί στο 50ό λεπτό ο Μοχάμεντ Σαλάχ είπε να πάρει την ομάδα στις πλάτες του. Με την μοναδική του ικανότητα να κρατάει την μπάλα, να την προστατεύει με το σώμα και να δημιουργεί χάος στην αντίπαλη περιοχή, ο Αιγύπτιος έκανε τον πανικόβλητο Μάρτιν Μοντόγια να υποπέσει σε παράβαση, που ήταν ένα ολόκληρο παιχνίδι.

Ο Σαλάχ με το 14ο φετινό του γκολ ανέβηκε στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ, όμως χάρισε μία υπερπολύτιμη νίκη σε ένα πολύπλοκο παιχνίδι. Μετά από δύο κολλητές ήττες σε πρωτάθλημα και κύπελλο, η ομάδα του Κλοπ κράτησε ως το τέλος το 0-1 και πλέον βρίσκεται στο +7 από την Μάντσεστερ Σίτι που αγωνίζεται την Δευτέρα με την Γουλβς.

Το γκολ άνοιξε το παιχνίδ κι έκανε την Μπράιτον να βγει από το καβούκι της. Οι γηπεδούχοι έχασαν μία σημαντική ευκαιρία με τον Γκρος (58’), όμως η Λίβερπουλ βρήκε χώρους και άρχισε να απειλεί περισσότερο.

Ο μόνος λόγος που το σκορ έμεινε στο 0-1 ήταν η επιπολαιότητα των Φιρμίνο (75’) και Σαλάχ (88’) που έχασαν ανεπίτρεπτες για την κλάση τους ευκαιρίες και κράτησαν αγχωμένους τους οπαδούς της Λίβερπουλ μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια ξεχωρίζει η νίκη με ανατροπή της Γουότφορντ, που χάρη στην 6η φετινή ασίστ του Χοσέ Χολέμπας γύρισε το ματς με την Κρίσταλ Πάλας (1-2) και φιγουράρει στην 7η θέση, ενώ χάρη σε δύο αυτογκόλ (!) η Μπέρνλι λύγισε την αντίσταση της Φούλαμ (2-1), που κατάφερε να χάσει ένα ματς στο οποίο βρήκαν δίχτυα μόνο δικοί της παίκτες!