«Πάτησε» και τον Ερμή στο Τσίρειο η ΑΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 31/10/2020 - 17:54

Το απόλυτο σερί της στο Τσίρειο συνεχίζει η ΑΕΛ. Η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε με 2-1 του Ερμή για την ένατη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Το σκορ άνοιξε για τους Λεμεσιανούς ο Τόρες στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης ενώ ο Παπαφώτης διπλασίασε τα γκολ της ΑΕΛ στο 47ο λεπτό. Για τη φιλοξενούμενη ομάδα του Ερμή μείωσε στο σκορ ο Ρουσιάς στο 62ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η ΑΕΛ ήταν καλύτερη καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και δικαίως πανηγυρίζει την τέταρτη νίκη στην έδρα της. Με τη νίκη αυτή η ΑΕΛ έφτασε τους 18 βαθμούς ενώ η ομάδα της Αραδίππου έμεινε καθηλωμένη στους δέκα βαθμούς

Την ερχόμενη αγωνιστική η ΑΕΛ θα πάει στην Πάφο για να αντιμετωπίσει την τοπική ομάδα στο «Στέλιος Κυριακίδης» ενώ ο Ερμής φιλοξενεί την Ένωση στο «Αμμόχωστος - Επιστροφή».

Σέντρα-σουτ από τον Παπαφώτη, απέκρουσε ασταθώς ο Καϊκέ, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε και ο Τόρες με δυνατό πλασέ έστειλε τη μπάλα μόλις έξω στο πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης.

Σουτ στην κίνηση από τον Ριέρα μετά από σέντρα στην περιοχή του Ερμή όμως δε βρήκε στόχο ο Ισπανός στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης.

Πανέμορφο γκολ για την ΑΕΛ στο 14ο λεπτό με τον Τόρες. Κάθετη του Ριέρα στον Παπαφώτη, ο οποίος άφησε στον Τόρες με τακουνάκι και με πλασέ-βολίδα έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα του Καϊκέ.

Στο 17ο λεπτό η μπάλα στρώθηκε στον Παπαφώτη έξω από την περιοχή μετά από εκτέλεση κόρνερ, με τον Κύπριο διεθνή να πιάνει το δυνατό σουτ όμως η μπάλα πέρασε εκτός χωρίς να απειλήσει τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.

Τακουνάκι από τον Ντανίλο στο 26’, δυνατό σουτ από τον Μεντόγεβιτς, η μπάλα κόντραρε και πέρασε μόλις έξω.

To δεύτερο γκολ για την ΑΕΛ ήρθε στο 47ο λεπτό μετά από κάθετη στον Μπάμπιτς, ο οποίος γύρισε στον Παπαφώτη που με δυνατό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Πάντως στην αρχή της φάσης, ο Κροάτης ποδοσφαιριστής των γηπεδούχων ήταν εκτεθειμένος και θα έπρεπε να δοθεί οφσάιντ.

Μετά από όμορφη ομαδική προσπάθεια ο Μέιρα έδωσε στον Ονησίφορο Ρουσιά ο οποίος νίκησε τον Βοζίνια, μείωσε σε 2-1 για τον Ερμή και έβαλε ξανά στο... κόλπο διεκδίκησης βαθμών τους φιλοξενούμενους στο 62ο λεπτό.

Πολύ καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους στο 71ο λεπτό της αναμέτρησης όμως το σουτ του Καραγκούνη πέρασε μόλις δίπλα από την εστία του Βοζίνια.

Πολύ καλή στιγμή για την ΑΕΛ στο 86ο λεπτό όμως ο Καϊκέ είπε «όχι» στον Μηνά Αντωνίου.

Mεγάλη ευκαιρία για τον Ερμή στις καθυστερήσεις. Τετ-α-τετ ο Κύπρου, έστειλε την μπάλα ελάχιστα εκατοστά έξω από την εστία του Βοζίνια.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Τεϊσέιρα, Μπουνόζα, Σάντος, Κυριάκου, Μεντόγεβιτς, Ριέρα, Παπαφώτης (Αβραάμ 63'), Τόρες (Αντωνίου 80'), Ντανίλο, Μπάμπιτς (Μαΐντεβατς 60')

Ερμής (Νίκος Ανδρονίκου): Καϊκέ, Καραγκούνης, Γαβριήλ, Μέιρα, Ντίας, Κυριακίδης, Χολντ, Σιντιμπέ, Κονέ, Ρουσιάς (Κύπρου 69'), Παπαθανασίου (Βαλλιάνος 46')

Ντούσαν Κέρκεζ (ΑΕΛ): «Αλήθεια δε ξέρω πως να ξεκινήσω. Άκουσα τον κ. Ανδρονίκου και αλήθεια νιώθω άσχημα. Όλοι είδατε πως έκανε πολύ καλή δουλειά στο γήπεδο. Δεν έχασε από κανένα εύκολα. Μπράβο του. Έπαιξαν πολύ καλά, δεν ήταν εύκολο για εμάς. Δε ξέρω γιατί φεύγει αλλά καλή συνέχεια.

Ήταν δικό μας παιχνίδι σήμερα. Σημαντικό για εμάς οι τρεις βαθμοί, δύσκολο πρωτάθλημα δεν μπορείς να κερδίσεις κανένα εύκολα. Μπράβο στους παίκτες μου. Νομίζω φέτος έχουμε πιο μεγάλο ρόστερ, έχουμε πιο ποιοτικούς παίκτες. Αλλάξαμε και εγώ και η ομάδα και στο τέλος βγαίνει στο γήπεδο».

Νίκος Ανδρονίκου (Ερμής): «Κέρδισε η καλύτερη ομάδα, αυτό είναι σίγουρο. Η ΑΕΛ ήταν καλύτεροι από εμάς. Εμείς για ανεξήγητο λόγο στο πρώοτ ημίωρο δεν ήμασταν καλοί και μας στοίχισε με το γρήγορο γκολ που εκμεταλλεύτηκε η ΑΕΛ. Κάναμε κάποιες αλλαγές στο δεύτερο ημίχρονο και παρά το ότι είχαμε την αναμέτρηση της Τετάρτης και τέσσερις απουσίες θεωρώ πως είχαμε καλή απόδοση. Θα μπορούσαμε με τον Κύπρου να ισοφαρίζαμε τον αγώνα. Εμείς ξέραμε πως είχαμε δύσκολη αποστολή. Οι νίκες που πετύχαμε είναι με ομάδες που έχουν στόχους όπως εμάς. Οι επόμενες δύο αναμετρήσεις είναι καθοριστικές για το μέλλον. Θέλω να συγχαρώ την ΑΕΛ, τον Κέρκεζ γιατί φαίνεται η δουλειά που κάνει.

Αυτός είναι ο τελευταίος μου αγώνας με τον Ερμή. Μπορεί να είναι απρόοπτο όμως είναι δεδομένο πως αποχωρώ. Δεν έχει να κάνει με το σημερινό αποτέλεσμα. Είμαι 30 χρόνια στο ποδόσφαιρο και ποτέ δεν κατηγόρησα κανένα για αυτό γύρισα σε πολλές ομάδες που έφυγα. Ευχαριστώ τον κ. Φανιέρο που μου έδωσε την ευκαιρία. Νιώθω ότι έκανα το καλύτερο, ήρθαν έξι νέοι παίκτες και στήσαμε ομάδα. Και θεωρώ πως με νίκη την άλλη αγωνιστική θα είμαστε στην εξάδα, Δε θα κάνω δηλώσεις, ευχαριστώ τον πρόεδρο και τον Ερμή. Δεθήκαμε μαζί και φάνηκε στο γήπεδο. Αποφάσισα αυτό πριν το παιχνίδι».

Βασίλης Καραγκούνης (Ερμής): «Γνωρίζαμε τις δυσκολίες του παιχνιδιού και ήρθαμε από τρία δύσκολα παιχνίδια. Δε ξεκινήσαμε καλά και δεχθήκαμε γκολ νωρίς και στα δύο ημίχρονα και έπρεπε να κάνουμε μεγάλη προσπάθεια. Νομίζω για λίγο δε σταθήκαμε τυχεροί να ισοφαρίσαμε. Εννοείται πως θα παλέψουμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά, δε θα αφήσουμε τίποτα στην τύχη με όποια ομάδα και αν παίζουμε. Δεν μας νοιάζει ποιον παίζουμε δουλεύουμε καθημερινά για να δίνουμε τον καλύτερο μας εαυτό».

Βασίλης Παπαφώτης (ΑΕΛ): «Αρχικά είναι σημαντικό ότι κερδίσαμε. Κάναμε το τρία στα τρία και κοιτάμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά. Παίξαμε καλό ποδόσφαιρο αλλά χαλαρώσαμε στο 2-0 και δώσαμε δικαιώματα στον αντίπαλο. Ευτυχώς δεν το πληρώσαμε και κερδίσαμε στο τέλος. Κάθε παιχνίδι δεχόμαστε γκολ και πρέπει να δουλέψουμε στην προπόνηση για να παίζουμε καλύτερο ποδόσφαιρο και να κρατάμε το μηδέν πίσω. Κάθε παιχνίδι θέλουμε τη νίκη. Για τον προσωπικό στόχο θέλω να μιλήσω όταν πρώτα τον καταφέρω να τον πετύχω».

Θεόδωρος Αντωνίου (ΑΕΛ): «Παίζαμε με μια ομάδα η οποία εποχής Ανδρονίκου δέχθηκε μόνο τρία γκολ. Ξέραμε ότι θα έχουμε δύσκολο έργο και αξίζουν συγχαρητήρια στον προπονητή του Ερμή. Από την άλλη, δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες και θα πρέπει να τελειώναμε το παιχνίδι νωρίτερα. Κινδυνέψαμε στην τελευταία φάση να ισοφαριστούμε. Από εκεί και πέρα είμαστε σε καλή πορεία και συνεχίζουμε τη δουλειά χωρίς μεγάλα λόγια. Από την αρχή είπαμε πως θέλουμε τη νίκη σε κάθε παιχνίδι. Δεν υπάρχουν παλιοί και νέοι παίκτες, είναι όλοι παίκτες της ΑΕΛ, όντως όμως όλα τα παιδιά που ήρθαν το καλοκαίρι έχουν βοηθήσει πάρα πολύ μέχρι στιγμής. Είμαστε βέβαιοι και για αυτούς που έχασαν παιχνίδια όταν θα είναι καλά θα βοηθήσουν και αυτοί. Γίνεται εξαιρετική δουλειά από το προπονητικό τιμ. Το μόνο που μας έλειψε σήμερα ήταν τα περισσότερα γκολ. Για εμάς υπάρχει μόνο το παιχνίδι με την Πάφο και δε βιαζόμαστε να δούμε τα άλλα παιχνίδια, όλα τα παιχνίδια είναι δύσκολα γιατί όλες οι ομάδες παλεύουν όλο το 90λεπτο. Καμία ομάδα δεν παρέδωσε τα όπλα. Παίξαμε καλά και ίσως θα έπρεπε να σκοτώσουμε πιο γρήγορα το παιχνίδι. Βλέπουμε ένα προς ένα τα παιχνίδια».