Παρά τον αποκλεισμό, ήταν... Κυρία η Ανόρθωση (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 12/8/2021 - 21:56

Ήταν «Κυρία» όμως συνεχίζει στο Conference League η Ανόρθωση...

Η ομάδα της Αμμοχώστου παρά την τεράστια προσπάθεια και τη νίκη με 2-1 κόντρα στη Ραπίντ Βιέννης  στη ρεβάνς του τρίτου προκριματικού γύρου του Europa League στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», έμεινε εκτός συνέχειας του Europa League με συνολικό σκορ 4-2.

Οι κυπελλούχοι πήραν προβάδισμα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Λάφερτι, όμως η ισοφάριση για τους Αυστριακούς ήρθε με πάρα πολύ μεγάλη δόση τύχης στο 64ο λεπτό με τον Κάρα. Το γκολ της νίκης για την «Κυρία» σκόραρε ο Ρουσιάς στο 88 λεπτό.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ανόρθωση ήταν καταιγιστική, δημιούργησε σωρεία ευκαιριών, όμως δυσκολεύτηκε να βρει το γκολ, κάτι που εν τέλει έγινε στα τελευταία λεπτά του 45λέπτου. Από την άλλη, η ομάδα της αυστριακής πρωτεύουσας ήταν σχεδόν ανύπαρκτη επιθετικά, ενώ δυσκολευόταν να κρατήσει τη μπάλα.

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με την «Κυρία» να προσπαθεί να οργανώσει το παιχνίδι της και να βρει το δεύτερο γκολ, που θα την έβαζε για τα καλά στο... κόλπο της πρόκρισης. Κάτι τέτοιο δεν έγινε, ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν κυριολεκτικά από το πουθενά. Αυτό επί της ουσίας «σκότωσε» τις όποιες ελπίδες είχαν οι παίκτες του Τιμούρ Κετσπάγια. Παρ' όλα αυτά, λίγο πριν το τέλος, ο Ρουσιάς βρήκε το γκολ για τη νίκη της... τιμής.

Η Ανόρθωση πλέον «αποχαιρετά» το Europa League, όμως θα έχει μια δεύτερη... ευκαιρία για είσοδο στους ευρωπαϊκούς ομίλους καθώς θα συναντήσει στα play-off του Conference League την Χαποέλ Μπερ Σεβά από το Ισραήλ. Η πρώτη αναμέτρηση θα πραγματοποιηθεί στις 19 Αυγούστου εκτός έδρας, με τη ρεβάνς μια εβδομάδα αργότερα (26/08) στην Κύπρο.

Tα στιγμιότυπα της αναμέτρησης

Ο Αμπαρτζουμιάν έδωσε στον Ντέλετιτς με την μια, ο Σέρβος έπιασε το σουτ, όμως ο Στρέμπινγκερ απόκρουσε με δυσκολία στο εντέκατο λεπτό.

Με τη συμπλήρωση του πρώτο τέταρτο, ο Κάρα κέρδισε τις κόντρες, έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ, όμως η μπάλα έφυγε λίγο άουτ από την εστία του Λόρια.

Ο Αμπαρτζουμιάν τη σέντρα στο 18ο λεπτό, ο Στρέμπινγκερ απέκρουσε όπως όπως , στην επαναφορά ο Χουσμπάουερ έπιασε το σουτ, όμως έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.

Ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ του Γκρουλ, η μπάλα λίγο άουτ από την εστία του Λόρια στο 22ο λεπτό.

Εξαιρετική προσπάθεια και σουτ του Λάζαρου, έκανε το όμορφο, φαλτσαριστό σουτ, ο Στρέμπινγκερ όμως έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ στο 33ο λεπτό.

Ο Ντελέτιτς έδωσε στον Κορέια, αυτός έπιασε το σουτ με το δεξί, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα χέρια του Στρέμπινγκερ, έξι λεπτά πριν τη συμπλήρωση του πρώτου 45λέπτου.

Ιδανική αντεπίθεση στις καθυστερήσεις για την Ανόρθωση, ο Λάζαρος έδωσε στον Αρτυματά, αυτός έκανε το σουτ, ο Στρέμπινγκερ ασταθώς και στην επαναφορά ο Λάφερτι άνοιξε το σκορ.

Τρομερή ατομική ενέργεια του Λάζαρου στο 53ο λεπτό, άδειασε τον αντίπαλο του, μπήκε στην περιοχή, όμως στο ψηλοκρεμαστό πλασέ του έφυγε για χιλιοστά έξω, αγγίζοντας και στο δοκάρι.

Βγήκε ψηλά ο Ούλμαν στο 59ο λεπτό, μπήκε στη περιοχή, έπιασε το σουτ, όμως ο Λόρια έδιωξε με δυσκολία τη μπάλα σε κόρνερ.

Το γκολ ισοφάρισης για την αυστριακή ομάδα ήρθε στο 64ο λεπτό με τεράστια δόση τύχης. Ο Κάρα υποδέχθηκε τη μπάλα, έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Αμπαρτζουμιάν, χτύπησε ξανά στον Κάρα και κατέληξε στα δίκτυα.

Ωραία προσπάθεια και σουτ του Ελουντού, ο Στρέμπινγκερ όμως απόκρουσε τη μπάλα με τα πόδια και έδιωξε τον κίνδυνο για την ομάδα του.

Παρ' όλα αυτά, η Ανόρθωση βρήκε το γκολ της νίκης στο 88ο λεπτό. Μετά από σέντρα στην περιοχή, ο τερματοφύλακας των Αυστριακών απόκρουσε ασταθώς, με τον Ρουσιά να σπρώχνει τη μπάλα στα δίκτυα από κοντινή απόσταση.

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Αραγιούρι, Ρισβάνης, Αρτυματάς, Χουσμπάουερ (Ελουντού 71'), Πόποβιτς (Χρυσοστόμου 76'), Λάζαρος (Ιωάννου 76'), Κορέια, Ντέλετιτς (Χριστοφή 65'), Λάφερτι (Ρουσιάς 65')

Ραπίντ Βιέννης (Ντιέτμαρ Κιουμπάουερ): Στρέμπινγκερ, Ούλμαν, Χόφμαν, Γκρέιμι, Τσικ (Βίμερ 61'), Γκρουλ (Κλασμούλνερ 66'), Γκράχοβτς, Λούμπιτσιτς (Σούστερ 61'), Αράσε (Σούλσμπαχερ 79'), Φούντας, Κάρα (Κιτάβα 79')

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Τιμούρ Κετσπάγια: «Τα δώσαμε όλα σήμερα, δυστυχώς για εμάς η πρόκριση κρίθηκε στη Βιέννη. Όταν χάνεις 3-0 είναι πολύ δύσκολο και ειδικά όταν εσύ δεν είσαι έτοιμος για τέτοια σημαντικά παιχνίδια. Πιστεύω χάσαμε την πρόκριση μέσα στη Βιέννη. Είμαι πολύ ευχαριστημένος και περήφανος για τους παίκτες μου. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο που είχαμε δυνάμεις κάναμε πολλές ευκαιρίες, πετύχαμε ένα γκολ και μπορούσαμε να πετύχουμε και περισσότερα.

Μετά το 60’ δεν μπορούσαμε να συνεχίσουμε σε αυτού τον ρυθμό. Χάσαμε την πρόκριση στο Europa League όμως έχουμε την ευκαιρία τώρα στο Conference League με την ομάδα στο Ισραήλ και ελπίζω να είμαστε πιο έτοιμοι σε μια βδομάδα. Δεχθήκαμε ένα παράξενο γκολ και μας έκοψαν τα πόδια. Εγώ το έλεγα ότι έχουμε πολύ καλή ομάδα και μπορούμε να παίξουμε καλά. Είχαμε καλούς παίκτες, φέραμε κι άλλους καλούς παίκτες με στόχο να πετύχουμε τους στόχους της ομάδας που είναι η κατάκτηση τίτλων και η πρόκριση σε ομίλους».

Κωστάκης Αρτυματάς: «Καταρχάς αρχίσαμε πολύ δυνατά όπως είχαμε πει τις προηγούμενες ημέρες πως θα κάναμε. Έτσι κάναμε, παίξαμε στο ρυθμό μας, κάναμε το παιχνίδι μας, σκοράραμε πριν από το ημίχρονο και δυστυχώς ισοφαριστήκαμε στην επανάληψη. Δεν τα βάλαμε κάτω, πετύχαμε το δεύτερο και παλέψαμε μέχρι το 90’ και τα δώσαμε όλα. Σήμερα δείξαμε σε μεγάλο μέρος του αγώνα τις δυνατότητες, την ποιότητα και τα τρεξίματα που έχουμε ως ομάδα, αν και αυτά δεν θα ήταν τέτοια αν δεν ήταν ο κόσμος δίπλα μας και μας έσπρωχνε μέχρι το τελευταίο λεπτό. Ήταν δίπλα μας μέχρι το τέλος και εκ μέρους όλης της ομάδας τους ευχαριστούμε. Είμαστε δυνατοί, θα κάνουμε τώρα την προετοιμασία, βλέπουμε παιχνίδι με παιχνίδι, κρατάμε τα θετικά, βελτιώνουμε τα αρνητικά, βλέπουμε τα παιχνίδια με την Μπερ Σεβά και στοχεύουμε στην πρόκριση».

Δημήτρης Χριστοφόρου: «Λέγαμε πριν τον αγώνα ότι μοιάζει δύσκολο αλλά είναι το «Αντώνης Παπαδόπουλος». Η αλήθεια είναι το στο πρώτο ημίχρονο είδαμε μια εξαιρετική εμφανίση. Δοκιμάσαμε στο δεύτερο ημίχρονο να παίξουμε με τον ίδιο ρυθμό, αγγίξαμε το δεύτερο γκολ, δεν μας έκανε η μπάλα το χατίρι και στο τέλος της ημέρας μπορεί να πει κάποιος ότι αυτό το γκολ πάγωσε τα πάντα. Πάντως η ομάδα συνέχισε να παλεύει και πήραμε τη νίκη. Ήταν συγκυριακό εκείνο το 3-0 και τ όλοι όσοι είδαν το παιχνίδι κατάλαβαν ότι αυτή η ομάδα μπορεί πολλά».

Για την Χάποελ Μπερ Σεβά: «ξέραμε ότι στα ματς με την Ραπίντ δεν μπορούσαμε να είμαστε 100 τοις 100 έτοιμοι λόγω των όσων έτυχαν στη προετοιμασία μας. Σίγουρα με την Μπερ Σερβα θα είμαστε πιο έτοιμοι, για να φέρουμε τη πρόκριση στις 26 Αυγούστου εδώ στο γήπεδο μας. Υπάρχουν αρκετοί γνώριμοι εκεί αλλά για δύο ενενηντάλεπτα θα είμαστε έτοιμοι. Το κατάλαβαν και οι αυστριακοί ότι σε αυτό το γήπεδο δεν περνά κανείς».

Για τις αλλαγές στην ενδεκάδα: «Εμείς κάναμε αλλαγές γιατί ξέραμε που υστερεί η ομάδα, δεν θα πούμε πολλά αλλά δεν θα τα βάψουμε και μαύρα. Ο κόσμος πρέπει να ξέρει ότι όλες τις χαρές πρέπει να τις ζήσουμε μαζί».