Τα έκανε... μαντάρα στην ευρωπαϊκή του πρεμιέρα ο Απόλλωνας (ΦΩΤΟ & BINTEO)

Πέμπτη, 22/7/2021 - 21:52

Μαντάρα τα έκανε στην ευρωπαϊκή του πρεμιέρα ο Απόλλωνας!

Η ομάδα της Λεμεσού γνώρισε την ήττα με 3-1 στην «ΑΕΚ Αρένα» κόντρα στη Ζίλινα Σλοβακίας και πλέον η πρόκριση στον τρίτο προκριματικό γύρο του Conference League έχει γίνει εξαιρετικά δύσκολη.

Η σλοβακική ομάδα ευτύχισε να πάρει προβάδισμα στο σκορ μόλις στο πέμπτο λεπτό με τον Ντούρις. Η «απάντηση» των Λεμεσιανών ήρθε στο 24ο λεπτό με ένα... μαγικό γκολ από τον Ζράντι. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου προβάδισμα με τον Μπερνάτ. Το 3-1 ήρθε στο 52ο λεπτό εκ νέου με τον Μπερνάτ από το σημείο του πέναλτι.

Το γρήγορο γκολ της Ζίλινα φάνηκε να επηρεάζει για λίγο τον Απόλλωνα, ο οποίος όμως στη συνέχεια ανέκτησε τον έλεγχο του παιχνιδιού, πίεσε και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, καταφέρνοντας το στα μισά του ημιχρόνου.

Στη συνέχεια του ημιχρόνου, ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε λίγο, με τις δύο ομάδες να μη μπαίνουν με ευκολία στην αντίπαλη περιοχή. Εκεί που όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα πήγαινε στην ισοπαλία μετά το πρώτο ημίχρονο το τραγικό λάθος του Νασιμέντο έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πάρουν εκ νέου προβάδισμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το γρήγορο γκολ ξανά των φιλοξενούμενων φάνηκε να επηρεάζει τους Λεμεσιανούς οι οποίοι έδειξαν να μην έχουν τις... απαντήσεις. Έτσι, τα δεδομένα για πρόκριση έγιναν εξαιρετικά δύσκολα.

Η ρεβάνς μεταξύ των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένη για την ερχόμενη Πέμπτη (29/07 - 19:45 ώρα Κύρπου). Ο Απόλλωνας, αν κάνει την ανατροπή κόντρα στη Ζίλινα Σλοβακίας, θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του αγώνα Χάιντουκ Σπλιτ Κροατίας - Τομπόλ Καζακστάν.

Οι αγώνες του τρίτου προκριματικού γύρου του Europa Conference League θα γίνουν στις 5 και 12 Αυγούστου με τη ρεβάνς να είναι ορισμένη εντός έδρας και την πρώτη αναμέτρηση εκτός έδρας.

Πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα για τον Απόλλωνα στο δεύτερο λεπτό. Ο Πίττας εντός περιοχής έκανε το γυριστό σουτ με τη μπάλα να πηγαίνει λίγο έξω.

Οι φιλοξενούμενοι μόλις στο πέμπτο λεπτό πήραν προβάδισμα με τον Ντούρις. Με μία γρήγορη επιθετική ανάπτυξη, ο Κάπραλικ βρέθηκε στην περιοχή του Απόλλωνα, έκανε το γύρισμα για τον Ντούρις, ο οποίος σε κενή εστία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0-1 για τη Ζίλινα.

Στο 24ο λεπτό ο Απόλλωνας κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα μετά από πίεση που άσκησε στην περιοχή της σλοβακικής ομάδας. Ο Ζράντι πλάγια έξω από την περιοχή έπιασε τρομερό σουτ και νίκησε τον τερματοφύλακα της Ζίλινα, κάνοντας το 1-1 με ένα πανέμορφο γκολ.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου προβάδισμα. Μετά από σουτ του Ανάνγκ, ο Νασιμέντο δεν απομάκρυνε σωστά και ο Μπερνάτ μόνος εντός περιοχής έκανε το τελείωμα και έστειλε τη μπάλα στα δίιχτυα του Γιοβάνοβιτς για το 1-2

Ο Χάμπος Κυριάκου μάρκαρε αντικανονικά τον Κάπραλικ μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή να καταλογίζει το πέναλτι στο 51ο λεπτό. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπερνάτ ο οποίος δε λάθεψε, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 3-1 για τους φιλοξενούμενους.

Μετά το τρίτο γκολ των Σλοβάκων, ο Απόλλωνας έδειχνε «χαμένος» στο παιχνίδι. Δε μπορούσε να βρει τις λύσεις αν και είχε την κατοχή της μπάλας.

Στο 77ο λεπτό η Ζίλινα απείλησε εκ νέου με τον Μπερνάτ, όμως το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στον Γιοβάνοβιτς ο οποίος έδιωξε έξοχα τον κίνδυνο.

Στο 87ο λεπτό ο Απόλλωνας απώλεσε μοναδική στιγμή να μειώσει στο σκορ. Αρχικά ο Πίττας έκανε το σουτ, όμως ο Πέτρας έδιωξε τη μπάλα, στην επαναφορά ο Ίντζια από κοντά δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.

Απόλλωνας (Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ): Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης, Κατελάρης, Νασιμέντο, Χαμάς (Νταμπό 72'), Χάμπος, Μάρκοβιτς (Κολ 57'), Ντένιτς, Ζράντι (Παπουνασβίλι 83'), Πίττας, Ψύχας (Ίντζια 46')

Ζίλινα (Πάβολ Στανό): Πετράς, Άνανγκ, Κίβιορ, Μινάρικ, Ρουσνάκ, Μπερνάτ (Σλεμπότνικ 79'), Γκόνο (Μίσλοβιτς 90'), Φαζλάγκιχ, Ντούρις (Σλούκα 90'), Κάπραλικ (Γκόζια 70'), Ζιμπρίλ (Μπικατζιάν 79')

Το... τρίτο ημίχρονο

Ο Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ τοποθετήθηκε ύστερα από την ήττα της ομάδας του από τη Ζίλινα. Ο προπονητής του Απόλλωνα δεν ήταν καθόλου ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα, τονίζοντας πως η ομάδα του ήταν πολύ πίσω πνευματικά.

Αναλυτικά:

Αρχικό σχόλιο: «Είναι μεγάλη απογοήτευση. Ενώ στο πρώτο ημίχρονο είχαμε κυριαρχία στο παιχνίδι μας, δεχθήκαμε δυο τέρματα από ατομικά λάθη και αυτό ήταν το μεγαλύτερο πρόβλημα. Στο δεύτερο ημίχρονο θα έπρεπε να παλέψουμε ατομικά όχι μόνο σωματικά για να μείνουμε στις φάσεις αλλά και πνευματικά. Αλλάζαμε και το σύστημα με τρεις πίσω, όμως έβλεπες πως όλοι έψαχναν κάποιο συμπαίκτη τους για να τους βοηθήσει. Πνευματικά ήμασταν πίσω και αυτό επηρέασε τις αποφάσεις».

Για τα τέρματα που δέχθηκε η ομάδα: «Τα τέρματα που δεχθήκαμε δεν ήρθαν από τα δυνατά σημεία της ομάδας, αλλά από ατομικά λάθη. Δεν ήταν πρόβλημα ότι πιέζαμε ψηλά αλλά τα ατομικά λάθη. Η ομάδα πήρε την απόφαση για αλλαγή και γι’ αυτό είμαστε εδώ. Όταν αναλύσουμε το παιχνίδι μας θα δούμε ότι υπάρχουν σημεία που πρέπει να βελτιωθούμε. Ακόμη και οι οπαδοί μας που μας πιστεύουν είδαν ότι το πρώτο ημίχρονο παίξαμε καλά και ήρθαν τέρματα από ατομικά λάθη. Δεν μας πιστεύουν όλοι και ξέρω πως κάποιοι αναλύουν μόνο με νίκη ή ήττα. Αυτό δεν είναι για εμάς. Θα αναλύσουμε το παιχνίδι του δευτέρου ημιχρόνου και πρέπει να βελτιωθούμε».

Αν η ομάδα μπορεί να φέρει το αποτέλεσμα που χρειάζεται: «Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Απ’ το πότε θα έρθουν οι παίκτες, πότε θα επιστρέψουν οι τραυματίες. Οι παίκτες προσαρμόζονται συνεχώς. Δεν πρέπει να τους φορτώσουμε με το άγχος του αποτελέσματος. Μπορεί να έρθει το αποτέλεσμα την επόμενη εβδομάδα, μπορεί να έρθει και στη συνέχεια».