Κρίμα και άδικο για αυτή την ΑΕΛ... (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 12/8/2021 - 20:54

Κρίμα και άδικο για αυτή την ΑΕΛ...

Η ομάδα της Λεμεσού στάθηκε πολύ καλά στο «Τοφίκ Μπαχράμοφ» κόντρα στην Καραμπάχ για τον τρίτο προκριματικό του Conference League όμως γνώρισε την ήττα με 1-0. Το «χρυσό» γκολ για τους Αζέρους ο Κάντι στο 87 λεπτό.

Το πρώτο μισό ήταν μοιρασμένο, με τις δύο ομάδες να έχουν κάποιες ευκαιρίες για γκολ, όμως τίποτα το ιδιαίτερο. Στο δεύτερο ημίχρονο, το παιχνίδι κυριολεκτικά δεν είχε καμία ευκαιρία πριν το 85ο λεπτό, όμως δυστυχώς οι Αζέροι κατάφεραν να βρουν το γκολ στις πρώτες τους προϋποθέσεις του παιχνιδιού στο δεύτερο μισό.

Πλέον, οι «λέοντες» προσηλώνονται στις εγχώριες διοργανώσεις. Θυμίζουμε πως το παιχνίδι της πρεμιέρας του πρωταθλήματος με την Ομόνοια έχει αναβληθεί μετά από αίτημα των «πρασίνων». Παράλληλα, για την ΑΕΛ ανησυχία επικρατεί για τον Τσέποβιτς ο οποίος αποχώρησε χωλαίνοντας στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Σεϊντάεφ κατάφερε και έκανε σουτ από κοντά υπό πίεση στο τρίτο λεπτό, αλλά ευτυχώς έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Ο Τσέποβιτς αρχικά δεν μπόρεσε να προλάβει στην έξοδο τον Μαγκομεντάλιεφ, η φάση συνεχίστηκε και ο Τόρες πήγε με... λόμπα να νικήσει τον αντίπαλο κίπερ αλλά χωρίς θετική κατάληξη στο 23ο λεπτό της ρεβάνς.

Στο 38ο λεπτό, ο Ρομέρο έκανε το σουτ όμως δεν κατάφερε να βρει στόχο και να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Βοζίνια.

Μεγάλη φάση για την Καραμπάχ στο 85ο λεπτό, με τον Σεϊντάεφ μόνο απέναντι από τον Βοζίνια να στέλνει την μπάλα έξω.

Το γκολ για την Καρμαπάχ ήρθε εν τέλει στο 87ο λεπτό. Ο Κάντι μετά από κόντρες, έκανε ένα ξερό και άπιαστο σουτ από το ύψος της επανορθωτικής και σκόραρε.

Καραμπάχ (Γκουρμπάν Γκουρμπάνοφ): Μαγκομεντάλιεφ, Χουσεΐνοφ, Μεντβέτεφ, Μεδίνα, Μπαϊράμοφ, Γκαράγιεφ (Ιμπραχίμλι 90'), Αντράντε, Ρομέρο (Βέσοβιτς 90'), Όζομπιτς (Κάντι 62'), Ζουμπίρ, Σεϊντάεφ

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Μαζάν, Ριστέφσκι, Τεϊσέιρα, Σάντος, Νταβόρ, Μεντόγιεβιτς (Μαΐντεβατς 90'), Ριέρα (Μάζουρεκ 81'), Έουλερ (Πελέ 81'), Τόρες, Τσέποβιτς (Μπάμπιτς 70')

,

Οι δηλώσεις του Ντούσαν Κέρκεζ μετά τον αποκλεισμό

«Παίξαμε κόντρα σε ένα καλό αντίπαλο. Δεν είμαι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα όμως είμαι ευχαριστημένος από το παιχνίδι μας. Δείξαμε πως μπορούμε να παίξουμε εναντίον καλών ομάδων. Ήταν ωραία η ατμόσφαιρα από τους φιλάθλους, ελπίζω η πανδημία να τελειώσει και να βλέπουμε γεμάτα γήπεδα.

Η ατμόσφαιρα δεν είναι πολύ καλή επειδή δεν είμαστε στον επόμενο γύρο. Κάθε παιχνίδι θέλουμε να το κερδίζουμε.

Δεν κάναμε το παιχνίδι μας. Και η κατάσταση του γηπέδου δεν ήταν καλή. Ούτε η Καραμπάχ έπαιξε το παιχνίδι της. Ήταν ένα παιχνίδι δύναμης. Η Καραμπάχ έχει εμπειρία στην Ευρώπη. Και για αυτό κέρδισαν πιστεύω. Βήμα βήμα θα γίνουμε καλύτεροι.

Συγχαρητήρια στον Γκουρμπάν Γκουρμπάνοφ γιατί δουλεύει στην Καραμπάχ εδώ και 13 χρόνια. Το ποδόσφαιρο είναι ένα παιχνίδι συναισθημάτων. Κάποτε οι οπαδοί ή κάποιοι άλλοι δεν μπορούν να συγκρατήσουν τα συναισθήματά τους. Και δεν μπορώ να μιλήσω για πολιτικά. Το ποδόσφαιρο είναι άθλημα όχι πολιτική».