Δεν έπεισε ούτε τώρα η Εθνική μας και γνώρισε την ήττα από τη Ρωσία (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 4/9/2021 - 20:54

Την εντός έδρας ήττα με 2-0 γνώρισε η Εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου από την αντίστοιχη της Ρωσίας στο ΓΣΠ στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής των προκριματικών του όγδοου ομίλου του Μουντιάλ. Τα γκολ για τους Ρώσους ο Γερόχιν (6') και ο Τζεμαλετίνοφ (55').

Η Ρωσία στο πρώτο 45λεπτό είχε τον έλεγχο των κινήσεων και βρέθηκε μπροστά στο σκορ στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία που δημιούργησε. Στη συνέχεια του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ελέγχουν την αναμέτρηση και απειλήθηκαν σε ελάχιστες περιπτώσεις από την ομάδα μας.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ξανά σχετικά νωρίς το δεύτερο γκολ και επί της ουσίας «κλείδωσαν» τη νίκη. Στη συνέχεια της αναμέτρησης η ομάδα μας προσπάθησε να ανέβει πιο ψηλά για να βρει το γκολ. Από την άλλη, οι Ρώσοι απλώς προσπάθησαν να διαχειριστούν το υπέρ τους αποτέλεσμα.

Την ερχόμενη αγωνιστική (6η) του ομίλου, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη Σλοβακία (07/09 - 21:45, ώρα Κύπρου). Από την άλλη, οι Ρώσοι την ίδια ημέρα και ώρα φιλοξενούν τη Μάλτα. Mε την ήττα αυτή η ομάδα μας έμεινε στον πυθμένα του ομίλου με 4 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στην κορυφή με 10 βαθμούς, έχοντας όμως παιχνίδι περισσότερο.

Γκολ για τη Ρωσία, στην πρώτη τελική προσπάθεια των φιλοξενούμενων στο έκτο λεπτό. Σκόρερ ο Γερόχιν  με δυνατό διαγώνιο σουτ εντός περιοχής μετά από πάσα του Σμόλοφ και την άμυνα της Κύπρου να μαρκάρει με τα μάτια.

Kαλή στιγμή για την Κύπρο στο 21ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Παπουλής κουβάλησε τη μπάλα για αρκετά μέτρα, ο Κάστανος την έδωσε δεξιά στον Πίττα, ο οποίος έκανε συρτό σουτ λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι των Ρώσων.

Mεγάλη ευκαιρία για τη Ρωσία, ο Σμόλοφ έκανε δυνατό σουτ από το σημείο του πέναλτι ο Μιχαήλ απέκρουσε με τα ακροδάχτυλα και έσωσε την εστία της Κύπρου από δεύτερη παραβίαση στο 27ο λεπτό.

Σέντρα ακριβείας του Νικόλα Ιωάννου ο Πίττας ήταν σε θέση βολής όμως η κεφαλιά δεν είναι το δυνατό του σημείο και η μεγαλύτερη ευκαιρία για την Κύπρο στο παιχνίδι έκανε φτερά στο 37ο λεπτό. .

Tεράστια διπλή ευκαιρία για τους Ρώσους με τον Μιχαήλ σε πρώτο χρόνο να κάνει σπουδαία απόκρουση σε εξ επαφής σουτ του Μίραντσουκ και ακολούθως ο Ψάλτης την τελευταία στιγμή και ενώ ήταν στο έδαφος έβαλε το πόδι και έστειλε την μπάλα κόρνερ στο σουτ του Τσερίσεφ στο 39ο λεπτό.

Ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο ξανά με γκολ για τους φιλοξενούμενους. Στο 55ο λεπτό ο Σμόλοφ με μια εκπληκτική πάσα έβγαλε τετ α τετ τον Τζεμαλετίνοφ με τον Νεόφυτο Μιχαήλ και αφού ο ποδοσφαιριστής της Λοκομοτίβ Μόσχας προσπέρασε και τον τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι οι Κύπριοι διεθνείς για χέρι μετά από σουτ του Παπουλή. Η φάση ελέγχθηκε από το VAR και ορθώς δεν καταλογίστηκε η κάποια παράβαση στο 61ο λεπτό.

Ένα τέταρτο πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου, ο Λοΐζου από πλάγια θέση επιχείρησε να κάνει το σουτ όμως δε βρήκε στόχο καθώς πιέστηκε από τους Ρώσους.

Κύπρος: (Νίκος Κωστένογλου): Μιχαήλ, Παναγιώτου (Αβραάμ 61'), Καρώ, Κατελάρης, Ψάλτης (Ζαχαρίου 77'), Ν.Ιωάννου, Αρτυματάς (Χάμπος 73'), Κάστανος, Πίττας (Τζιωνής 61'), Λοΐζου, Παπουλής (Ηλία 73')

Ρωσία (Βαλερί Κάρπιν): Γκουλέρμε, Καραβάεφ, Ντίβεφ, Ντζίκλια, Σαμοσνίκοφ, Γκολόβιν (Κουζάεφ 67'), Μπαρίνοφ, Γερόχιν, Τσερίσεφ (Τζεμαλετίνοφ 46'), Μίραντσουκ (Μπακάεφ 66'), Σμόλοφ (Τουκάβιν 74')