Για πρώτη φορά στην ιστορία της η Λειψία στα ημιτελικά (BINTEO)

Πέμπτη, 13/8/2020 - 23:58

Για πρώτη φορά στην ιστορία της θα βρεθεί στα ημιτελικά του Champions League η Λειψία καθώς επικράτησε με 2-1 της Ατλέτικο Μαδρίτης στην αναμέτρηση του «Final-8» της διοργάνωσης.

Η Λειψία προηγήθηκε στο σκορ με τον Όλμο στο 50ο λεπτό ενώ η Ατλέτικο κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Φέλιξ στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης από το σημείο του πέναλτι. Το νικητήριο γκολ για τους Γερμανούς ο Άνταμς στο 88ο λεπτό.

Πλέον στα ημιτελικά η ομάδα του Νάγκελσμαν θα αντιμετωπίσει την Παρί Σεν Ζερμέν την ερχόμενη Τρίτη στις 18 Αυγούστου στις 22:00.

Πρώτη ευκαιρία στην αναμέτρηση στο τέταρτο λεπτό για τη Λειψία. Ο Χάλστενμπεργκ βρέθηκε ολομόναχος μέσα στην περιοχή της Ατλέτικο όμως το πλασέ του δεν ήταν καλό, με τη μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Όμπλακ.

Η Ατλέτικο απείλησε για πρώτη φορά στην αναμέτρηση στο δέκατο λεπτό με τον Σάβιτς ο οποίος κέρδισε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ όμως ο τερματοφύλακας της Λειψίας δε δυσκολεύτηκε να μαζέψει τη μπάλα.

Όμορφη συνεργασία στο 13ο λεπτό για τους παίκτες της Ατλέτικο, με τον Καράσκο να μπαίνει στην περιοχή και να κάνει το σουτ από αριστερά όμως ο Γκουλάσκι έσωσε τη Λειψία στέλνοντας τη μπάλα σε κόρνερ.

Στη συνέχεια του ημιχρόνου η τακτική υπερίσχυσε και έτσι απουσίασαν οι μεγάλες ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες.

Μοναδική εξαίρεση η κεφαλιά του Ουπαμεκάνο στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους την οποία μάζεψε σταθερά ο τερματοφύλακας της Ατλέτικο.

Στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία του δεύτερο ημιχρόνου η Λειψία άνοιξε το σκορ στο 50ο λεπτό με τον Όλμο να πιάνει τη γυριστή κεφαλιά μετά από σέντρα του Σάμπιτσερ.

Καλό συρτό σουτ έξω από την περιοχή από τον Ουπαμεκάνο για τη Λειψία στο 57ο λεπτό όμως ο Όμπλακ μάζεψε σταθερά τη μπάλα.

Πέναλτι για την Ατλέτικο στο 70ο λεπτό μετά από ατομική προσπάθεια του Φέλιξ. Ο Κλόστερμαν ανέτρεψε τον νεαρό μέσα στην περιοχή, με το διαιτητή να καταλογίζει αμέσως την εσχάτη των ποινών. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο Φέλιξ και έκανε το 1-1 για τον

Γκολ για τη Λειψία στο 88ο λεπτό με τον Άνταμς να κάνει το σουτ, τη μπάλα να κοντράρει στα πόδια του Σάβιτς και να καταλήγει στα δίκτυα του εξουδετερωμένου Όμπλακ για το 2-1 των Γερμανών.

Λειψία (Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Γουλάσκι, Ανχελίνο, Ουπαμεκάνο, Σάμπιτσερ (Μουκιέλε 90'), Πόουλσεν, Κλόστερμαν, Ενκουνκού (Χαϊντάρα 83'), Χάλστενμπεργκ, Όλμο (Σικ 83'), Λάιμερ (Άνταμς 72'), Καμπλ

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Χιμένεθ, Κόκε (Φελίπε), Σαούλ, Λόδι, Γιορέντε, Σάβιτς, Ερέρα (Φέλιξ 58'), Ντιέγκο Κόστα (Μοράτα 72'), Καράσκο, Τρίπιερ