Διέσυρε τη Νέα Σαλαμίνα η Δόξα και στην έστειλε στη δεύτερη κατηγορία (ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 25/5/2021 - 21:48

Στη δεύτερη κατηγορία υποβιβάστηκε και μαθηματικά για πρώτη φορά μετά από 11 χρόνια (2009/10) η Νέα Σαλαμίνα. Η ομάδα της Αμμοχώστου γνώρισε τη βαριά εντός έδρας ήττα με 4-1 από τη Δόξα για την 13η αγωνιστική των play-off και πλέον δε μπορεί να ελπίζει σε ανατροπή των δεδομένων.

Για τη Δόξα άνοιξε το σκορ στο 23ο λεπτό ο Καλό, ενώ ο Μπόλιεβιτς στο 39ο λεπτό έκανε το 2-0. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μουκτάρης στο 68ο λεπτό ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, ενώ το 4-0 ήρθε από τον Τραίτσέφσκι στο 74ο λεπτό. Για την ομάδα της Αμμοχώστου μείωσε σε 4-1 ο Χριστοφόρου στο 83ο λεπτό.

Η Νέα Σαλαμίνα έμεινε στους 40 βαθμούς και στην 11η θέση η οποία είναι καταδικαστική για τον υποβιβασμό. Η ομάδα της Κατωκοπιάς έφτασε τους 48 βαθμούς και τη νέα σεζόν θα αγωνίζεται ξανά στα... σαλόνια της μεγάλης κατηγορίας.

Την ερχόμενη αγωνιστική (14η) και τελευταία των play-off του πρωταθλήματος, η Νέα Σαλαμίνα θα πάει στο «Στέλιος Κυριακίδης» για να αντιμετωπίσει την Καρμιώτισσα (28/05 - 18:00), ενώ η Δόξα υποδέχεται στο Μακάρειο την ήδη υποβιβασμένη Ένωση Νέων Παραλιμνίου (29/05 - 20:00).

Οι ενδεκάδες

Νέα Σαλαμίνα (Κωνσταντίνος Μηνά): Βεσελόφσκι, Σεργίου (Βαρέλα 46'), Παύλου (Νικολάου 59'), Τσουκαλας (Λεμέσιος 59'), Χριστοφόρου, Καμισοκό, Βάγκνερ, Κονφέ, Μουστιβάρ (Κρεάν 46'), Ντανίλο, Οσέι (Σιαθάς 46')

Δόξα (Άγγελος Ευθυμίου): Σισκόφσκι, Εγγλέζου, Μπόλιεβιτς, Μουκτάρης, Σαντίκ, Καρλίτος, Ασαμόα (Οικονομίδης 84'), Τραϊτσέφσκι (Γκίλσον 84'), Άδωνη, Κίκας (Λουίς Κάρλος 70'), Γκολομπάρτ (Χριστοφή 75')