Ηττήθηκε και η ΑΕΛ, μεγάλη νίκη για την Πάφο (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 9/2/2020 - 19:50

Σπουδαία νίκη πήρε και η Πάφος σήμερα, επικρατώντας με 2-0 της ΑΕΛ στο «Στέλιος Κυριακίδης».

Οι γηπεδούχοι ήταν καθόλη τη διάρκεια του αγώνα η καλύτερη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο και πήραν δίκαια ένα πολύ σημαντικό τρίποντο. Αντίθετα οι «γαλαζοκίτρινοι» επέστρεψαν στις ήττες και στις κακές εμφανίσεις, πετώντας στα σκουπίδια τη μεγάλη νίκη στο ντέρμπι με τον Απόλλωνα την περασμένη εβδομάδα.

Τα γκολ της Πάφου πέτυχαν οι Ράκελς (44') και Βα (75').

Τα στιγμιότυπα του αγώνα:

Πρώτο ημίχρονο

Πρώτη τελική στο 17ο λεπτό, με τον Χουράδο από μακριά να δοκιμάζει το σουτ και τον Ρούντκο να αποκρούει.

Στο 32' ο Ράκελς βρέθηκε «φάτσα» με τον Βοζίνια, έκανε το πλασέ, με τον πορτιέρο της ΑΕΛ να αποσοβεί.

Ο Βαλακάρι στο 42ο λεπτό, απείλησε εντός περιοχής, με το σουτ του να κοντράρει σε σώματα και να απομακρύνεται.

Στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου, ο Ράκελς βγήκε μόνος απέναντι στον Βοζίνια, μετά από ωραία κάθετη πάσα του Φιλιώτη, πλάσαρε ιδανικά και άνοιξε το σκορ κάνοντας το 1-0.

Δεύτερο ημίχρονο

Η πρώτη φάση του δευτέρου μέρου ήρθε στο 54ο λεπτό από την ΑΕΛ, με τον Αντάμοβιτς να εκμεταλλεύτεται το λάθος του Λελιούκιν, να μπαίνει περιοχή, το σουτ όμως πέρασε λίγο έξω.

Στο 67' ο Πανός μπήκε περιοχή από τα αριστερά, μετά από πάσα του Βα, έκανε το σουτ με τη μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι.

Στο 75ο λεπτό, η Πάφος έκανε δύο τα τέρματα της. Μετά από μια υποδειγματική αντεπίθεση, ο Μπεριγκό γύρισε στην περιοχή για τον Ράκελς, ο οποίος με τακουνάκι έδωσε στον αμαρκάριστο Βα και από κοντά πλάσαρε ιδανικά για το 2-0.

Ο Μπεριγκό στο 82' δοκίμασε να βάλει το γκολ της χρονιάς, με σουτ πίσω από το κέντρο αιφνιδιάζοντας τον Βοζίνια, ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Πάφος (Κάμερον Τόσακ): Ρούτκο, Λαφράνς, Βαλεριάνος, Μπεσάρα, Πανός, Παναγιώτου, Αραγιούρι, Βαλακάρι, Φόλμπρεχτ, Λελιούκιν, Ράκελς

Στον πάγκο: Πέτρου, Αντωνίου, Μπεριγκό, Γκοντάρτ, Βα

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Α. Τεξέιρα, Γκαστανάγια, Μεντόγεβιτς, Αβραάμ, Νταβόρ, Αντάμοβιτς, Αντωνίου, Μαέ, Χουράδο, Ράσο

Στον πάγκο: Πρόσεκ, Γκαζαριάν, Γερολέμου, Δ. Αβραάμ, Ν. Τεξέιρα, Μάντεβατς

*Ο Μάνουελ Τόρες έφυγε εσπευσμένα από το γήπεδα, λόγω της γέννησης του παιδιού του