Αχνιώτικο... πέρασμα από την Πάφο (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 29/5/2021 - 19:58

Με νίκη έκλεισε τη σεζόν ο Εθνικός Άχνας. Η ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους επικράτησε εκτός έδρας με 2-1 της Πάφου στο «Στέλιος Κυριακίδης» για τη 14η αγωνιστική των play-off του πρωταθλήματος Cyta.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με τον Παπαγεωργίου στο 14ο λεπτό, όμως ο Καμπράλ ισοφάρισε προσωρινά για την Πάφο στο 59ο λεπτό. Η νίκη για τον Εθνικό ήρθε στο 65ο λεπτό μετά από αυτογκόλ του Αντωνίου.

Η Πάφος ολοκλήρωσε τη σεζόν στην έβδομη θέση (1η του δεύτερου γκρουπ), έχοντας 63 βαθμούς. Ο Εθνικός Άχνας τερμάτισε στην ένατη θέση (3η του δεύτερου γκρουπ) μαζεύοντας συνολικά 52 βαθμούς.

Να σημειώσουμε πως η ομάδα της Άχνας κατά τη δεύτερη φάση του πρωταθλήματος μάζεψε 30(!) από τους διαθέσιμους 42 βαθμούς που υπήρχαν στο... τραπέζι. Έτσι, με αυτό τον τρόπο κατάφερε να παραμείνει στην κατηγορία.

Πάφος (Στηβ Κωνσταντινίδης): Πέτρου, Κβίντα, Αντωνίου, Βα, Μπεριγκό, Τόρες (Παπαστυλιανού 79'), Βαλεριάνος, Φουρ (Σπόντας 85'), Φυλακτού (Πάντσεον 55'), Καμπράλ, Πάνιτς

Εθνικός Άχνας (Ηλίας Χαραλάμπους): Στρατηλάτης, Ιωάννου (Ντέιβινσον 86'), Περατικός, Ηλία Κ., Παπαγεωργίου, Χαραλάμπους, Ζάκπα (Κοστόφσκι 56'), Χριστοφή, Μωϋσέως (Κουντόκπιακ 56'), Ταράσοβς, Κουμής (Κυπριανού 66')