«Πεντάστερη» Πάφος «συνέτριψε» τον Ολυμπιακό (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 7/1/2021 - 20:50

Παφιακός... περίπατος στο «Στέλιος Κυριακίδης». Η Πάφος επικράτησε με το ευρύ, 5-0 του Ολυμπιακού στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Στο πρώτο ημίχρονο η Πάφος πήρε προβάδισμα δύο γκολ μέσα σε 3 λεπτά χάρις στα γκολ των Βαλακάρι (33') από το σημείο του πέναλτι και Τόρες (36'). Στο δεύτερο μέρος ξανά ο Τόρες ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 (62') ενώ το 4-0 διαμόρφωσε ο Μέρφι (77'). Το τελικό 5-0 ήρθε εκ νέου από τον Βαλακάρι στο 89ο λεπτό. Αξίζει να σημειώσουμε πως ο Φιλανδός είχε και δύο δοκάρια, ένα σε κάθε ημίχρονο.

Με τη νίκη αυτή η Πάφος έφτασε τους 24 βαθμούς και ανέβηκε στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ ο Ολυμπιακός υποχώρησε στην όγδοη θέση έχοντας όμως εξίσου 24 βαθμούς και ένα παιχνίδι λιγότερο.

Την ερχόμενη αγωνιστική (19η) η Πάφος πάει στο «Αμμόχωστος - Επιστροφή» τη Δευτέρα (11/01 - 20:00) για να αντιμετωπίσει τη Νέα Σαλαμίνα. Από την πλευρά του ο Ολυμπιακός, εξίσου τη Δευτέρα (11/01 - 18:00) φιλοξενεί στο Μακάρειο την Ανόρθωση.

Πάφος (Ντμίτρι Μιχαϊλένκο): Ρούτκο, Σάιθ, Μπεριγκό (Καμπράλ 65'), Τόρες (Mέρφι 65'), Βαλεριάνος (Αντωνίου 11’), Φουρ, Αουρέλιο, Αραγιούρι, Βαλακάρι, Πάνιτς (Λελιούκιν 80'), Πάντσεον (Ράκελς 80')

Ολυμπιακός (Λεωνίδας Βόκολος): Καραδαής, Ψάλτης, Σάλι (Χάνι 73'), Γαρουφαλιάς (Κοστόφ 73'), Μάντζης, Γκουστάβο (Χαραλάμπους 85'), Μανρίκε, Πεχλιβάνης (Ομάρ 63'), Ανδρέου, Νάνι, Φαν Κέσελ (Κα 46’)