«Αποχαιρέτησε» με νέα ήττα η Εθνική μας (ΦΩΤΟ & BINTEO)

Κυριακή, 14/11/2021 - 17:54

Άλλη μια ήττα γνώρισε η Εθνική μας ομάδα στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Αυτή τη φορά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ηττήθηκε με 2-1 από τη Σλοβενία εκτός έδρας στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής της προκριματικής φάσης.

Τα γκολ για τους Σλοβένους ήρθαν στο 48ο λεπτό με τον Ζάιτς και στο 85ο λεπτό με τον Τσέριν. Το γκολ της τιμής ήρθε στο 89ο λεπτό για την ομάδα μας με τον Ανδρόνικο Κακουλλή.

Έτσι, η χώρα μας έχοντας πέντε βαθμούς κατάφερε να αποφύγει την τελευταία θέση του ομίλου καθώς στην ισοβαθμία υπερτέρησε της Μάλτας. Για την ιστορία να αναφερθεί πως η εθνική μας ομάδα μέτρησε μια νίκη με τη Σλοβενία (2-0) εντός έδρας και δύο ισοπαλίες κόντρα σε Σλοβακία (0-0) και Μάλτα (2-2), εξίσου εντός έδρας.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την εθνική μας ομάδα των ανδρών είναι τον Μάρτιο του 2022, στα παιχνίδια μπαράζ υποβιβασμού στην τέταρτη κατηγορία του Nations League κόντρα στην Εσθονία. Η πρώτη αναμέτρηση θα πραγματοποιηθεί στις 24 Μαρτίου εντός έδρας, με τη ρεβάνς στις 28 του ίδιου μήνα εκτός έδρας.

Τα στιγμιότυπα της αναμέτρησης

Κόρνερ για τη Σλοβενία στο 16ο λεπτό, πρώτη κεφαλιά κατάληξε στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια το δυνατό σουτ του Βέρμπιτς, με τον Μιχαήλ να αποκρούει δύσκολα.

Ακόμη μια καλή ευκαιρία για τους Σλοβένους με τον Στογιάνοβιτς να κατεβαίνει όλη τη δεξιά πλευρά, σέντραρε για τον Σάγιτς που έκανε τη κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε μόλις έξω στο 23ο λεπτό.

Στο 48ο λεπτό οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Ο Στογιάνοβιτς ευνοήθηκε από τις κόντρες, ο Ανδρέου απομάκρυνε με κατάληξη τα πόδια του Ζάιτς που με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μιχαήλ.

Πολύ καλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με τον Μπάλκοβετς ο οποίος από καλή θέση στο δεύτερο δοκάρι δεν κατάφερε να κάνει το 2-0 στο 67ο λεπτό.

Πρώτο κόρνερ μετά από σουτ του Αντωνιάδη στο 76ο λεπτό για τη χώρα μας. Ο ίδιος το πλασέ στο πρώτο δοκάρι καταγράφοντας την πρώτη καλή ευκαιρία για την ομάδα μας.

Στο 84ο λεπτό, ο Τσέρι με διαγώνιο αδύνατο σουτ μέσα από την περιοχή ανέβασε το δείχτη του σκορ στο 2-0 για τους Σλοβένους.

Στο 89ο λεπτό, ο Ανδρόνικος Κακουλλής με πανέμορφο δυνατό σουτ εκτός περιοχής μείωσε για τη χώρα μας σε 2-1.

Σλοβενία (Ματίας Κεκ): Όμπλακ, Στογιάνοβιτς, Μπιγιόλ, Μπάλκοβετς, Κάρνιτσνικ, Τσέριν, Κούρτιτς, Ίλιτσιτς, Βέρμπιτς (Λόβριτς 31'), Ζάιτς (Στούλατς 84'), Τσέλαρ (Βρχόβετς 90')

Κύπρος (Νίκος Κωστένογλου): Μιχαήλ, Ανδρέου, Λαΐφης, Αντωνιάδης, Δημητρίου, Αβραάμ (Σπόλιαριτς 90'), Αρτυματάς, Κάστανος, Τζιωνής (Εφραίμ 75'), Παπουλής (Κακουλλής 81'), Πιέρος