Πρόωρο... αντίο στην Ευρώπη για τον Απόλλωνα, παρά την προσπάθεια (ΦΩΤΟ&BINTEO)

Πέμπτη, 29/7/2021 - 21:35

Προσπάθησε για τη μεγάλη ανατροπή, όμως «αποχαιρέτησε» πολύ πρόωρα την Ευρώπη ο Απόλλωνας. Η ομάδα της Λεμεσού έμεινε στο 2-2 εκτός έδρας της Ζίλινα στη Σλοβακία, στη ρεβάνς του δεύτερου προκριματικού γύρου του Conference League, όμως σε συνδυασμό με την ήττα 3-1 στην πρώτη αναμέτρηση αποκλείστηκε με συνολικό σκορ 5-3.

Οι Λεμεσιανοί προηγήθηκαν στο 13ο λεπτό με τον Κολ, όμως οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με τον Μπεράτ στο 27ο λεπτό. Στο 51ο λεπτό ο Ζράντι έδωσε ξανά προβάδισμα στον Απόλλωνα, ενώ το τελικό 2-2 διαμόρφωσε ο Τζιμπρίλ στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης.

Οι «γαλάζιοι» μπήκαν πολύ καλά στην αναμέτρηση, είχαν την κατοχή της μπάλας και δημιούργησαν ευκαιρίες, καταφέρνοντας να πάρουν προβάδισμα πριν τη συμπλήρωση του πρώτου τέταρτου. Στη συνέχεια οι Σλοβάκοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και τα κατάφεραν με επιτυχία. Δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα πριν το πρώτο ημίωρο. Στη συνέχεια του ημιχρόνου ο ρυθμός έπεσε κάπως, με τις δύο ομάδες να μην έχουν κάτι σπουδαίο να επιδείξουν.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Απόλλωνας επί της ουσίας πήρε προβάδισμα στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησε. Στη συνέχεια, οι Λεμεσιανοί έδωσαν χώρους στους γηπεδούχους και προσπάθησαν να κάνουν τη... ζημιά στις αντεπιθέσεις. Από την άλλη, οι παίκτες της Ζίλινα προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το υπέρ του συνολικό αποτέλεσμα που τους έδινε την πρόκριση και το έκαναν με πολύ καλό τρόπο.

Πλέον, η ομάδα της Λεμεσού προσηλώνεται στην ολοκλήρωση της προετοιμασίας της για τις εγχώριες διοργανώσεις του πρωταθλήματος που θα ξεκινήσουν σε κάτι περισσότερο από τρεις εβδομάδες (21/08).

Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα μόλις στο τέταρτο λεπτό. Μετά από σέντρα του Χαμάς στη περιοχή, ο Νασιμέντο έκανε ανενόχλητος εντός περιοχής τη κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα έξω.

Η πρώτη ευκαιρία για τους γηπεδούχους ήρθε στο ένατο λεπτό με τον Μπερνάτ με σουτ έξω από την περιοχή, όμως ο τερματοφύλακας των Λεμεσιανών με φοβερό απόκρουσε έδιωξε τη μπάλα και τον κίνδυνο.

Το γκολ για τον Απόλλωνα ήρθε στο 13ο λεπτό με τον Κολ με πανέμορφο πλασέ εντός περιοχής. Μετά από όμορφο συνδυασμό από δεξιά μεταξύ Φιλιώτη και Νταμπό, ο πρώτος έδωσε στον Κολ ο οποίος τέλειωσε ιδανικά τη φάση.

γ

Καλή ευκαιρία για τη Ζίλινα στο 19ο λεπτό. Ο Τζιμπρίλ πάτησε περιοχή και διαγώνια θέση έκανε το σουτ, στέλνοντας τη μπάλα έξω

Ένα λεπτό αργότερα, όμορφη συνεργασία μεταξύ των ποδοσφαιριστών των γηπεδούχων, με τον Τζιμπρίλ και πάλι εντός περιοχής να πιάνει το σουτ, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε εκτός εστίας του Γιοβάνοβιτς στο 20 λεπτό.

Σωτήρια επέμβαση του Γιοβάνοβιτς στο 22ο λεπτό για τον Απόλλωνα μετά από συρτό σουτ έξω από την περιοχή του. Πολύ καλή αντίδραση από τον Σέρβο τερματοφύλακα που γλύτωσε την ομάδα του από σίγουρο γκολ.

Το γκολ ισοφάρισης για τους γηπεδούχους ήρθε στο 27ο λεπτό με φοβερό σουτ εκτός περιοχής από τον Μπερνάτ. Ο ποδοσφαιριστής της Ζίλινα από πλάγια θέση έπιασε το φαλτσαριστό σουτ, με τον Γιοβάνοβιτς να μη μπορεί να αντιδράσει.

Στο 29ο λεπτό, ο Πίττας μπήκε με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή, βρέθηκε «φάτσα» με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, όμως το πλασέ του σταμάτησε στα πόδια του Πετράς.

Στο 38ο λεπτό ο Τζιμπρίλ έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Μάρκοβιτς, όμως ο διαιτητής της αναμέτρησης (λανθασμένα) δεν υπέδειξε το πέναλτι για τους Σλοβάκους.

Στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία που δημιούργησε στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας, ευτύχισε να πάρει εκ νέου προβάδισμα με τον Ζράντι στο 51ο λεπτό. Εξαιρετικό γύρισμα από τον Νταμπό και ακόμη καλύτερο τελείωμα από τον Λιβανέζο με όμορφο πλασέ.

Στην αντεπίθεση ο Απόλλωνας στο 66ο λεπτό, με τον Χάρη Μαυρία να κάνει το παράλληλο γύρισμα στην περιοχή της Ζίλινα, όμως εκεί δεν υπήρχε κανένας συμπαίκτης του για να σπρώξει τη μπάλα στα δίκτυα. Πολύ καλή προϋπόθεση για την ομάδα της Λεμεσού.

Μοναδική ευκαιρία για τη Ζίλινα στο 70ο λεπτό. Πρώτα ο Γιοβάνοβιτς απόκρουσε το σουτ του Καπράλικ και στη συνέχεια ο Μίναρικ από κοντινή απόσταση έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, όντας ολομόναχος.

Στο 77ο λεπτό ο Μαυρίας βρήκε τον Πίττα, αυτός άφησε στον Νταμπό όμως η μπάλα κατέληξε στον Φιλιώτη, με τον τελευταίο να κάνει το πλασέ από ευνοϊκό σημείο, με τη μπάλα να καταλήγει μόλις έξω.

Η Ζίλινα κατάφερε να φέρει ξανά το παιχνίδι στα ίσα με τον Τζιμπρίλ στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης, μετά από υποδειγματική αντεπίθεση.

Στο 86ο λεπτό, ο Τζιμπρίλ μπήκε στην περιοχή, κατάφερε να ξεφύγει από το μαρκάρισμα και να κάνει το δυνατό πλασέ, όμως η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Γιοβάνοβιτς.

Ζίλινα (Πάβολ Στανό): Πετράς, Ρουσνάκ, Μίναρικ, Κίβιορ, Ανάνγκ, Γκόνο (Mίσλοβιτς 88'), Φάζλαγκιχ, Μπερνάτ (Μπιτσακσιάν 61'), Καπράλικ (Σλεπότνικ 88'), Ντούρις (Γκόλιαν 90'), Τζιμπρίλ

Απόλλωνας (Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ): Γιοβάνοβιτς, Χαμάς (Μαυρίας 64'), Νασιμέντο, Κατελάρης (Μαλεκκίδης 54'), Φιλιώτης, Κολ (Ίλιεφ 64'), Χάμπος, Μάρκοβιτς (Γιάνγκα 77'), Ζράντι, Πίττας, Νταμπό (Ντένιτς 77')

β

Όσα δήλωσε ο Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ μετά τον αποκλεισμό:

Αρχικό σχόλιο: «Είναι μεγάλη η απογοήτευση, ειδικά με τον τρόπο που έπαιξαν τα παιδιά μέχρι το 75′. Πάλεψαν, είχαμε μεγάλες ευκαιρίες με τον Πίττα και τον Φιλιώτη. Είχαμε πρόβλημα και με την μπάλα και χωρίς αυτή. Πρέπει να βελτιωθούμε πολύ. Στο πρώτο παιχνίδι για 35′ ήμασταν καλύτεροι, σήμερα για 75′. Συγχαρητήρια στη Ζίλινα, το άξιζαν. Από τα πέντε γκολ που δεχτήκαμε, τα τρία ήταν μετά από εύκολα λάθη στα οποία χάσαμε την μπάλα. Είναι κρίμα που είμαστε εκτός Ευρώπης με αυτό τον τρόπο».

Για την Ζίλινα: «Είναι εντυπωσιακή. Βάλαμε παίκτη στο 75′ και τον πέρασε με ευκολία ο παίκτης της Ζίλινα. Αξίζουν συγχαρητήρια σε αυτή την ταλαντούχα ομάδα. Έχουν τη φιλοσοφία της Σάλτσμπουργκ και της Λειψίας, είναι πολύ επιθετικοί προς την μπάλα, θέλουν να παίζουν γρήγορα».

Για τον αποκλεισμό και τις αντιδράσεις του κόσμου: «Δεν μπορούν να παραπονεθούν για την τακτική, αλλά για τα αποτελέσματα. Είμαι εδώ γιατί η ομάδα ήθελε αλλαγή. Με όλο τον σεβασμό στην άποψη του κόσμου, δεν παίζεται έτσι το παιχνίδι. Δεν είναι άσπρο ή μαύρο».

Αν θα γίνουν αλλαγές στο ρόστερ: «Οι μεταγραφές τελειώνουν 31 Αυγούστου. Περιμένω ότι θα κάνουμε κάποιες αλλαγές. Πρέπει να δούμε ποιοι ταιριάζουν στον τρόπο παιχνιδιού μας. Είναι ξεκάθαρη η επιδίωξη της ομάδας να γίνουν αλλαγές. Θέλουμε παίκτες που να τρέχουν και να παίζουν με 1-2 επαφές με την μπάλα. Αν βελτιωθήκαμε τόσο πολύ μέσα σε μια εβδομάδα, δεν ανησυχώ για τα αποτελέσματα. Δεν χάσαμε το πρωτάθλημα, ούτε κάποιο παιχνίδι πρωταθλήματος. Τώρα ξεκινήσαμε».