«Χορεύοντας» στην βροχή: Οκτώ γκολ και ισοπαλία στην Αρένα (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 27/10/2019 - 18:50

Εκπληκτικό παιχνίδι διεξήχθη στο ΑΕΚ Αρένα μεταξύ της ΑΕΚ και της ΕΝΠ με τις δυο ομάδες να μένουν στην ισοπαλία 4-4!

Το σκορ άνοιξε η ΑΕΚ με τον Φιόλιτς όμως η ΕΝΠ πέτυχε τρία γκολ με τους Αγκίρι, Θεοδώρου και Βαλλιάνο. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι και με τρία γκολ του Τρισκόφσκι ανέτρεψαν τα εις βάρος τους δεδομένα. Ο Ρουσιάς όμως και η ΕΝΠ ήταν αυτή που κτύπησε τελευταία και με γκολ στο 72΄ έγραψε το τελικό 4-4.

Α΄ ημίχρονο:

Πρώτη φάση στον αγώνα για την ΑΕΚ μετά από λάθος του Αγγελή στο 7΄. Ο Τρισκόφσκι γύρισε την μπάλα όμως ο Κλέιμαν μάζεψε ασταθερά.

Η ΕΝΠ απείλησε ένα λεπτό αργότερα όταν ο Θεοδώρου έφυγε στην πλάτη της άμυνας και έκανε το πλασέ, η μπάλα πήρε πορεία προς τα δίκτυα όμως έδιωξε ο Θαντί πάνω στην γραμμή.

Στο 21΄ ο διαιτητής λανθασμένα υπέδειξε οφσάιντ γκολ του Αγγελή μετά από σέντρα του Αμπαρτζουμιάν.

Ένα λεπτό αργότερα η ΑΕΚ θα καταφέρει να βρει δίκτυα με τον Φιόλιτς. Μετά από αντεπίθεση από τα αριστερά ο Γιάννου γύρισε στον Φιόλιτς ο οποίος με το αριστερό νίκησε τον Κλέιμαν.

Άμεση ήταν η απάντηση της ΕΝΠ, αφού στο 24΄ ισοφάρισε με τον Αγκίρι μετά από σέντρα του Ριέρα και κεφαλιά του Αγκίρι.

Στο 33΄ η ΕΝΠ θα καταφέρει να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα με τον Θεοδώρου. Μετά από ωραία σέντρα του Αγκίρι από αριστερά, ο Κύπριος έκανε την κεφαλιά από κοντά και νίκησε τον Τόνιο γράφονταν το 1-2.

Στο 42΄ η ΕΝΠ θα πετύχει και τρίτο γκολ με εντυπωσιακό τρόπο, αυτή την φορά με τον Βαλλιάνο. Ο Ελλαδίτης πήρε την μπάλα από τα αριστερά, έκανε δυνατό σουτ η μπάλα κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε στα δίκτυα του ανήμπορου Τόνιο.

Β΄ ημίχρονο:

Γκολ με το καλημέρα για την ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο με τον Τρισκόφσκι στο 46΄. Ο Σκοπιανός με δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής νίκησε τον Κλέιμαν.

Στο 54΄ οι γηπεδούχοι θα κερδίσουν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μαϊσουράντζε στον Κάσες. Ο Τρισκόφσκι από τα έντεκα βήματα δεν αστόχησε και ισοφάρισε για την ομάδα του πολύ νωρίς στον δεύτερο μέρος.

Στο 63΄ το δυνατό σουτ του Γιάννου θα διώξει σε κόρνερ ο Κλέιμαν.

Ένα λεπτό αργότερα ο διαιτητής θα δώσει και δεύτερο πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ σε μαρκάρισματα του Αμπαρτζουμιάν στον Γιάννου. Λανθασμένη η υπόδειξη του διαιτητή.

Ο Τρισκόφσκι και πάλι εκτέλεσε εύστοχα και με δικό του χατ-τρικ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Στο 72΄ η ΕΝΠ θα βρει τα ψυχικά αποθέματα να ισοφαρίσει με τον Ρουσιά.  Ο Βαρέλα εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, ο Αμπαρτζουμιάν στο πρώτο δοκάρι έκανε την πισινή κεφαλιά και ο Ρουσιάς από κοντά βρήκε δίκτυα.

Στο 75΄ η ΑΕΚ θα δεχθεί κόκκινη κάρτα μετά από δεύτερη κίτρινη κάρτα του Φακούντο Γκαρσία.

Στο 78΄ η ΕΝΠ θα σκοράρει με τον Ουντόζι όμως ο βοηθός υπέδειξε οφσάιτ Αμπαρτζουμιάν ο οποίος κινήθηκε στην πορεία της μπάλας.

Ένα λεπτό αργότερα η ΕΝΠ θα έχει δοκάρι με μακρινό σουτ του Θεοδώρου, ενώ σωτήρια ήταν το άγγιγμα του Τόνιο στην μπάλα.

ΑΕΚ (Ιντιάκεθ): Τόνιο, Θαντί (46'Ιωάννου), Τρισκόφσκι, Τέτε, Φιόλιτς, Γκονζάλεθ, Γκαρσία,Σάστρε, Ραούλ, Κάσες, Γιάννου.

ΕΝΠ (Σιβιέρο): Κλέιμαν, Μιτρέφσκι, Αγγελή, Θεοδώρου, Ουντότζι, Αμπαρτζουμιάν, Σπόλιαριτς, Αγκίρι (58'Βαρέλα), Ριέρα, Βαλλιάνος, Μαϊσουράντζε (68'Ρουσιάς).

Οι δηλώσεις των προπονητών στην «Αρένα»

Ιμανόλ Ιδιάκεθ

«Μετά από το αποψινό παιχνίδι θα προσπαθήσω να βρω κάποια εξήγηση. Είναι δύσκολο να πεις τι συνέβη απόψε. Στα 3 χρόνια που είμαι στην Κύπρο δεν θυμάμαι άλλο παιχνίδι που να ήμασταν τόσο αδύναμοι στο αμυντικό κομμάτι. Με αυτό το πρόσωπο, με αυτή την αδυναμία δεν μπορούμε να πούμε ότι θα πετύχουμε τους στόχους μας. Ξέραμε ότι αντιμετωπίζαμε μια καλή ομάδα, στην μετάβαση στο τρανζίσιον είναι πολύ επικίνδυνη με τους γρήγορους παίκτες της. Σκόραρε και θα μπορούσε να πετύχει κι άλλα γκολ. Δεν δείξαμε ούτε προσωπικότητα ούτε χαρακτήρα.

Στο β' μέρος επιστρέψαμε, σκοράραμε 3 γκολ αλλά επιτρέψαμε στον αντίπαλο να ισοφαρίσει. Όπως και με την ΑΕΛ δεν μπορέσαμε να κρατήσουμε το προβάδισμα. Να πω συγνώμη στον κόσμο, ξέρω ότι έχω πάρα πολλή δουλειά να κάνω και θα την κάνω.

Υπάρχει ευθύνη στην αμυντική γραμμή, αλλά και σε όλη την ομάδα. Δεχθήκαμε τρία γκολ από στατικές φάσεις. Στο πρώτο γκολ, από στημένη φάση διώξαμε την μπάλα και στην επαναφορά δεν αμυνθήκαμε σωστά. Υπάρχει ευθύνη, πρέπει να το αντιληφθούν και οι ποδοσφαιριστές. Εγώ προσωπικά είμαι έκπληκτος. Η ΕΝΠ σκόραρε 4 γκολ και δημιούργησε άλλες 4-5 ευκαιρίες για γκολ»

Γκουστάβο Σιβιέρο

«Για μένα είναι πολύ δύσκολο να κάνω ανάλυση του παιχνιδιού. Ήταν ένα απίστευτο παιχνίδι. Πετύχαμε 4 γκολ, αλλά δεν κερδίσαμε. Έδωσαν εις βάρος μας 2 πέναλτι για τα οποία είναι πολύ δύσκολο να πούμε κάτι. Πρέπει να αφήσω να περάσει λίγος χρόνος, να σκεφτώ για να πω το σωστό. Ευχαριστώ, δεν θέλω να πω κάτι άλλο»