Ολοκλήρωσε την «αγγαρεία» ο Απόλλωνας και πλέον βλέπει τα play off

Πέμπτη, 16/8/2018 - 22:36

Ο Απόλλωνας έβγαλε την «υποχρέωση» και πήρε την πρόκριση απέναντι στους Λευκορώσους καθώς ηττήθηκε με 1-0. Έτσι, με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή πήρε και τυπικά την πρόκριση για τα play off του Europa League.

Α' Ημίχρονο

Το παιχνίδι ξεκίνησε με αρκετά χαμηλό ρυθμό. Στο 9ο λεπτό πήγε να γίνει το λάθος για τον Απόλλωνα όμως ο Βάλε πρόλαβε την μπάλα. Στο επόμενο λεπτό ο Ζελάγια πέρασε και τον τερματοφύλακα όμως το πλασέ του ήταν αδύνατο και ανακόπηκε από τους αμυντικούς πριν περάσει η μπάλα την γραμμή.

Στο 19ο λεπτό ο Κέβιν Μπρου έκανε το σουτ έξω από την περιοχή αναγκάζοντας τον Γκούτορ σε εντυπωσιακή επέμβαση.

Η συνέχεια του ημιχρόνου ήταν ανάλογη με τον ρυθμό να παραμένει σε χαμηλά επίπεδα λόγο και του σκορ του πρώτου αγώνα πιθανότατα.

Στο 29ο λεπτό οι γηπεδούχοι έχασαν μοναδική ευκαιρία με τον Σαβίτσκι αλλά δεν κατάφερε να βρει στόχο από ευνοϊκή θέση. Εξαιρετική ήταν η κάθετη πάσα του Φιλίποβιτς ο οποίος έβγαλε «φάτσα» τον συμπαίκτη του με τον Βάλε.

Οι Λευκορώσοι συνέχισαν να πιέζουν προσπαθώντας να βρουν το πρώτο γκολ για να πάρουν όση ψυχολογία θα μπορούσε να τους δώσει, για να «κυνηγήσουν» την μεγάλη ανατροπή.

Όσο ο χρόνος κυλούσε όλα ήταν υπέρ της Κυπριακής ομάδας. Παρ’ όλα αυτά ο κόσμος της Διναμό δεν σταμάτησε λεπτό να στηρίζει και «σπρώχνει» την ομάδα του.

Β’ Ημίχρονο

Με ακόμη πιο χαμηλό «τέμπο» άρχισε το δεύτερο ημίχρονο με τη πρώτη φάση να καταγράφεται για τους γηπεδούχους στο 53ο λεπτό όταν ο Σαβίτσκι έκανε την κεφαλιά αλλά βρήκε έτοιμο τον Βάλε.

Οι Λευκορώσοι με τη συμπλήρωση μιας ώρας αναμέτρησης είχαν την κατοχή της μπάλας χωρίς να μπορούν ουσιαστικά να απειλήσουν την εστία του Απόλλωνα.

Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή δεν είχε λόγω να βγει μπροστά για να ψάξει το γκολ καθώς το 4-0 του πρώτου αγώνα ήταν υπέρ αρκετό για να δώσει την πρόκριση για τους Λεμεσιανούς.

Στο 70ο λεπτό ο Φακούντο Περέιρα έκανε μια εντυπωσιακή προσωπική ενέργεια από τα αριστερά και έκανε το σουτ από πλάγια με την μπάλα να καταλήγει λίγο έξω.

Στο ίδιο λεπτό ο Σακέττι πέρασε εκτός δίνοντας τη θέση τους στον Καραγιόλ ο οποίος είχε την ευκαιρία να πραγματοποιήσει το ντεμπούτο του με την καινούρια του ομάδα παίρνοντας έτσι κάποια αγωνιστικά λεπτά.

Το παιχνίδι δέκα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του συνέχισε να είναι ένα παιχνίδι κέντρου χωρίς κάτι αξιόλογο να μπορεί να καταγραφεί.

Τα πρώτα δείγματα από την τελευταία μεταγραφή του Απόλλωνα Καραγιόλ ήταν πολύ θετικά δείχνοντας στοιχεία που φαίνεται ότι στη συνέχεια της χρονιάς θα φανούν πολύτιμα για την ομάδα της Λεμεσού.

Η Διναμό πήρε το προβάδισμα στο 86ο λεπτό μετά από ωραίο κοντινό σουτ του Νέκχατσικ. Ένα γκολ που ουσιαστικά ήταν το γκολ της τιμής για τους γηπεδούχους.