Oμόνοια - ΑΕΚ 1-2 (ημίχρονο)

Σάββατο, 17/3/2018 - 16:49

Κυριάρχησε η ΑΕΚ στο ΓΣΠ στα πρώτα σαρανταπέντε λεπτά όπου πήγε στα αποδυτήρια με σκορ 2-0. Στο13′ η πάσα ήταν καλή και πήγε προς τον Γιάννου, με τον Μιχαήλοφ ωστόσο να αντιδρά σωστά και να διώχνει την μπάλα.

Στο 21′ γύρισμα του Χέφελ ο Ακοράν έκανε το πλασέ, ο Γουίλιαμ πριν η μπάλα περάσει την γραμμή έσωσε την Ομόνοια. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, η Ομόνοια απείλησε με σουτ του Χριστοφή,το οποίο απέκρουσε ο Χουάν Πάμπλο.

Στο 26′ έγινε το 0-1. Ο Γιάννου δέχθηκε την κάθετη πάσα έκανε το πλασέ, ο Μιχαίλοφ έδιωξε ασταθώς, η μπάλα έφτασε στον Τρισκόφσκι που καιροφυλακτούσε και ο Σκοπιανος από πολύ κοντά έβαλε ένα από τα πιο εύκολα γκολ της καριέρας του.

Στο 35′ ο Κατελάρης που είχε αντικαταστήσει τον Μαδούρο που τραυματίστηκε βρήκε με μακρινή μπαλιά τον Νταρμπισάϊαρ, ο Άγγλος κατέβασε αλλά το πλασέ που έκανε πέρασε ψηλά πάνω από τα δοκάρια.

Στο 37'η ΑΕΚ πέτυχε και δεύτερο γκολ, με τρομερό σουτ του Ακοράν μέσα από την περιοχή. Στο ξεκίνημα της φάσης, υπήρξε οφσάιντ που έπρεπε να καταλογιστεί και να μην υπάρξει συνέχεια. Στο 42′ η Ομόνοια μπήκε ξανά στο παιχνίδι. Από την σέντρα του Τζαρσίνιο, ο Εκίθα μείωσε σε 1-2.