Ομόνοια-Νέα Σαλαμίνα: Οριστική διακοπή λόγω έντονης βροχόπτωσης στο ΓΣΠ (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 17/10/2022 - 20:50

Οριστική διακοπή στο ΓΣΠ!

Στο 67ο λεπτό του αγώνα και ενώ η Νέα Σαλαμίνα ήταν μπροστά στο σκορ με 0-1 κόντρα στην Ομόνοια, σε αναμέτρηση για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, το παιχνίδι διακόπηκε λόγω της έντονης βροχόπτωσης.

Αρχικά, ο διαιτητής έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια για 10 λεπτά μέχρι να επαναξιολογηθεί η κατάσταση και έπειτα έκαναν τον καθιερώμενο έλεγχο με τη μπάλα και εκεί διαπιστώθηκε ότι δεν κυλούσε καθόλου λόγω του νερού.

0

Αναμένεται, πλέον, η επίσημη ενημέρωση από πλευράς ΚΟΠ για το πότε θα συνεχιστεί η αναμέτρηση, αν και σύμφωνα με το καταστατικό κανονικά γίνεται την επόμενη διαθέσιμα μέρα, με το ίδιο φύλλο αγώνος.

Μέχρι την ώρα που παιζόταν το ματς, η ομάδα της Αμμοχώστου είχε ένα σπουδαίο προβάδισμα και έβαζε δύσκολα στους «πράσινους», με τον... πρώην Τιάγκο να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 50ο λεπτό.

0

Στο 10' η πρώτη τελική του ματς και από πλευράς Ομόνοιας, με τον Ανσαριφάρντ να κατεβάζει μετά από κόρνερ, ο Λανγκ έκανε με τη μια το σουτ και ο Μελίσσας απέκρουσε.

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Μπρούνο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Γιούστε έπιασε τη δυνατή κεφαλιά από κοντά και ο Μελίσσας απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στην εκτέλεση, η μπάλα στρώθηκε στον Χαραλάμπους, αυτός έκανε το σουτ εκτός περιοχής και ο τερματοφύλακας της Νέας Σαλαμίνας έδιωξε ξανά με δυσκολία.

Στο 24ο λεπτό, ο Κουμουρής από δεξιά έστρωσε έξω για τον Μάντζεκ, ο οποίος έπιασε με τη μια του σουτ και ανάγκασε τον Ουζόχο σε μια πολύ δύσκολη απόκρουση.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Κασάμα δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής και η μπάλα πέρασε έξω.

Στο 35' ο Λέτσιακς έπιασε ένα καλό σουτ, έξω από την περιοχή, με τον Μελίσσα ξανά να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

0

Στο 47' η πρώτη τελική του δευτέρου μέρους, με τον Φελίπε να πιάνει ένα καλό σουτ εκτός περιοχής και τον Ουζόχο να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Δύο λεπτά μετά, η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Μετά από λάθος απομάκρυνση του Λανγκ, η μπάλα στρώθηκε στον Τιάγκο κι αυτός με πλασέ από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

0

Στο 55ο λεπτό, ο Χαραλάμπους με μπαλιά έβγαλε μόνο τον Ζαχαρίου, όμως το τελείωμα του δεν ήταν καλό και η μπάλα βρήκε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Στο 67' ο αγωνιστικός χώρος είχε βαρύνει αρκετά, λόγω της έντονης βροχόπτωσης, η μπάλα δεν κυλούσε και ο διαιτητής αποφάσισε την οριστική διακοπή του αγώνα.

0

Ομόνοια (Νιλ Λένον): Ουζόχο, Μάθιους, Γιούστε, Λανγκ, Λέτσιακς, Χαραλάμπους, Κασάμα, Μπεζούς (55' Παπουλής), Ζαχαρίου, Μπρούνο, Ανσαριφάρντ (55' Χούπερ).

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Μελίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Κατσικάς, Οφόρι, Μιγκελίτο (40' Τιάγκο), Μάντζεκ, Φελίπε, Καρλίτος, Κουμουρής, Ντορεγκαράι.