Ονειρική αρχή για Πιέρο, βασικός ο Μιχαήλ (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 2/3/2020 - 14:01

Μεσούσης της σεζόν, είπε να δοκιμάσει την τύχη του αλλού. Μετά από 2,5 χρόνια επιτυχημένης παρουσίας στην Κοπεγχάγη, ο Πιέρος Σωτηρίου πήρε τη μεγάλη απόφαση να μετακομίσει στο Καζακστάν για λογαριασμό της Αστάνα.

Ο Κύπριος επιθετικός μπήκε με το «καλημέρα» στο κλίμα της νέας του ομάδας. Έδειξε πολύ καλή παρουσία στα φιλικά προετοιμασίας, ενώ στο πρώτο του επίσημο παιχνίδι με την καζακική ομάδα, έπαιξε καθοριστικό ρόλο.

Για την ακρίβεια, ο 27χρονος επιθετικός έκρινε το ματς για το Σούπερ Καπ της χώρας, σκοράροντας το μοναδικό γκολ στην αναμέτρηση ανάμεσα σε Αστάνα και Καϊσάρ με κεφαλιά στο 40ό λεπτό.

Δείτε στο 1:07:06 το τέρμα του Κύπριου επιθετικού που έκρινε και τον τίτλο.

Πάμε στην Ελλάδα τώρα και την 26η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας της Super League 1. Ο Αστέρας Τρίπολης αντιμετώπισε στη Λάρισα την τοπική ΑΕΛ, με τον Νεόφυτο Μιχαήλ να κάθεται για πρώτη φορά κάτω από τα γκολπόστ της αρκαδικής ομάδας στο πρωτάθλημα (έχει παίξει άλλες δύο φορές στο Κύπελλο κόντρα στον Πλατανιά). Ωστόσο, ο Κύπριος κίπερ δεν κατάφερε να... γλιτώσει την ομάδα του από την ήττα με 3-0 από τους «βυσσινί».

Πάμε, όμως, να δούμε τι έκαναν και οι υπόλοιποι συμπατριώτες μας στο εξωτερικό.

Αγγλία

Άντονι Γεωργίου (Μπόλτον): Έμεινε εκτός αποστολής στην εντός έδρας «λευκή» ισοπαλία κόντρα στην Άκρινγκτον Στάνλεϊ.

Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Δεν ήταν στην αποστολή στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Όξφορντ.

Χάρι Κυπριανού (Σάουθεντ Γιουν.): Έμεινε εκτός από το εκτός έδρας ματς με την Όξφορντ.

Τζάκ Ρόουλς (Κέιμπριτζ Γιουν.): Ο Αγγλοκύπριος μέσος επανήλθε στη δράση, περνώντας αλλαγή στο 71ο λεπτό στην ήττα με 2-1 από την Κάρλαϊλ εντός έδρας.

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Το εκτός έδρας παιχνίδι κόντρα στην Φόρεστ Γκριν αναβλήθηκε κι έτσι τόσο ο Ρούελ Σωτηρίου, όσο και ο Έκτορ Κυπριανού δεν αγωνίστηκαν.

Μίκι Δημητρίου (Νιούπορτ Κάουντι): Έπαιξε βασικός στο εκτός έδρας ματς κόντρα στην Όλνταμ, εκεί όπου η ομάδα του γνώρισε βαριά ήττα με 5-0.

Άντριου Ελευθερίου (Ντάγκεναμ & Ρέντμπριτζ): Άρχισε βασικός κι αντικαταστάθηκε στο 62ο λεπτό στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από τη Μπάροου.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Πέσκάρα): Ο Κύπριος μέσος δεν έχει ξεπεράσει ακόμη το πρόβλημα τραυματισμού του κι έτσι έμεινε εκτός από την νίκη με 2-1 κόντρα στην Άσκολι.

Ανδρέας Καρώ (Σαλερνιτάνα): Ήταν στην αποστολή στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από τη Φροζινόνε, ωστόσο δεν χρησιμοποιήθηκε.

Δανιήλ Παρούτης (Νοβάρα): Λόγω κορωνοϊού έχουν αναβληθεί κάποια παιχνίδια. Έτσι, το επόμενο ματς για τη Νοβάρα έχει οριστεί στις 8 Μαρτίου κόντρα στη Ρενάτε.

Βέλγιο

Κωνσταντίνος Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Έπαιξε σε όλο το ματς κόντρα στη Σαρλερουά, με την ομάδα του να χάνει με 2-0. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 31ο λεπτό.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Γκιμαράες): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ έμεινε στον πάγκο στην νίκη με 2-0 εντός έδρας κόντρα στην Τοντέλα.

Νέστορας Μυτίδης (Παναχαϊκή): Ήταν βασικός σε όλο το ματς κόντρα στα Χανιά στην Κρήτη, όμως η ομάδα του έχασε με 2-1.

Δημήτρης Φροξυλιάς (Παναχαϊκή): Δεν χρησιμοποιήθηκε στο παιχνίδι κόντρα στα Χανιά.

Σκωτία

Αλέξανδρος Γκόγκιτς (Χάμιλτον): Λόγω των υποχρεώσεων του Κυπέλλου, η Χάμιλτον δεν έδωσε κάποιο αγώνα στο πρωτάθλημα. Θα παίξει την ερχόμενη Τετάρτη (4/3) στην έδρα της Ρέιντζερς.

Ουγγαρία

Φάνος Κατελάρης (Ζαλαεγκέρσεγκι): Αγωνίστηκε βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 κόντρα στη Μεζοκόβεσντ. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο... λεπτό.

Σλοβακία

Παναγιώτης Λουκά (Σέρεντ): Έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Τρέντσιν.

Νότια Κορέα

Βαλεντίνος Σιέλης (Τζέτζου Γιουν.): Το παιχνίδι της Τζέτζου Γιουνάιτεντ με τη Σουβόν για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος της 2ης κατηγορίας της Νοτίου Κορέας αναβλήθηκε, ελέω κορωνοϊού.