Όταν έχει κέφια ο ''Τζίμης'' η Ομόνοια είναι άλλη ομάδα (BINTEO)

ΟΜΟΝΟΙΑ-ΕΡΜΗΣ

Στην αναμέτρηση στο ΓΣΠ, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή , στην μνήμη, του παλαίμαχου ποδοσφαιριστή της Ομόνοια Τάκη Αντωνίου

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με ''άγριες'' διαθέσεις. Στο 4΄ γύρισμα του Τζαρσίνιο στην καρδιά της περιοχής με τον Λόπες αμαρκάριστο να στέλνει την μπάλα άουτ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ήρθε το 1-0. Ο Χριστοφή έγινε κάτοχος της μπάλας έδωσε στον Λόπες, που σούταρε και από την λάθος απομάκρυνση του Ιμερέκοφ, η μπάλα έφτασε στον Χριστοφή, που με εξαιρετικό τρόπο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 7' οι πράσινοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα. Από την μακρινή μπαλία του Κατελάρη, ο Ντάρμπισαιρ έφυγε από κανονική θέση, ξεχύθηκε στην περιοχή του Ερμή και με ιδανικό πλασέ έκανε πολύ γρήγορα το 2-0 για την ομάδα του Ιβάιλο Πέτεφ.

Η Ομόνοια με τα δυο γκολ που μπήκαν με το... καλημέρα δεν είχε την ίδια ένταση στον παιχνίδι της, κατέβασε ταχύτητα και έδωσε χώρο στον Ερμή, που είχε μια φλύαρη υπεροχή. Η καλύτερη στιγμή πάντως ήταν ξανά για τους γηπεδούχους που απείλησαν με σούτ του Μαντούρο στο 33'. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντάρμπισαιρ έχασε σημαντική ευκαιρία για να πετύχει το 3-0 και να τελειώσει οριστικά την υπόθεση νίκη για το τριφύλλι.

Στην επανάληψη η Ομόνοια μπήκε σκοπό να τελειώσει το παιχνίδι και να μην αφήσει την παραμικρή υποψία στην ομάδα της Αραδίππου ότι μπορεί να ξαναμπεί σε τροχιά διεκδίκησης αποτελέσματος.

Στο 46΄γύρισμα του Τζαϊλσον, κεφαλιά του Ντάρμπισαϊαρ, από κοντά ο Χριστοφή σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι. Στο 62΄η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τζαρσίνιο πέρασε ελάχιστα έξω. Στο 64΄έγινε το 3-0. Ατομική ενέργεια από τον Δημήτρη Χριστοφή και εξαιρετικό τελείωμα. Δεύτερο προσωπικό γκολ στο ματς και έκτος συνολικά στην φετινή σεζόν για τον ''Τζίμη'', που όταν έχει κέφια η Ομόνοια είναι άλλη ομάδα.

Στο 84' ο Σοφρωνίου που πολύ μεγάλη επέμβαση στέρησε το γκολ από τον Κατελάρη, σε μια φάση που οι γηπεδούχοι έφτασαν μια ανάσα από το ''καρέ'' τερμάτων.

Η Ομόνοια έφτασε στην πέμπτη συνεχόμενη νίκη της , πήγε στους 32 βαθμούς και πηγαίνει με ανεβασμένη ψυχολογία στο εξ αναβολής ντέρμπι της ερχόμενης Τετάρτης με τον Απόλλωνα.

«Κινδυνεύει να χάσει τον Σιβού η Ανόρθωση»

Όλο και πληθαίνουν τα δημοσιεύματα που αφορούν στον άσο της «Κυρίας» και το μέλλον του
13/01/2018 - 12:37