Όταν ο Απόλλωνας έκανε το αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου(ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 8/4/2020 - 11:52

Σαν σήμερα πριν από 14 χρόνια ο Απόλλωνας περνούσε με 3-2 από το ΓΣΖ κόντρα στην ΑΕΚ και έκανε αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Πρωτάθλημα το οποίο ήρθε με τους «γαλάζιους» να στέφονται πρωταθλητές όντας η μόνη αήττητη ομάδα της Ευρώπης εκείνη την περίοδο.

Αυτούσια η δημοσίευση του Απόλλωνα

Μια μέρα σαν την σημερινή πριν από 14 χρόνια η ομάδα μας έκανε το πιο αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του τελευταίου της πρωταθλήματος.

Η ομάδα μας ήταν η μοναδική αήττητη πρωταθλήτρια στην Ευρώπη την περίοδο 2005-06, ένα πραγματικά τεράστιο επίτευγμα.

Στις 8/4/2006 η ομάδα μας ήταν στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα δύο βαθμούς πίσω από τον ΑΠΟΕΛ ο οποίος αντιμετώπιζε την συνδιεκδικήτρια του πρωταθλήματος Ομόνοια στο ΓΣΠ.

Η ομάδα μας ταξίδευε στη Λάρνακα για να αντιμετωπίσει την ΑΕΚ στο ΓΣΖ και το να κερδίσει ήταν το μοναδικό ζητούμενο καθώς προσδοκούσε σε βαθμολογική απώλεια του αντιπάλου για να ανέβει στην κορυφή του πίνακα.

Ο βαθμολογικός πίνακας πριν από την έναρξη της 23ης αγωνιστικής ήταν:

ΑΠΟΕΛ 55

Απόλλων 54

Ομόνοια 53

Πρόκειται για το πιο ανταγωνιστικό πρωτάθλημα των τελευταίων χρόνων.

Στο άλλο παιχνίδι η Ομόνοια πήρε από νωρίς το προβάδισμα κι αυτό μας ευνοούσε. Αν κερδίζαμε ανεβαίναμε στην κορυφή. Αν χάναμε πέφταμε στην 3η θέση!

Η ομάδα μας τα βρήκε σκούρα καθώς στο ημίωρο βρέθηκε πίσω στο σκορ ενώ με την επανέναρξη του β’ ημιχρόνου δέχθηκε και δεύτερο τέρμα. Ήταν πολύ κοντά στην πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα αλλά και να απωλέσει τον τίτλο.

Σε λιγότερο από ένα ημίχρονο παιζόταν όλη η σεζόν για την ομάδα μας. Έψαχνε τον τρόπο να φέρει τα πάνω κάτω και να ξαναμπεί στην διεκδίκηση του αγώνα και κατ’ επέκταση του πρωταθλήματος.

Ο Λούκας Σόσιν μείωσε σε 2-1 άμεσα και ο Μάρκο Μπαρούν δευτερόλεπτα πριν την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού ισοφάρισε με απευθείας εκτέλεση φάουλ!

Στο 64’ ολοκληρώθηκε το θαύμα!

Ο αρχηγός, Κρίστης Θεοφίλου με ένα ασύλληπτο σουτ εκτός περιοχής ολοκλήρωσε την επική ανατροπή και χάρισε την πιο πολύτιμη νίκη του πρωταθλήματος στην ομάδα μας.