Όταν ο Τιάγκο... ντύθηκε Αλωνεύτης (ΒΙΝΤΕΟ)

Αναμφίβολα το ντέρμπι αιωνίων άφησε μεγάλο απόηχο τόσο για τα διαιτητικά λάθη του Τιμόθεου Χριστοφή όσο και για τα όσα συνέβησαν έξω από τον αγωνιστικό χώρο όταν υποδείχθηκε το πέναλτι από το διαιτητή της αναμέτρησης.

Η Ομόνοια όμως θα μπορούσε από τα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου να είχε βρεθεί μπροστά στο σκορ όταν ο Τιάγκο απώλεσε τεράστια ευκαιρία προ κενού τέρματος. Ο Βραζιλιάνος άσος των «πρασίνων» δεν κατάφερε από ένα μέτρο και προ κενής εστία να σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα.

via GIPHY

Φάση η οποία μας έφερε στο μυαλό με τη μία τον Στάθη Αλωνεύτη την περίοδο όπου αγωνιζόταν στην Ομόνοια. Ο Στάθης στο αιώνιο ντέρμπι της σεζόν 2010/11 στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής είχε μια φάση σχεδόν... deja vu με αυτή του Τιάγκο στο χθεσινοβραδινό παιχνίδι.

Στο παιχνίδι του 2011 ο ΑΠΟΕΛ προηγείτο μέχρι το 89′ με 0-1 χάρις σ’ ένα γκολ του Βραζιλιάνου επιτελικού μέσου Μαρσίνιο. Και εκεί ήρθε η στιγμή του αγώνα με πρωταγωνιστή τον Στάθη Αλωνεύτη.

Ο Κύπριος διεθνής μεσοεπιθετικός αγωνιζόταν τότε στην Ομόνοια και στο συγκεκριμένο λεπτό απώλεσε μια απίστευτη ευκαιρία για να ισοφαρίσει το σκορ σε 1-1.

Ο Αλωνεύτης ελίχθηκε ωραία από αριστερά, βρήκε τον Μακρίδη που του έδωσε πίσω την μπάλα και αστραπιαία ο Στάθης πάσαρε στον Βραζιλιάνο με ουγγρικό διαβατήριο Λεάντρο. Αυτός έκανε το ωραίο φαλτσαριστό σουτ με το αριστερό, το οποίο βρήκε το δεξί κάθετο δοκάρι του Διονύση Χιώτη.

Στην επαναφορά της μπάλας, ο Αλωνεύτης ήταν μόνος με την εστία και χωρίς τερματοφύλακα,αφού ο Χιώτης ήταν εξουδετερωμένος. Ο Στάθης επέλεξε όμως να κάνει κεφαλιά, την οποία και έστειλε πάνω από τα δοκάρια.