Ούτε το... 700ο του Μέσι δεν έφτασε για την Μπαρσελόνα

Τετάρτη, 1/7/2020 - 08:59

Η Μπαρσελόνα δεν κατάφερε να νικήσει τη σκληροτράχηλη Ατλέτικο Μαδρίτης στο «Καμπ Νόου» στο μεγάλο παιχνίδι της 33ης αγωνιστικής της La Liga και με το 2-2 που της παραχώρησε, έμεινε μεν στο -1 από τη Ρεάλ Μαδρίτης στη δεύτερη θέση, όμως οι μερένχες» υποδέχονται την Πέμπτη τη Χετάφε και έχουν τη δυνατότητα να ξεφύγουν στο +4 και να «αγκαλιάσουν» τον φετινό τίτλο.

Από την πλευρά τους, οι «ροχιμπλάνκος» ξέφυγαν με +2 στην τρίτη θέση από την τέταρτη Σεβίλλη και διατήρησαν το προβάδισμα για την τριάδα.

Οι παίκτες του Κίκε Σετιέν μπήκαν επιθετικά και απειλούσαν με τις προσπάθειες του Μέσι τον Ομπλακ, που κρατούσε την εστία του. Όμως, την πάτησε από τον… Ντιέγκο Κόστα στο 11’, αφού στην προσπάθεια του να απομακρύνει την μπάλα από ένα κόρνερ, την έστειλε με προβολή στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0. Οι «ροχιμπλάνκος» απάντησαν άμεσα με διπλή εκτέλεση πέναλτι στο 17’, αφού ο Τερ Στέγκεν απέκρουσε το χτύπημα του Ντίεγκο Κόστα, όμως διατάχτηκε επανάληψη, γιατί έφυγε από τη γραμμή ο Γερμανός, και ο Σαούλ ισοφάρισε. Ο Ομπλακ έβγαλε την προσπάθεια του Μέσι και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο.

Με την έναρξη της επανάληψης, ο Σεμέδο ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Φελίπε και ο Μέσι ευστόχησε στο πέναλτι και έκανε το 2-1 στο 50’. Η Μπαρτσελόνα ήλεγχε την κατάσταση και προσπαθούσε για το τρίτο γκολ, όμως ο Καράσκο με ατομική ενέργεια ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Σεμέδο και ο Σαούλ με τον ίδιο τρόπο στο 62’ έκανε το 2-2.

Οι «μπλαουγκράνα» προσπάθησαν με τον Μέσι και τις ευκαιρίες του Βιδάλ να ξαναπάρουν το προβάδισμα κάντρα στις αντεπιθέσεις των παικτών του Ντιέγκο Σιμεόνε, όμως δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν την κλασική ευκαιρία στην εστία του Ομπλακ.

Αναλυτικά, η 33η αγωνιστική:

Μαγιόρκα-Θέλτα 5-1
(13’ πεν., 52’ Μπούντιμιρ, 27’ Ερνάντες, 41’ Πότσο, 60’ Σεβίγια - 50’ πεν. Άσπας)

Λεγανές-Σεβίλλη 0-3
(23’, 35’ Τόρες, 81’ Μουνίρ)

Μπαρτσελόνα-Ατλέτικο Μαδρίτης 2-2
(11' αυτ. Ντιέγκο Κόστα, 50' πεν. Μέσι-17'πεν, 62' πεν. Σαούλ)

Έφτασε τα 700 γκολ στην καριέρα του ο Μέσι

Μπορεί η νίκη απέναντι στην Ατλέτικο να μην ήρθε (2-2) για την Μπαρσελόνα, αλλά ο Λιονέλ Μέσι έπιασε ένα ακόμη ορόσημο.

Ο Αργεντινός σταρ σκοράροντας με πέναλτι α λα Πανένκα έφτασε τα 700 γκολ στην καριέρα του. Ο «Λέο» μετρά πλέον 630 γκολ (αλλά και 252 ασίστ) με τη φανέλα της «Μπάρτσα» σε 724 εμφανίσεις, ενώ έχει σκοράρει άλλες 70 φορές σε 138 παιχνίδια με την εθνική Αργεντινής.

Το χθεσινοβραδινό του γκολ ήταν το 25ο του σε 37 ματς απέναντι στην Ατλέτικο, ενώ ανέβασε τον αριθμό τερμάτων που έχει σημειώσει στο «Καμπ Νου» στα 370 σε 353 εμφανίσεις σε όλες τις διοργανώσεις (1,04 γκολ ανά αγώνα).