Ούτε σήμερα κατάφερε να νικήσει η Τσέλσι του Φρανκ Λάμπαρντ

Κυριακή, 18/8/2019 - 20:25

Μετά την τεσσάρα από τη Γιουνάιτεντ την 1η αγωνιστική, η Τσέλσι δεν μπόρεσε να πάρει τρίποντο ούτε στην έδρα της. κόντρα στη Λέστερ. Οι «μπλε» κόλλησαν στο 1-1 με τις «αλεπούδες» και ο Φρανκ Λάμπαρντ έμεινε χωρίς νίκη στο πάγκο των Λονδρέζων.

Στο 7ο μόλις λεπτό, ο Μάουντ πίεσε τον Εντιντί, του πήρε την μπάλα και με πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0 για την Τσέλσι.  Στο 21’ ο Μάουντ άγγιξε το 2ο γκολ καθώς από ιδανική θέση έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Σμάιχελ μπλόκαρε και στο 27’ ο Καντέ από ιδανικό σημείο, πλάσαρε άστοχα. Στο 31’ ο Ζουμά έδωσε πάσα πίσω στον Κέπα, ο Ισπανός δεν έκανε καλό κοντρόλ αλλά ο Βάρντι δεν πρόλαβε να του κλέψει για εκατοστά και στο 38’ ο Μάντισον εκτέλεσε το φάουλ και ο Εντιντί πλάσαρε από κοντά αλλά δε βρήκε τέρμα.

Οι «αλεπούδες» πίεσαν στην επανάληψη και στο 50’ άγγιξαν το γκολ όταν ο Πέρεθ απέφυγε από πλάγια και τον Κέπα κι έκανε το γύρισμα αλλά ο Ζορζίνιο έσωσε. Τρία λεπτά αργότερα, ο Έμερσον έβγαλε  τη σέντρα και ο Ζιρού πήρε την κεφαλιά αλλά ο Σμάιχελ μπλόκαρε και τελικά στο 67’ η Λέστερ έφτασε στην ισοφάριση.

Ο Μάντισον εκτέλεσε από δεξιά το κόρνερ και ο Εντιντί με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-1 κι εξιλεώθηκε για την γκάφα στο γκολ του Μάουντ. Μάλιστα στο 74’ ο Μάντισον έχασε τεράστια ευκαιρία από κοντά για να φέρει τούμπα το ματς και στο 75’ η κεφαλιά του Άμπραχαμ πέρασε λίγο έξω. Η Λέστερ έχασε νέα ευκαιρία με τον Βάρντι στο 77ο λεπτό, ενώ στο 89’ ο Κέπα πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Ολμπράιτον.

ΤΣΕΛΣΙ: Κέπα, Αθπιλικουέτα, Ζουμά, Έμερσον, Κρίστενσεν, Ζορζίνιο, Καντέ, Μάουντ, Πούλισιτς (71’ Κόβασιτς), Πέδρο (71’ Γουίλιαν), Ζιρού (61’ Άμπραχαμ).

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Έβανς, Φουχς, Περέιρα, Σογιουντσού, Μάντισον, Εντιντί, Τίλεμανς, Τσουντχάρι (72’ Πράε), Βάρντι, Αγιόθε Πέρεθ (80’ Ολμπράιτον).