Ούτε στο «Αμμόχωστος - Επιστροφή» τα κατάφερε η Ομόνοια (BINTEO)

Κυριακή, 21/10/2018 - 18:51

Την ήττα γνώρισε η Ομόνοια στη Λάρνακα από τη Νέα Σαλαμίνα. Αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική ήττα για τους «πράσινους» στο φετινό πρωτάθλημα. Σε γενικές γραμμές η ομάδα του Ολίβα έπαιξε αρκετά καλό ποδόσφαιρο όμως συνέχισε να προβληματίζει στην τελική ενέργεια και το γκολ. Αυτό είναι το τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι που το «τριφύλλι» δεν σκοράρει. Πλέον, τα πράγματα για την Ομόνοια αρχίζουν να ζορίζουν και οι πρώτες αντιδράσεις αναμένεται να κάνουν την εμφάνιση τους.

Α’ Ημίχρονο

Αρκετά καλά μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η Ομόνοια. Η ομάδα του Χουάν Κάρλος Ολίβα στα αρχικά στάδια της αναμέτρησης είχε την κατοχή της μπάλας την οποία και κυκλοφορούσε σωστα.

Πρώτη αξιόλογη ευκαιρία καταγράφηκε στο 15ο λεπτό όμως για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Ρενάτο Μαργκάσα εκτέλεσε με γέμισμα στην περιοχή ένα φάουλ από πλάγια. Παραλήπτης ήταν ο Φουστάρ ο οποίος έπιασε την κεφαλιά με τη μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Μεχίας.

Η απάντηση για την Ομόνοια ήρθε στο 18ο λεπτό όταν ο Τζόρντι Γκόμεζ βρέθηκε στην μεγάλη περιοχή και με διπλή προσπάθεια απείλησε την εστία των γηπεδούχων. Η μπάλα δεν του έκανε το «χατίρι» και πέρασε πάνω από τα δοκάρια της Νέας Σαλαμίνας.

Στο 21ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Κίνγκλεϊ. Ο Σάντος έκανε την σέντρα από τα αριστερά με τον Κίνγκλεϊ να παίρνει την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής και να νικάει τον Μεχίας για το 1-0 των γηπεδούχων.

Ο Ζαρκίνιο πήγε να απαντήσει για τους «πράσινους» στο 23ο λεπτό με ένα μακρινό σουτ όμως ο Βεσελόφσκι μάζεψε σταθερά την μπάλα.

Η Νέα Σαλαμίνα ένα λεπτό αργότερα έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Ελουντού. Ο ποδοσφαιριστής της Βαρωσιώτικης ομάδας μπήκε στην περιοχή του «τριφυλλιού» όμως το πλασέ που πραγματοποίησε όντας ολομόναχος ήταν πολύ άστοχο χωρίς να ανησυχεί τον τερματοφύλακα της Ομόνοιας.

Στο 43ο λεπτό οι γηπεδούχοι έχασαν εκ νέου μεγάλη ευκαιρία όταν ο Σάντος έκανε πάσα - σουτ προς τον Κίνγκσλεϊ όμως ο τελευταίος δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα.

Β’ Ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ομόνοια μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό την ανατροπή του αποτελέσματος . Η πρώτη απειλή προς τους γηπεδούχους ήρθε στο 50ο λεπτό όταν ο Μόντες έπιασε το σουτ από τα 30 μέτρα όμως ο Βεσελόφσκι «απογειώθηκε» και έσωσε την εστία του.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Εντρένα έκανε τη σέντρα από τα αριστερά με την μπάλα να παίρνει περίεργα φάλτσα και να περνάει από τον Βεσελόφσκι όμως ο Χριστοφόρου έσωσε την Νέα Σαλαμίνα πάνω στη γραμμή.

Η Ομόνοια το τελευταίο μισάωρο της αναμέτρησης έκλεισε την Νέα Σαλαμίνα στο μισό γήπεδο και με συνεχής επιθέσεις προσπαθούσε να προσεγγίσει την εστία του Βεσελόφσκι.

Στο 80ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα βγήκε στην αντεπίθεση όμως ο Μεχίας ήταν στη θέση του χωρίς να ανησυχήσει.

Ένα λεπτό αργότερα ο Αζίζ  βρέθηκε «φάτσα» με τον Μεχίας όμως δεν πρόλαβε να πρόλαβε να τελειώσει τη φάση καθώς ανακόπηκε από την άμυνα της Ομόνοιας.

Στο 86ο λεπτό η Ομόνοια έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Αλμπίν ο οποίος από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα στο κεφάλι του τερματοφύλακα της Νέας Σαλαμίνας.

Στο 90ο λεπτό η Ομόνοια κέρδισε πέναλτι όταν ο Τζολοβάρ απομάκρυνε την μπάλα με το χέρι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Δημήτρης Χριστοφή ο οποίος με μια πολύ κακή εκτέλεση έστειλε την μπάλα πάνω στον Βεσελόφσκι ο οποίος έσωσε την ομάδα του.

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Βεσελόφσκι, Παύλου, Χριστοφόρου, Φουστάρ, Τζολοβάρ, Κορέια (Κωστή 72’), Ελουντού (Αζίζ 63’), Νουρ, Μαργκάσα, Τιάγκο, Κίγκσλεϊ (Σικόρσκι 90').

Ομόνοια (Ολίβα): Μεχίας, Κούσουλος, Πρετσέ, Γκαφούρ, Λόπεθ, Ενρίκες, Σοάρες (Άλμπιν 68’), Γκόμεθ, Εντρένα (Χριστοφή 58’), Ζαρκίνιο (Μόντες 44'), Ντάρμπισαϊρ