Ούτε τους «Άγιους» πλέον η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Ούτε το εμπόδιο της Σαουθάμπτον δεν φάνηκε ικανή να ξεπεράσει η φετινή Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ του Ζοσέ Μουρίνιο.

Οι «κόκκινοι διαβόλοι» ήρθαν 2-2 στην έδρα της πολύ αδύναμης Σαουθάμπτον (5 ήττες/4 ισοπαλίες και μια νίκη στα τελευταία ματς), με αποτέλεσμα να βρεθούν στο -16 από τη συμπολίτισσα, Σίτι, αλλά πλέον αρχίζουν να χάνουν έδαφος και στην υπόθεση πρώτη πεντάδα, καθώς είναι πλέον στο -5 από την Άρσεναλ, που έχει ένα ματς λιγότερο (είναι δύσκολο, πάντως, παίζει με την Τότεναμ).

Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο… άργησε και πάλι να μπει στο παιχνίδι, βρέθηκε με δύο γκολ στην πλάτη της από το 20ο λεπτό, έκανε come back πριν την ανάπαυλα, αλλά δεν κατάφερε εν τέλει να φτάσει στη νίκη.

Ο Άρμστρονγκ νίκησε τον Ντε Χέα με διαγώνιο σουτ από τα δεξιά στο 13’ για να… ζωγραφίσει ο Σοάρες το 2-0 λίγα λεπτά μετά με εκτέλεση φάουλ. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές, κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και έφεραν την κατάσταση στα ίσα πριν το τελευταίο σφύριγμα του πρώτου μέρους.

Ο Ράσφορντ κινήθηκε κάθετα στο 33’, τροφοδότησε τον Λουκάκου, που με ωραίο πλασέ μείωσε και έβαλε τη Γιουνάιτεντ στο παιχνίδι. Έπειτα από προσπάθεια του νεαρού Άγγλου επιθετικού ήρθε και το 2-2, με τον Ερέρα να σκοράρει με τακουνάκι και με την μπάλα να βρίσκει και σε αντίπαλο.

Αρκετά φτωχό σε φάσεις και θέαμα ήταν το δεύτερο μέρος και οι δύο ομάδες δεν ήταν τόσο αποτελεσματικές όπως στο πρώτο μέρος, με αποτέλεσμα οι προσπάθειές του να σφραγιστούν με το 2-2.

Οι «Άγιοι» παρέμειναν εντός της επικίνδυνης ζώνης με την ισοπαλία, έχουν εννέα βαθμούς και η τελευταία φορά που νίκησαν ήταν την 1η Σεπτεμβρίου, όταν και επικράτησαν 2-0 της Κρίσταλ Πάλας.