Ουζουνίδης: «Χάσαμε ένα δικό μας παιχνίδι» (BINTEO)

Πέμπτη, 1/10/2020 - 22:16

Εκτός ομίλων του Europa League έμεινε ο ΑΠΟΕΛ, δεχόμενος την ήττα με 1-0 από τη Σλόβαν Λίμπερετς, έπειτα από χέρι του Ζεράλδες και πέναλτι στο 94ο λεπτό.

Έντονη απογοήτευση στις τάξεις των «γαλαζοκιτρίνων» οι οποίοι δεν μπορούσαν να αντιληφθούν πως χάθηκε αυτό το παιχνίδι. Ο Μαρίνος Ουζουνίδης στάθηκε στο ότι η ομάδα του πλήρωσε το γεγονός πως δεν σκόραρε στις ευκαιρίες που βρήκε, κάνοντας αναφορά για την άσχημη πλευρά του ποδοσφαίρου, ενώ τόνισε ότι πρέπει να σηκώσουν κεφάλι ενόψει συνέχειας.

Αναλυτικά οι δηλώσεις:

Μαρίνος Ουζουνίδης: «Το μεγαλύτερο λάθος ήταν ότι δεν βάλαμε γκολ. Ελέγχαμε το παιχνίδι, δεν αξιοποιήσαμε τις φάσεις μας. Δεν δείξαμε την αποφασιστικότητα που έπρεπε. Ήμασταν καλύτεροι, αλλά όταν δεν βάζεις γκολ θα το πληρώσεις. Χάσαμε ένα μεγάλο στόχο, χάσαμε ένα δικό μας παιχνίδι. Φαινόταν πως ήμασταν καλύτεροι. Ξέραμε πως δεν είναι ομάδα που κυκλοφορεί την μπάλα. Έγινε η φάση του πέναλτι και μείναμε έξω. Αν δεις το παιχνίδι δεν αισθάνεσαι πως θα το χάσεις. Έτσι είναι το ποδόσφαιρο, ζήσαμε την άσχημη πλευρά του αγώνα. Αυτό που έφταιξε είναι πως δεν βάλαμε γκολ. Ο αντίπαλος κλείστηκε πίσω στο δεύτερο μέρος, δεν τον ενδιέφερε να παίξει μπάλα. Όταν αποκλείεσαι δεν μπορείς να πεις κάτι. Δεν μπορείς να κατηγορήσεις τους παίκτες ότι δεν είχαν διάθεση. Περίμενα να πάμε παράταση και να βάλω δύο φρέσκους παίκτες. Δεν μπορείς να φταίξεις κάποιον. Δεν βάλαμε γκολ. Υπάρχει μεγάλη απογοήτευση. Πρέπει να δούμε την επόμενη μέρα, αυτό κάνει μια μεγάλη ομάδα. Είναι μια μέρα που είμαστε στεναχωρημένοι γιατί δεν χάσαμε από έναν ανώτερο αντίπαλο. Δεν υπάρχει καν συζήτηση, θα δούμε την επόμενη μέρα. Στα μονά παιχνίδι μπορεί να κερδίσει ο οποιοσδήποτε. Δεν σημαίνει πως κερδίζει ο αντίπαλος, κέρδισε ο πιο τυχερός».

Νεκτάριος Πετεβίνος: «Σήμερα θα έπρεπε να σκοράρουμε νωρίς γιατί φαινόταν ότι θα μπορούσαμε να ελέγξουμε το παιχνίδι. Οι Τσέχοι ήταν αρκετά διαβασμένοι αλλά εμείς την ίδια ώρα προσπαθήσαμε να παίξουμε ποδόσφαιρο. Χάσαμε από ένα πέναλτι στις καθυστερήσεις. Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να κοιτάξουμε μπροστά γιατί το ποδόσφαιρο έτσι είναι. Θέλαμε πάρα πολύ να περάσομε στους ομίλους αλλά πρέπει να ζήσουμε με αυτό και αν αποδείξουμε ότι μπορούμε να επικεντρωθούμε στις εγχώριες διοργανώσεις».

Αν ήταν το τελευταίο παιχνίδι του Τάμαρι: «Σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να απαντήσω αν ήταν το τελευταίο παιχνίδι του Μούσα γιατί δεν έχουμε τίποτα ενώπιον μας».