Η Πάφος νίκησε τη Δόξα και την άφησε στα... επικίνδυνα (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 12/5/2021 - 19:54

Τη νίκη επί της Δόξας πέτυχε η Πάφος με 2-1 στο «Στέλος Κυριακίδης» για την αναμέτρηση της 10ης αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος Cyta.

Η Πάφος προηγήθηκε στο 16ο λεπτό με τον Βα, όμως ο Κίκας στο 26ο λεπτό κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Το τελικό 2-1 διαμόρφωσε για τους γηπεδούχους ο Τόρες στο 56ο λεπτό. Να αναφέρουμε πως η Πάφος έχασε δύο πέναλτι με τους Βαλακάρι στο 67ο λεπτό και Μπεριγκό στο 78ο λεπτό.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα της Πάφου ανέβηκε στους 54 βαθμούς και παραμένει στην κορυφή του δεύτερου γκρουπ. Από την άλλη, η ομάδα της Κατωκοπιάς έμεινε στους 42 βαθμούς και παραμένει κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού, τέσσερις αγωνιστικές πριν το τέλος της σεζόν.

Την ερχόμενη (11η) αγωνιστική των play-off του πρωταθλήματος η Πάφος πάει στο «Αμμόχωστος - Επιστροφή» για να αντιμετωπίσει τη Νέα Σαλαμίνα (16/05 - 18:00). Με τη σειρά της η Δόξα υποδέχεται στο Μακάρειο τον ΑΠΟΕΛ μια ημέρα αργότερα (17/05 - 20:00).

Πάφος (Στηβ Κωνσταντινίδης): Ρούτκο, Σάιθ, Αντωνίου (Τόρες 46'), Βα, Μπεριγκό (Ράκελς 80'), Βαλεριάνος, Φουρ, Αουρέλιο, Βαλακάρι, Καμπράλ (Μέρφι 76'), Πάνιτς

Δόξα (Μαρίνος Σατσιάς): Σισκόφσκι, Εγγλέζου, Γκολομπάρτ, Μουκτάρης, Χριστοφή (Άδωνη 69'), Μπιλάλ (Ολιβέιρα 60'), Ασαμόα, Τραϊτσέφσκι, Κάρλος, Μπόλιεβιτς (Τζίλσον 69'), Κίκας