Παιχνιδάρα στο ντέρμπι του Λονδίνου με… συμβιβασμό

Κυριακή, 1/9/2019 - 20:26

Η Τότεναμ, αντίπαλος του Ολυμπιακού στους ομίλους του Champions League, προηγήθηκε 0-2 κόντρα στην Αρσεναλ όμως έφυγε με μόλις έναν βαθμό από το Emirates (2-2).

Δύο πρόσωπα είχε η ομάδα την οποία θα αντιμετωπίσει σύντομα στην κορυφαία διοργάνωση ο Ολυμπιακός. Το σύνολο του Μαουρίσιο Ποκετίνο προηγήθηκε στο πρώτο μέρος με 0-2 στην έδρα της Αρσεναλ και έδειχνε να έχει τον πλήρη έλεγχο, όμως το γκολ που δέχθηκε στις καθυστερήσεις έκανε τα πάντα διαφορετικά στην επανάληψη αφού θα μπορούσε ακόμα και να έχει χάσει αφού δέχθηκε μεγάλη πίεση. Οι Spurs έμειναν χωρίς νίκη στα τελευταία τρία ματς της Premier League, όμως τα δύο από αυτά ήταν κόντρα σε Σίτι και Αρσεναλ εκτός έδρας.

Η Αρσεναλ είχε την πρώτη φάση με τον Πέπε, όμως στο 10' οι Spurs άνοιξαν το σκορ όταν ο Λένο δεν αντέδρασε καλά στο αδύναμο σουτ του Λαμέλα και ο Ερικσεν σε κενό τέρμα πέτυχε πολύ εύκολα το 50ό γκολ του στην Premier League (0-1). Η ομάδα του Ποκετίνο οργανώθηκε πίσω, όμως ήταν πάντα φωτιά στην κόντρα και στο 18' χρειάστηκε η απογείωση του Λένο στο παραθυράκι για να βγάλει με το ένα χέρι το τηλεκατευθυνόμενο curler του Σον. Ο Πέπε ήταν μακράν ο πιο δραστήριος παίκτης του Εμερι, με τον Ιβοριανό να έχει κεφαλιά που μπλοκαρίστηκε στο 23' και φάουλ λίγο έξω στο 27', όμως και το δεύτερο γκολ το έβαλε η Τότεναμ. Στο 39' ο Τσάκα γκρέμισε τον Σον μέσα στην περιοχή και ο Κέιν ξεγέλασε τον Λένο και έφτασε τα 10 γκολ στα derby του Λονδίνου (0-2). Το καλό για την Αρσεναλ ήταν ότι δεν πήγε στα αποδυτήρια με δύο τέρματα πίσω καθώς στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Λακαζέτ με τρομερή ενέργεια μέσα στην περιοχή έδωσε στον εαυτό του τη δυνατότητα να εκτελέσει με το αριστερό για το 1-2.

Οπως θα μπορούσε να περιμένει κανείς, οι Gunners μπήκαν… φουλ επίθεση στην επανάληψη. Στο 56’ ο Γκουεντουζί δεν τα κατάφερε και στο ίδιο λεπτό Κολάσινατς και Ομπαμεγιάνγκ από κοντά δεν κατάφεραν να σπρώξουν την μπάλα στην κενή εστία. Στο 59’ ο Κέιν λίγο έλειψε να κάνει την «κηδεία» στο Emirates αλλά το διαγώνιο σουτ του τράνταξε το δοκάρι, όμως στο 71’ έπειτα από καταπληκτική μπαλιά του Γκουεντουζί ο Ομπαμεγιάνγκ έφυγε στο σωστό timing και τσίμπησε εξαιρετικά για το 2-2. Στο φινάλε η Αρσεναλ πίεσε ασφυκτικά στο μισό γήπεδο για την ολική ανατροπή, η οποία όμως δεν ήρθε ποτέ και η Τότεναμ, μετά την Σίτι, πήρε εκτός έδρας αποτέλεσμα και από την Αρσεναλ με το ίδιο σκορ.

Αρσεναλ (Ουνάι Εμερι): Λένο, Κολάσινατς, Νταβίντ Λουίζ, Παπασταθόπουλος, Μέιτλαντ-Νάιλς, Τσάκα, Γκουεντουζί, Τορέιρα (63' Θεμπάγιος), Πέπε, Ομπαμεγιάνγκ, Λακαζέτ (67' Μχιταριάν).

Τότεναμ (Μαουρίσιο Ποκετίνο): Γιορίς, Ρόουζ, Βερτόνγκεν, Σάντσες, Αλντερβάιρελντ, Σισοκό, Γουίνκς, Ερικσεν, Λαμέλα (60' Ντέλε Αλι), Σον (79' Λο Σέλσο), Κέιν.