Γλίτωσε το «έμφραγμα» η Αλκή (BINTEO)

Σάββατο, 20/4/2019 - 18:52

Τα χρειάστηκε για τα καλά η Αλκή όμως στο τέλος τα κατάφερε και πήρε το τρίποντο που της έδωσε βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια που κάνει για την παραμονή. Η ομάδα της Ορόκλινης επικράτησε με 2-1 του Ερμή χάρη στα γκολ των Κωνσταντίνου (53') και Τραϊτσέφσκι (86'). Για τον Ερμή μείωσε προσωρινά στο σκορ ο Φυλακοτύ στο 64ο λεπτό της αναμέτρησης.

Πλέον μετά και από αυτή τη νίκη η Αλκή έφτασε τους 29 βαθμούς και άνοιξε τη διαφορά από την επικίνδυνη ζώνη στο +4.

Στην ερχόμενη αγωνιστική η Αλκή υποδέχεται την Ανόρθωση ενώ ο Ερμής φιλοξενείται στο Παραλίμνι από την τοπική ομάδα.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση όμως στη συνέχεια ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε πάρα πολύ.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στην αναμέτρηση καταγράφηκε στο 28ο λεπτό για την Αλκή μετά από κόρνερ. Ο Σπόλιαριτς εκτέλεσε με πάσα, με την μπάλα να φτάνει στον Κάρλος μέσα στην περιοχή, ο Βραζιλιάνος έκανε το σουτ με την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι.

Στην συνέχεια η μπάλα χτύπησε στο σώμα του Φρινίδη και απομακρύνθηκε στα πόδια του Κωνσταντίνου, με τον νεαρό να πιάνει ένα δυνατό σουτ και τον τερματοφύλακα του Ερμή να απομακρύνει με εντυπωσιακό τρόπο τον κίνδυνο.

Στο 38ο λεπτό ο Ερμής έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές καθώς ο Πούνας αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα μετά από δυνατό μαρκάρισμα.

Η Αλκή κατάφερε να πάρει προβάδισμα στην αναμέτρηση στο 53ο λεπτό με τον Κωνσταντίνου στο 53ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η ομάδα της Αραδίππου κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα στο 64ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Φυλακτού μετά από τραγική έξοδο του Πάρντο και φάση διαρκείας.

Στο 71ο λεπτό ο Κάρλος έκανε τη κεφαλιά όμως ο τερματοφύλακας του Ερμή έδιωξε τον κίνδυνο με τη βοήθεια του δοκαριού.

Η Αλκή κατάφερε να λυτρωθεί στο 86ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Τραιϊτσέφσκι μετά από εκτέλεση κόρνερ και γυριστή κεφαλιά του τελευταίου.

Ερμής (Δημήτρης Δασκαλάκης): Φιρινίδης, Κατσιατή (Γεωργίου 82’), Ντεβέσα (Μαύρου 85’), Πηλέας, Ψάλτης, Φυλακτού, Γκουατζίκα, Μπανούσης, Πούννας, Μπουλά, Ντε Μέλο(Μαντοβάνης 75’)

Αλκή (Κώστας Σακκάς): Πάρντο, Σερφά (Ηλία 74’), Ιβάν Κάρλος, Κωνσταντίνου, Σπόλιαριτς, Τραϊτσέφσκι, Ακόσα (Καντάτσια 67’), Κυπριανού, Φλόρες, Σταρόκιν, Τριμπό (Χαραλάμπους 80’)