Ολοκλήρωσε νικηφόρα και βλέπει πλέι οφ ο Απόλλωνας (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 29/2/2020 - 18:50

Τη νίκη με 3-1 πέτυχε ο Απόλλωνας στην εκτός έδρας αναμέτρηση για την 22η αγωνιστική και τελευταία του πρώτου γύρου κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα.

Οι Λεμεσιανοί πήραν προβάδισμα με τον Παπουλή στο 15ο λεπτό όμως η Σαλαμίνα ισοφάρισε προσωρινά με τον Κίνγκσλεϊ στο 63ο λεπτό. Η «απάντηση» του Απόλλωνα ήρθε στην επόμενη φάση καθώς ο Ματέι στο 64ο λεπτό έδωσε ξανά προβάδισμα στους «γαλάζιους». Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 88ο λεπτό ο Σαρδινέρο.

Πλέον, με αυτή τη νίκη ο Απόλλωνας ολοκληρώνει την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος στους 38 βαθμούς και στην πρώτη αγωνιστική των πλέι οφ θα αντιμετωπίσει τον ΑΠΟΕΛ.

Από την άλλη, η Νέα Σαλαμίνα, έμεινε οριστικά στο δεύτερο γκρουπ του πρωταθλήματος και στην όγδοη εκτός και αν ο Ολυμπιακός νικήσει στο Παραλίμνι την Ένωση.

Πρώτη καλή στιγμή στο «Αμμόχωστος - Επιστροφή» στο όγδοο λεπτό με τον Παπουλή να κάνει το γυριστό σουτ και τον Κίσσα να μαζεύει την μπάλα.

Πέναλτι για τον Απόλλωνα μετά από μαρκάρισμα δύο παικτών στον Παπουλή εντός περιοχής στο 14ο λεπτό.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Παπουλής με τον Κίσσα να αποκρούει σε πρώτο χρόνο την μπάλα όμως τον ποδοσφαιριστή του Απόλλωνα με δεύτερη προσπάθεια να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα κάνοντας το 1-0 για τον Απόλλωνα.

σ

Πλασέ του Ενσούε, σωτήρια επέμβαση από αμυντικό της Νέας Σαλαμίνας στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης.

Πλασέ του Κίνγκσλεϊ από πλάγια θέση εντός περιοχής, απέκρουσε ο Δημητρίου. Πρώτη τελική για τους γηπεδούχους στο 26ο λεπτό.

Στο 36ο λεπτό, κεφαλιά του Σίμπσον, στα χέρια του Δημητρίου η μπάλα.

Στο 41ο λεπτό ο Παπουλής μέσα στην περιοχή, έκανε το πλασέ όμως η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Κίσσα.

Πισινή κεφαλιά από τον Σίμπσον, απέκρουσε ο Δημητρίου εντυπωσιακά και έπειτα έδιωξε η άμυνα των Λεμεσιανών στο 52ο λεπτό.

Νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους μετά από κοντινή προβολή του Κίνγκσλεϊ όμως ο Δημητρίου έσωσε τον Απόλλωνα.

Πέναλτι για τη Νέα Σαλαμίνα για τράβηγμα του Σαρδινέρο στον Κίνγκσλεϊ στο 62ο λεπτό. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα (1-1).

Στην αμέσως επόμενη φάση ο Απόλλωνας πήρε ξανά προβάδισμα με τον Ματέι στο 64ο λεπτό. Ο ποδοσφαιριστής του Απόλλωνα απέφυγε τον Χριστοφόρου και με δυνατό σουτ έκανε το 1-2.

Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα στο 73ο λεπτό με τον Δημητρίου να «απογειώνεται» και να διώχνει την κεφαλιά του Μπαραβίκας.

Αντεπίθεση από τους φιλοξενούμενους στο 88ο λεπτό, ο Μπένσοπ έδωσε στον Σαρδινέρο ο οποίος με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα και ενώ ο Κίσσας ήταν εξουδετερωμένος.

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Κίσσας, Χριστοφόρου, Λαμπό, Ροντρίγκες, Μαριάνοβιτς, Μπαραβίκας, Κορέια, Νουρ (Μαουρίσιο 85'), Ελουντού (Σιαθάς 58'), Σίμπσον, Κίνγκσλεϊ.

Απόλλωνας (Σωφρόνης Αυγουστή): Δημητρίου, Ενσούε, Σελίμοβιτς, Γιούστε, Βασιλείου (Αντωνιάδης 90'), Σακέττι, Ντένιτς, Ματέι (Φακούντο 76'), Παπουλής (Πίττας 56'), Σαρδινέρο, Μπένσοπ

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Σωφρόνης Αυγουστή (Απόλλωνας): «Ξέραμε ότι είχαμε ένα δύσκολο αντίπαλο. Πετύχαμε μια από τις σημαντικότερές νίκες στη φετινή σεζόν. Ξέρουμε ότι κάναμε λάθη, χάσαμε αρκετούς βαθμούς στη φετινή σεζόν, όμως αυτή η νίκη μας κρατά στο παιχνίδι και στη διεκδίκηση των στόχων που έχουμε θέσει. Μετά από 120 λεπτά αγώνα στο κύπελλο παρουσιαστήκαμε σοβαροί. Είμαστε στα ημιτελικά του κυπέλλου, μας έμειναν 13 τελικοί. Αυτούς τους δύο μήνες που ακολουθούν θα δώσουμε τον καλύτερο μας εαυτό. Όλοι θα παίζουν με όλους. Τις επόμενες ημέρες οι τέσσερις ομάδες που βρίσκονται κοντά μας παίζουν μεταξύ τους και σίγουρα δε θα κερδίσουν και οι τέσσερις. Το σημαντικό είναι να βελτιωνόμαστε εβδομάδα με εβδομάδα και γινόμαστε καλύτεροι. Το πιο σημαντικό είναι βελτιώσουμε την αστάθεια, αυτό είναι το πιο σημαντικό και η ομάδα που θα καταφέρει να μην έχει αστάθεια θα πάρει και το πρωτάθλημα. Χάσαμε με ένα βαρύ σκορ από τον ΑΠΟΕΛ και μέχρι να έρθω Λεμεσό μου έστειλαν πολλά μηνύματα για τερματοφύλακες. Θα στηρίξουμε τον Δημήτρη. Είναι σταθερός και βοηθά την ομάδα».

Σάββας Πουρσαϊτίδης (Νέα Σαλαμίνα): «Δεν είναι παρηγοριά για εμάς. Τα τελευταία παιχνίδι και ειδικά στην έδρα μας, κάναμε εξαιρετικά παιχνίδι, βάλαμε πίεση αλλά κάποιες φορές αδικούμε τους εαυτούς μας. Κάποια ατομικά λάθη στοιχίζουν και επαναλαμβάνονται. Δεν έχω παράπονο από την προσπάθεια αλλά από κάποιες στιγμές. Πρέπει να αντιληφθούν τα παιδιά ότι πρέπει να είναι πιο συγκεντρωμένοι. Σίγουρα μας προβληματίζουν τα λάθη, όλοι κάνουμε. Το πιο σημαντικό είναι να παίρνουμε βαθμούς. Πρέπει να μαζέψουμε τα κομμάτια μας, να κάνουμε κάποιες νίκες και να δούμε τη νέα σεζόν. Κάποιες φορές δεν παίρνεις ότι αξίζεις, αξίζαμε να είμαστε στο πρώτο γκουρπ, προσπαθούν τα παιδιά αλλά θα έχουμε παράπονο αν δεν συνεχίζουν να το κάνουν. Κέρδισε δύσκολα ο Απόλλωνας, του εύχομαι καλή συνέχεια».

Για το γεγονός πως δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι: «Ψάχνουμε την απάντηση κι εμείς. Δεν μπαίνουμε καλά και το πληρώσαμε. Το θεωρώ ως βάση, πρέπει να ξεκινάμε με συγκέντρωση. Δεν μπορείς να κάνεις ένεση για να αναπτερώσει το θάρρος του ο ποδοσφαιριστής. Είναι από τα πιο δύσκολα πρωταθλήματα. Πρέπει να μαζέψουμε βαθμούς, πρέπει κι οι παίκτες να αναλάβουν τις ευθύνες σου».

Γιώργος Βασιλείου (Απόλλωνας): «Γνωρίζαμε ότι αν παίρναμε τους τρεις βαθμούς θα ήμασταν πιο κοντά στους πρωτοπόρους. Κοιτάμε μόνο το αποτέλεσμα. Δεν είναι ώρα για καλό ποδόσφαιρο, τώρα μετράνε μόνο τα τρίποντα. Κερδίσαμε και προχωράμε παιχνίδι με παιχνίδι. Καταλαβαίνω τον κόσμο του Απόλλωνα, τον τελευταίο μήνα τους έχουμε πικράνει. Το παλέψαμε σήμερα, ήρθαμε μόνο για το τρίποντο. Θα δούμε παιχνίδι με παιχνίδι, τίποτα άλλο».

Δημήτρης Λάζος (Νέα Σαλαμίνα): «Συγχαρητήρια στον Απόλλωνα. Είναι πολύ αρνητικό να παίζεις ωραίο ποδόσφαιρο, να κυριαρχείς να μην καταφέρνεις να έχεις βαθμολογικό όφελος. Με εξαίρεση τα πρώτα λεπτά όπου μπήκε δυνατά ο Απόλλωνας και πήρε προβάδισμα, στο υπόλοιπο ματς ήμασταν κυρίαρχοι και από αβίαστο λάθος χάσαμε το πρωτάθλημα. Δυστυχώς δεν τα καταφέραμε, συνεχίζουμε. Δεν είναι καλό που συνεχίζουμε στο β’ γκρουπ, αξίζουμε πολύ περισσότερα, η ομάδα μας ήταν ανταγωνιστική σε πολλά ματς και ειδικά απέναντι σε μεγάλους αντιπάλους, ήμασταν πολύ καλύτεροι.Παίξαμε καλύτερα ακόμη και από τις ομάδες που διεκδικούν έξοδο στην Ευρώπη. Αδικήσαμε τον εαυτό μας. Μπορούσαμε να είχαμε περισσότερους βαθμούς και να ήμασταν άνετα στην εξάδα. Το σύνολό μας είναι από τα καλύτερα στο πρωτάθλημα. Όλοι φέρουμε ευθύνη για τα λάθη μας. Κτίζεται κάτι καλό, θα κάνουμε έναν απολογισμό για το τι έφταιξε και δεν τα καταφέραμε. Θα γίνει αυτοκριτική, ανασκόπηση ώστε να δούμε τα λάθη μας και να προσχωρήσουμε. Δεν έχουμε πληροφόρηση για τον τραυματισμό του Ελουντού θα διαφανεί μετά από τα απαραίτητα ιατρικά τεστ».