Το «πάλεψε» αλλά δεν τα κατάφερε στην Ισπανία η Ομόνοια (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 26/11/2020 - 23:56

Το πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε.

Η Ομόνοια έχοντας μια αρκετά καλή παρουσία στην Ισπανία, δέχθηκε την ήττα με 2-1 από τη Γρανάδα και παρά την προσπάθεια της και πλέον λιγόστεψαν στο ελάχιστο οι όποιες ελπίδες της για κάτι παραπάνω στον όμιλο.

Στο πρώτο μέρος οι «πράσινοι» έδειχναν να μπαίνουν καλύτερα, όμως στο 8ο λεπτό έμειναν πίσω στο σκορ με το γκολ του Σουάρες. Από 'κει και πέρα η Γρανάδα έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της, δεν υπήρχαν ευκαιρίες, με εξαίρεση μια στο φινάλε του ημιχρόνου και έτσι το 1-0 έμεινε έως το τέλος του 45λεπτου. Το πρώτο ημίχρονο επισκιάστηκε και από τον τραυματισμό του Μποτεάκ στο γόνατο σε μια σύγκρουση με τον Γκοναλόνς στο 29', με τον Γάλλο μεσοεπιθετικό της Ομόνοιας να γίνεται αναγκαστική αλλαγή.

Μετά την ανάπαυλα, η ομάδα της Λευκωσίας ανέβασε στροφές και έβγαινε πιο συχνά μπροστά και έτσι κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα στο 60ο λεπτό με γκολ του Ασάντε. Η ισοφάριση όμως δεν έμεινε για πολύ αφού μετά από αυτή οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεση τους και στο 73' κατάφεραν να πάρουν εκ νέου προβάδισμα, με τέρμα του Σορό. Έπειτα η Ομόνοια συνέχισε να προσπαθεί και να το παλεύει, ωστόσο το προβάδισμα των Ισπανών έμεινε μέχρο το φινάλε και τελικά οι «πράσινοι» γνώρισαν την ήττα με 2-1.

Έτσι, μετά και από την τρίτη της ήττα, η Ομόνοια έμεινε στην 4η θέση με 1 βαθμό και τη Γρανάδα να παραμένει πρώτη και στους 10 και βρίσκεται με το ενάμιση πόδι στους «32» του Europa League, εν αντιθέση με τους «πράσινους» που ψάχνουν ένα θαύμα.

Την επόμενη (5η) αγωνιστική η Ομόνοια υποδέχεται τον ΠΑΟΚ στο ΓΣΠ (3/12, 22:00) και την ίδια ημέρα και ώρα η Γρανάδα φιλοξενεί την Αϊντχόφεν.

Στο 4' η πρώτη τελική του αγώνα και ήταν από πλευράς Ομόνοιας, με τον Μποτεάκ να εκτελεί το κόρνερ στο δεύτερο δοκάρι και τον Σέχου να κάνει την προβολή, με τη μπάλα να βρίσκει στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Τέσσερα λεπτά αργότερα όμως και στην πρώτη της ευκαιρία η Γρανάδα άνοιξε το σκορ. Ο Σέχου έχασε τη μπάλα λίγο έξω από την περιοχή, ο Σόρα έδωσε στον Σουάρες που με μια προσποίηση και ένα σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

2

Το πρώτο μέρος «σημαδεύτηκε» και από τον τραυματισμό στο γόνατο του Μποτεάκ, ο οποίος είχε μια πολύ δυνατή σύγκρουση με τον Γκοναλόνς στο 29' και πέντε λεπτά μετά αντικαταστάθηκε από τον Ασάντε.

Η επόμενη φάση ήρθε στο 41ο λεπτό, με τον Σουάρες να κάνει το 1-2 με τον Σόρο, να πατάει περιοχή και να κάνει γύρισμα στο ύψος του πέναλτι για το Σολδάδο, ο οποίος έκανε με τη μια το πλασέ και η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Φαμπιάνο.

Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια, με τη Γρανάδα μπροστά στο σκορ.

Στο 46' η πρώτη ευκαιρία του δευτέρου μέρους, με τον Σολδάδο να δοκιμάζει το σουτ έξω από την περιοχή, την μπάλα να κοντράρει στον Λανγκ και να βρίσκει στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Φαμπιάνο και έπειτα να απομακρύνεται.

Ο ίδιος παίκτης έχασε νέα ευκαιρία, τέσσερα λεπτά μετά, επιχειρώντας να απειλήσει με το κεφάλι μετά από τη σέντρα του Σόρο, μακριά η μπάλα όμως και δεν ανησύχησε τον Φαμπιάνο.

Στο 60ο λεπτό η Ομόνοια κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα. Ο Λέτσιακς, με το που μπήκε στον αγώνα, έκανε παράλληλο γύρισμα στην περιοχή, με τον Ασάντε να πιάνει ένα εξαιρετικό πλασέ στην κίνηση και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

1

Στο 70' ο Ερέρα έκανε το πλασέ από καλή θέση, λίγο έξω από την περιοχή, ο Φαμπιάνο απέκρουσε όμως έχασε τη μπάλα, ωστόσο απομακρύνθηκε και χάθηκε η ευκαιρία.

Τρία λεπτά μετά όμως, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν εκ νέου προβάδισμα. Ο Ματσίς από αριστερά δοκίμασε ένα δυνατό σουτ, αναγκάζοντας τον Φαμπιάνο να αποκρούσει δύσκολα, ωστόσο η μπάλα πήγε στον Σόρο που με κεφαλιά από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

7

Στο 84ο λεπτό η Ομόνοια έχασε ευκαιρία, με τον Μαυρία να κάνει τη σέντρα από τα δεξιά και τον Σενέ να πιάνει την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 89', ο Πουέρτας έπιασε το κεφάλι όμως η μπάλα έφυγε έξω.

9

Γρανάδα (Ντιέγο Μαρτίνεθ): Σίλβα, Πέρεζ (66′ Φουλκίε), Ντουάρτε, Βαγιέχο, Νέβα, Ερέρα, Μίγια, Σολδάδο (79′ Πουέρτας), Γκοναλόνς 66′ Μάτσις), Σόρο (79′ Μολίνα), Σουάρες (79′ Μπριζ).

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Χούμποτσαν, Λανγκ, Λούφτνερ, Κίκο (59′ Λέτσγιακς), Κούσουλος, Σέχου (59′ Γκόμεθ), Μαυρίας, Μποτεάκ (36′ Ασάντε), Τζιωνής (59′ Τιάγκο), Κακουλλής (74′ Σενέ).