Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε κόντρα στο Βέλγιο η Εθνική Ελπίδων

Τρίτη, 10/10/2017 - 18:59

Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε η Εθνική ομάδα των Ελπίδων, που γνώρισε την ήττα με 2-0 από το Βέλγιο στην ''ΑΕΚ Αρένα''. Πλέον το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας έχει απολογισμό δυο νίκες και δυο ήττες, με τους Βέλγους να παίρνουν κεφάλι στον όμιλο έχοντας φτάσει τους 8 βαθμούς.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες, με τα παιδιά του Νίκου Ανδρονίκου να μην απειλούν αλλά να μην απειλούνται κιόλας. Πέντε λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης, οι ''μικροί διάβολοι'' βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Λουκεμπάκιο. Η Κύπρος προσπάθησε να ισοφαρίσει και είχε τρεις καλές στιγμές. Στο 60΄ ο Σπόλιαριτς εκτέλεσε φάουλ όμως ο τερματοφύλακας των Βέλγων έδιωξε με γροθιές.

Στο 62΄ σε μια παρόμοια φάση, ο Σπόλιαριτς εκτέλεσε ξανά φάουλ, ο Σωτηρίου πήρε την κεφαλιά, που κατέληξε εκτός εστίας. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Σπόλιαριτς με νέα απευθείας εκτέλεση φάουλ λίγο έλειψε να χρισθεί σκόρερ, ωστόσο ο τερματοφύλακας Τζάκερς έκανε μια εξαιρετική και δύσκολη απόκρουση κρατώντας το μηδέν για την εστία του. Στην τελευταία φάση του αγώνα στο 93' το Βέλγιο πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Μπαστιέν να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.