Το πάλεψε, όμως τελικώς ηττήθηκε και αποκλείστηκε (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 15/8/2019 - 23:25

Έπεσε «μαχόμενη» η ΑΕΚ , στην επαναληπτική αναμέτρηση με τη Γάνδη που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του τρίτου προκριματικού γύρου του Europa League.

Στάθηκε αξιοπρεπέστατα, αγωνίστηκε με περίσσιο πάθος, θέληση και αποφασιστικότητα, όμως έφυγε από τη «Γκελάμκο Αρίνα» χωρίς να «γευτεί το νέκταρ» της πρόκρισης στα πλέι οφ του δεύτερου τη τάξει διασυλλογικού θεσμού στην Ευρώπη.

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να φτάσει στην αγωνιστική υπέρβαση και με τελικό σκορ 3-0, το συγκρότημα του Γιες Θόρουπ ήταν αυτό που πανηγύρισε εν τέλει.

Πρωταγωνιστές: Οι Ασαρέ και Ντεγιάγκερε. Ανεβοκατέβαιναν αδιάλειπτα τα δύο άκρα και δημιουργούσαν συνεχώς προϋποθέσεις για γκολ. Με μία φράση ήταν «κίνδυνος-θάνατος» για την άμυνα του κυπριακού συλλόγου.

Η ΑΕΚ δεν μπήκε μουδιασμένα σε μια σχεδόν κατάμεστη έδρα, αντιθέτως τα πρώτα δέκα λεπτά πάτησε αρκετές φορές την αντίπαλη περιοχή χωρίς όμως κάποια προσπάθεια της να καταλήξει στο στόχο. Η φάση του 7ου λεπτού  κρίνεται ως η πιο επικίνδυνη, με τον αρχηγό Ιβάν Τρισκόφσκι να μην βρίσκει την μπάλα όπως θα ήθελε μετά από σέντρα του Γιάννου στο δεύτερο δοκάρι και απομάκρυνση του Πλαστούν σαν «απομηχανής θεός»

Η Γάνδη χτυποκάρδισε για πρώτη φορά το συγκρότημα του Ιδιάκεθ με την έξοχη κάθετη πάσα του Οτζίτζα Οφόε στο 12ο λεπτό και το πλασέ του Γιάρεμτσουκ από το ύψος του πέναλτι, μια προσπάθεια που ανακόπηκε μετά από υπόδειξη του βοηθού για οφσάιτ. Η πρώτη τελική για τα βουβάλια έλαβε χώρα στο 14ο λεπτό με το άστοχο σουτ του Ντέιβιτ, το οποίο κατέληξε στη βόρεια εξέδρα της «Γκελάμκο Αρίνα».

Πριν από τη συμπλήρωση του εικοσάλεπτου, οι ποδοσφαιριστές του Θόρουπ επιδίωξαν μέσω μακρινού πλαγίου του Ασαρέ να δημιουργήσουν προβλήματα στα καρέ του Τόνιο, όμως ο έμπειρος Ισπανός γκολκίπερ βγήκε έγκαιρα και μάζεψε και πήρε την μπουκιά από το στόμα του Πλαστούν, που προωθήθηκε. Η ΑΕΚ πραγματοποίησε την πρώτη της τελική στο 20ο λεπτό με μακρινό σουτ του Λουίς Σάστρε.

Η Γάνδη μετά το εικοσάλεπτο ανέβασε ρυθμούς και εντάσεις. Στο 22’ ζήτησε πέναλτι σε πλάγια επαφή του Σάστρε πάνω στον δαιμόνιο Ουκρανό επιθετικό, Ρομάν Γιάρεμτσουκ, ο οποίος μέσα σε ένα λεπτό (27’) «κτύπησε» δύο φορές με τον Μόισοφ να απομακρύνει την μπάλα και να σώζει την εστία του Τόνιο. Ένα λεπτό αργότερο, ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ ήταν αυτός πραγματοποίησε σωτήρια επέμβαση, αποκρούοντας την εξαίσια κεφαλιά του Πλαστούν.

Η πολιορκία της Γάνδης στα καρέ του Τόνιο ήταν ασφυκτική και συνεχίστηκε με αμείωτους ρυθμούς, βάζοντας και το κοινό στην «εξίσωση».  Ο 33χρονος γκολκίπερ όμως άναψε «κόκκινο» σε τρεις διαδοχικές προσπάθειες των Φλαμανδών. Αρχικά, «φώναξε όχι» σουτ του Ντεγιάγκερε(28ο λεπτό), το οποίο έφυγε λίγο έξω, όπως και στο εκπληκτικό φαλτσαριστό σουτ του Γιάρεμτσουκ ένα λεπτό αργότερα. Στη συνέχεια σηκώθηκε ηρωικά και μάζεψε ένα πολύ επικίνδυνο γέμισμα στην περιοχή του. Στο επόμενο τρίλεπτο οι γηπεδούχοι δεν άφησαν την ΑΕΚ να πάρει ανάσα  απειλώντας εκ νέου με το περίτεχνο τελείωμα του Ντεπουάτρε να καταλήγει έξω και τον Σάστρε να προλαβαίνει τον Ντεγιάγκερε, μετά από εξαιρετικό γύρισμα του Ασαρέ στην περιοχή. Η μόνη φορά που κατάφερε ο κυπριακός σύλλογος να αναπτυχθεί με αξιώσεις  κατά τη διάρκεια του σεληνιασμένου δεκαπενταλέπτου των γαλάζιων της Φλάνδρας ήταν στο 41ο λεπτό μετά από θαυμάσια κάθετη πάσα του Ακοράν που ο Γιάννου για λίγο δεν πρόλαβε να αξιοποιήσει. (η πτώση του έφερε και την πρώτη κίτρινα κάρτα για τους φιλοξενούμενους στο παιχνίδι)

Το ρεζουμέ του πρώτου: H AEK με «φύλακα άγγελο» τον Τόνιο, να σταματάει αρκετές φορές τους παίκτες του Θόρουπ, κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το μηδέν παθητικό. Οι ποδοσφαιριστές του Ιδιάκεθ εφάρμοσαν το πλάνο του, σύμφωνα με τα όσα είδαμε καθώς στα επικίνδυνες πλαγιοκοπήσεις των Ασαρέ και Ντεγιάγκερε «πήραν» όλες τις πρώτες μπάλες. Όσον αφορά τον επί μέρους στόχο της κατοχής μπάλας, δεν επετεύχθη με αποτέλεσμα το δεκαπεντάλεπτο 25-40’ να φαίνεται «αιώνας».

Οι κιτρινοπράσινοι μπήκαν με διάθεση στο δεύτερο ημίχρονο και απείλησαν μόλις στα 46 δευτερόλεπτα με σουτ του Σάστρε. Στη συνέχεια η σκυτάλη πέρασε ξανά σε «γαλάζια πόδια» με δύο προϋποθέσεις για γκολ στο 47ο και 48ο λεπτό. Αρχικά το επικίνδυνο γύρισμα του Οφόε, καθάρισαν οι αμυντικοί της ΑΕΚ, ενώ η κεφαλιά του Πλαστούν ήταν άστοχή.

Το επόμενο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στους Λαρνακείς.  Στο 52’ ο Γιάννου βρέθηκε σε πολύ πλεονεκτική θέση, σχεδόν από το ύψος της μικρής περιοχής, έκανε το πλασέ με τον Καμίνσκι να σώζει την εστία του. Προηγήθηκε κλέψιμο του Χέφελ πάνω στον Οτζίτζα και πανέξυπνη πάσα του Τρισκόφσκι στον Ελληνοαυστραλό φορ. Στην αμέσως επόμενη φάση, η ΑΕΚ κέρδισε φάουλ σε καλή θέση με τον Χέφελ, ο οποίος για λίγα εκατοστά δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα «φλαμανδικά» δίκτυα. Στο 55’ ήταν σειρά του Τρισκόφκσι να χάσει ευκαιρία με σουτ από δεξιά της περιοχής.  Παραβίαση της εστίας των γαλάζιων δεν πέτυχε ούτε ο Ακοράν ένα λεπτό αργότερα που «έσκαψε» την μπάλα για τον Γιάννου, με τον Ασαρέ να πραγματοποιεί φανταστικό άλμα κα να διώχνει την μπάλα.

Κόντρα στη ροή του ρυθμού στο δεύτερο μέρος, η Γάνδη πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 65ο λεπτό  με δυνατό σουτ του Ντεπουάτρε εντός περιοχής. Ακολούθησαν ευκαιρίες, στο 66’ και 67’ με τους Γιάρεμτσουκ και Ντεγιάγκερε.

Ο Ιμανόλ Ιδιάκεθ αντέδρασε άμεσα και «απάντησε» τακτικά με διαφοροποίηση του συστήματος σε 4-3-3, προσθέτοντας τους Ρουίθ και Χέφελ στην αμυντική διάταξη της ομάδας του και τον Τολεμές παρτενέρ των Γιάννου και Τρισκόφσκι.

Η Γάνδη προσπάθησε να διευρύνει το προβάδισμα της, χωρίς όμως να παίζει αλόγιστα και να αφήνει χώρους. Στο 83’ ο Ιδιάκεθ έριξε τον Ασούμπρε στο παιχνίδι, αντικαθιστώντας τον Κάσες, παίζοντας τα και όλα για όλα κατ’ επέκταση.

Το αποτέλεσμα άλλαξε αλλά δυστυχώς προς τέρψιν των Φλαμανδών. Ο Ντέιβιτ με δύο τέρματα στον χρόνο καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 3-0 και έστειλε του Βέλγους στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ.

Πως αγωνίστηκε η ΑΕΚ:

Με το προσφιλές του 3-5-2 αγωνίστηκε ο Ιμανόλ Ιδιάκεθ. Ο Βάσκος τεχνικός παρέταξε στον αγωνιστικό χώρο της «Γκελάμκο Αρίνα» τους ίδιους έντεκα, σε σχέση με τον αγώνα της προηγούμενης Πέμπτης, στην «ΑΕΚ Αρένα». Ο Τόνιο Ραμίρεθ πήρε εκ νέου το χρίσμα να υπερασπιστεί την εστία των κιτρινοπράσινων. Στην οπισθοφυλακή βρέθηκαν οι Τρουγιόλς, Μόισοφ και Γκονζάλες. Μπροστά τους, ως αμυντικά χαφ έπαιξαν οι Λουίς Σάστρε και Νάτσο Κάσες, ενώ σε θέση επιτελικού και ιθύνων νους της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκε ο Έκτορ Χέφελ. Στα άκρα αναπτύσσονταν οι Ακοράν Ρέγιες και Αλμπέρτο Τέτε. Επιθετικά «όπλα» για τους Λαρνακείς, το δίδυμο των Απόστολου Γιάννου και Ιβάν Τρισκόφκσι.

Πως αγωνίστηκε η Γάνδη:

Η πρόβλεψη του έντυπου Τύπου στο Βέλγιο, δεν «έπεσε» έξω. Οι πλείστες εφημερίδες κυκλοφόρησαν με τον Λοράν Ντεπουάτρ να πλαισιώνει τον Ρομάν Γιάρεμτσουκ στην επίθεση και τελικά οι πληροφορίες τους επιβεβαιώθηκαν. Οι υπόλοιποι δέκα ήταν οι ίδιοι και… απαράλλακτοι.  Ο γνωστός μας με… κυπριακό παρελθόν Καμίνσκι βρισκόταν στο τέρμα. Τετράδα στην άμυνα όπως και στο «Γεώργιος Καραπατάκης», με τους Ασαρέ, Ενγκαντό, Πλαστούν και  Λούστιγκ να συνθέτουν τη μεσαία γραμμή των «βουβαλιών». Οτζίτζα Οφόε και Τζόναθαν Ντέιβιτ έπαιξαν μπροστά από την άμυνα, ως ανασταλτικά χαφ.  Εν κατακλείδι τις «πτέρυγες» είδαμε τους Ελίσσια Οβούσου  και Μπρεχτ Ντεγιάγκερε.

Οι συνθέσεις:

Γάνδη (Γιες Θόρουπ): Καμίνσκι, Ασαρέ, Ενγκαντό, Λούστιγκ, Πλαστούν, Ντέιβιτ, Οβούσου, Οτζίτζα Οφόε, Ντεγιάγκερε, Γιάρεμτσουκ (83’ Βερτράτε), Ντεπουάτρε(81’ Μόντες).

ΑΕΚ (Ιμανόλ Ιδιάκεθ): Tόνιο, Τρουγιόλς (Ρουίθ 73’), Μόισοφ, Γκονζάλες, Κάσες (Ασούμπρε 83’), Σάστρε, Χέφελ, Ακοράν, Τέτε (Τολεμές 73’), Γιάννου, Τρισκόφσκι

Στάδιο: «Γκελάμκο Αρίνα»

Θεατές: 15 χιλιάδες

Σκόρερ:  Ντεπουάτρε 65’, Ντέιβιτ 93’95’

Kίτρινες:   Γιάρεμτσουκ 22’, Οβούσου 57’/ Γιάννου 41’, 69’ Γκονζάλες, Μοϊσόφ 90+1’

Διαιτητής: Μάρτιν Στρόμπεργκσον (Σουηδός)

Βοηθοί: Πέτερ Άλχαιμ και Μίκαελ Χαλίν (Σουηδοί)

Τέταρτος: Πάτρικ Έρικσον (Σουηδός)

Παρατηρητής διαιτησίας: Παούλιους Μαλζίνσκας (Λιθουανός)

«Γιώργο ζεις για πάντα ΑΕΚτζής»

Στον φίλο της ΑΕΚ, Γιώργο Κωνσταντίνου ήθελαν όλοι στο στρατόπεδο της ΑΕΚ να αφιερώσουν την αποψινή επιτυχία του συλλόγου, αλλά δυστυχώς η «επανάληψη» της Μόσχας δεν ήρθε. Ο οπαδός της ομάδας που έδωσε βροντερά το παρόν του στο πρώτο παιχνίδι στην «ΑΕΚ Αρένα», έχασε άδοξα την ζωή του μετά από αδιαθεσία που ένιωσε. Γι’ αυτό το λόγο και οι πιστοί φίλοι των Λαρνακέων που ταξίδεψαν στη Γάνδη, για 90 λεπτά είχαν ανηρτημένο πανό που ανέγραφε τη φράση «Γιώργο ζεις για πάντα ΑΕΚτζής»