Πάλι γκολ ο Πιέρος, νίκη για Ανδρέου, παίκτης-προπονητής ο Τζέισον (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 18/10/2021 - 11:48

Διακοπή, τέλος. Τα πρωταθλήματα άρχισαν και πάλι και μερικοί από τους συμπατριώτες μας που αγωνίζονται στο εξωτερικό, συνέχισαν τις καλές τους εμφανίσεις.

Ένας από αυτούς είναι ο Πιέρος Σωτηρίου. Ο Κύπριος επιθετικός σκόραρε για ακόμη ένα παιχνίδι με τη φανέλα της Λουντογκόρετς, αυτή τη φορά κόντρα στην Τσάρσκο Σέλο, στην εντός έδρας νίκη με 4-0. Ο 28χρονος έφτασε τα 5 γκολ στο πρωτάθλημα της Βουλγαρίας και τα 9 σε όλες τις διοργανώσεις.

Δείτε το γκολ στο 6:04

Από εκεί και πέρα, στη Βουλγαρία αγωνίζεται και ο Χρήστος Σιέλης, ο οποίος πανηγύρισε τρίποντο με τη Λέφσκι Σόφιας, στην έδρα της Λοκομοτίβ Σόφιας με 2-1.

Στο Βέλγιο, ο Στέλιος Ανδρέου συνεχίζει τις εξαιρετικές του εμφανίσεις με τη φανέλα της Σαρλερουά. Το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε, αγωνίστηκε στη σπουδαία εντός έδρας νίκη επί της Γκενκ.

Αξιοσημείωτο, πάντως, είναι το γεγονός ότι ο Τζέισον Δημητρίου είναι πλέον παίκτης-προπονητής στη Σάουθεντ Γιουνάιτεντ. Ο 33χρονος, μάλιστα, έκανε ιδανικό ντεμπούτο στα νέα του καθήκοντα.

Πάμε να δούμε αναλυτικά τι έκαναν οι Κύπριοι του εξωτερικού.

Αγγλία

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Αγωνίστηκε στο πρώτο ημίχρονο στο εντός έδρας 0-0 κόντρα στη Γουόλσολ κι αντικαταστάθηκε με την έναρξη του δευτέρου μέρους.

Έκτορ Κυπριανού (Λέιτον Όριεντ): Έπαιξε σε όλο το 90λεπτο στο ματς κόντρα στη Γουόλσολ

Άντονι Παπαδόπουλος (Λέιτον Όριεντ): Δεν ήταν στην αποστολή για το ματς κόντρα στη Γουόλσολ.

Νικ Τσάρουλλα (Κρόουλι Τάουν): Βασικός σε όλο το ματς στην ήττα με 1-0 εντός έδρας από τη Σάτον.

Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Ο... παίκτης-προπονητής, πλέον, της Σάουθεντ, δεν αγωνίστηκε στην εντός έδρας νίκη με 4-1 επί της Τσέρτσι για το Κύπελλο, ωστόσο έδινε οδηγίες από τον πάγκο!

Άντριου Ελευθερίου (Γουέλντστοουν): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Ντάγκεναμ για το Κύπελλο Αγγλίας.

Αντώνης Βασιλείου (Μπάρνετ): Ήταν εκτός αποστολής από την εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Μπόρχαμ για το Κύπελλο.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Σαλερνιτάνα): Αγωνίστηκε για 68 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από τη Σπέτσια.

Νικόλας Ιωάννου (Κόμο): Μπήκε αλλαγή στο 80ό λεπτό στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Αλεσάντρια.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Γκιμαράες): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ ήταν βασικός και σκόρερ του νικητήριου τέρματος της Γκιμαράες στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Ολιβέιρα ντο Οσπιτάλ για το Κύπελλο Πορτογαλίας. Έδωσε τη θέση του στον Κουαρέσμα στο 59ο λεπτό.

Βέλγιο

Κώστας Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Ήταν εκτός αποστολής από το εντός έδρας 2-2 κόντρα στη Μπέβερεν.

Στέλιος Ανδρέου (Σαρλερουά): Ήταν βασικός στη σπουδαία εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Γκενκ.

Αυστρία

Στράχι Κέρκεζ (Τζούνιορς FC): Ήταν εκτός αποστολής από την ήττα με 2-0 στην έδρα της Λίφερινγκ.

Γιώργος Παπαγεωργίου (Απόλλων Σμύρνης): Ήταν στην αποστολή για το εντός έδρας ματς κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης (ήττα με 1-0), ωστόσο δε χρησιμοποιήθηκε.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Χιμπέρνιαν): Έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας ήττα με 3-0 από τη Νταντί Γιουνάιτεντ.

Άντονι ΜακΝτόναλντ (Ινβερνές): Ήταν στην αποστολή στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Γκρίνοκ Μόρτον, ωστόσο δε χρησμοποιήθηκε.

Βουλγαρία

Πιέρος Σωτηρίου (Λουντογκόρετς): Βασικός και σκόρερ του δεύτερου γκολ της Λουντογκόρετς, στην εντός έδρας νίκη με 4-0 επί της Τσάρσκο Σέλο. Αντικαταστάθηκε στο 70ό λεπτό.

Χρήστος Σιέλης (Λέφσκι Σόφιας): Ο Κύπριος στόπερ ήταν βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Λοκομοτίβ Σόφιας.

Αυστραλία

Αντώνης Μαρτής (Μακάρθουρ): Το πρωτάθλημα της Αυστραλίας αρχίζει στις 28 Οκτωβρίου. Ο Μαρτής παρέμεινε στη Μακάρθουρ, αφού ανανεώθηκε ο δανεισμός του από τη δανική Μίντιλαντ.

Νότια Κορέα

Βαλεντίνος Σιέλης (Μπουσάν Ι-Παρκ): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από τη Τζεονάμ Ντράγκονς.