Τεσσάρα δια περιπάτου για την ΑΕΛ κόντρα στην Ένωση (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 19/10/2020 - 21:55

Άνετο βράδυ είχε η ΑΕΛ στο Τσίρειο στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε την έβδομη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε της Ένωσης με 4-1.

Η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ άνοιξε το σκορ στο έκτο λεπτό με τον Σλόμποταν Μεντόγιεβιτς ενώ στο 17ο λεπτό ο Ριέρα διπλασίασε τα γκολ της ΑΕΛ. Το 3-0 ήρθε από τον Παπαφώτη στο 24ο λεπτό.

Για την Ένωση μείωσε στο σκορ ο Φελίπε στο 37ο λεπτό από το σημείο του πέναλτι. Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Γκεβόργκ Γκαζαριάν στο 70ο λεπτό με το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της ΑΕΛ.

Η Ένωση αν κα μπήκε δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο ημίχρονο, μέσα σε ένα 20λεπτό «κατέρρευσε» και είδε την ΑΕΛ να κάνει ό,τι θέλει, να σκοράρει τρεις φορές και επί της ουσίας να… σκοτώνει το παιχνίδι.

Με τη νίκη αυτή η ΑΕΛ έφτασε στους 12 βαθμούς ενώ η Ένωση έμεινε «κολλημένη» στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα έχοντας 3 βαθμούς.

Την ερχόμενη αγωνιστική η Ένωση πάει στο ΓΣΠ την Κυριακή (25/10 – 18:00) για να αντιμετωπίσει την Ομόνοια. Από την άλλη, η ομάδα της Λεμεσού πάει στο Μακάρειο για να αντιμετωπίσει τη Δόξα τη Δευτέρα (26/10 – 18:00).

Ο Μαρκόφσκι πλάσαρε από πλάγια θέση, όμως ο Μπουνόζα έβαλε την κόντρα και η μπάλα κατέληξε σε κόρνερ στο δεύτερο λεπτό.

Ο Γκαντσέφσκι απέκρουσε σουτ του Χ. Κυριάκου και ο Μεντόγεβιτς από κοντά άνοιξε το σκορ με σουτ στο έκτο λεπτό στην πρώτη ευκαιρία της ΑΕΛ στο παιχνίδι.

Μεγάλη ευκαιρία για την Ένωση στο 11ο λεπτό. Ο Ράσο λανθασμένα γύρισε στον Βοζίνια και ο Μαρκόφσκι που μπήκε στη φάση, έκανε το σουτ αλλά ο Καποβερτινός τερματοφύλακας απέκρουσε.

Μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή, ο Ριέρα με άπιαστο βολέ έκανε το 2-0 για την ΑΕΛ στο 17ο λεπτό, σκοράροντας απέναντι στην πρώην ομάδα του.

Στο 22ο λεπτό ο Ριέρα με έξυπνο σουτ από το ύψος της περιοχής, ανάγκασε τον Γκαντσέφσκι να διώξει δύσκολα σε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα ο Μπουνόζα έκανε το σουτ όμως η μπάλα έφυγε μόλις έξω.

Μετά από προσποίηση του Μαέ σε αμυντικό των φιλοξενούμενων και ασίστ στην περιοχή, ο Παπαφώτης με σουτ εντός επανορθωτικής, έκανε το 3-0 στο 24ο λεπτό για τους Λεμεσιανούς.

Σπουδαία ευκαιρία για την ΑΕΛ στο 35ο λεπτό, με τον Μπάλαζιτς να σταματά προ της γραμμής το πλασέ του Παπαφώτη. Αναπτύχθηκαν υπέροχα οι «γαλαζοκίτρινοι» από δεξιά, με τους Σάντος και Τόρρες να συνδυάζονται και τον Ισπανό να σεντράρει επικίνδυνα.

Στο 36ο λεπτό η Ένωση κέρδισε πέναλτι μετά από μαρκάρισμα του Μεντόγιεβιτς πάνω στον Μαρκόβσκι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Φελίπε ο οποίος μείωσε σε 3-1 για τους φιλοξενούμενους.

Μεγάλη φάση για την Ένωση, με τον Ντένινγκ να σουτάρει από καλή θέση εντός περιοχής και τον Βοζίνια να αποκρούει σταθερά στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου.

Ευκαιρία για την Ένωση στο 47ο λεπτό με διαγώνιο σουτ του Ντένινγκ όμως απέκρουσε σε κόρνερ ο Βοζίνια.

Τρομερή ευκαιρία για την ΑΕΛ με τον Ντανίλο, που έφυγε στο τετ-α-τετ αλλά πλάσαρε άστοχα στο 51ο λεπτό της αναμέτρησης.

Το 4-1 για την ΑΕΛ ήρθε στο 70ο λεπτό. Ο Γκαζαριάν πλάσαρε στο κενό τέρμα μετά την ασίστ του Τόρρες. Πρώτο γκολ για τον Αρμένιο με τη φανέλα της ΑΕΛ από το καλοκαίρι του 2019 όταν και ανακοινώθηκε από τους Λεμεσιανούς.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Ράσο, Μπουνόζα, Σάντος, Κυριάκου, Μεντόγεβιτς, Ριέρα, Τόρες, Παπαφώτης (Γκαζαριάν 63'), Ντανίλο (Νταβόρ 74'), Μαέ (Μπάμπιτς 77')

Ένωση Νέων Παραλιμνίου (Κάρλος Άλος): Γκατσέφσκι, Κυριάκου (Ίρεπ 71'), Μπάλαζιτς, Μπαρμπόσα, Λουσέρο (Παναγή 77'), Φελίπε, Μαϊσουράντζε, Βαν Άνχολντ, Ντένινγκ, Μαρκόβσκι, Θεοδώρου (Ουντότζι 46')

Ντούσαν Κέρκεζ (ΑΕΛ): «Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, ήταν μια πανάξια νίκη. Θα μπορούσε η νίκη να είναι μεγαλύτερη αλλά είμαστε ικανοποιημένοι. Κοντρολάραμε το παιχνίδι, δουλέψαμε πολύ αυτή την εβδομάδα γιατί η Ένωση κέρδισε την ΑΕΚ πριν δύο εβδομάδες. Είμαι πολύ ικανοποιημένος γιατί οι παίκτες μου από το πρώτο λεπτό ήταν σωστοί και επαγγελματίες. Συνεχίζουμε για το παιχνίδι με τη Δόξα την άλλη εβδομάδα. Χάσαμε και σήμερα πολλές ευκαιρίες, οι παίκτες μου πρέπει να πιστέψουν για τη δουλειά μας για να έρθουν γκολ και στα μεγάλα παιχνίδια».

Κάρλος Άλος Φερέρ (Ένωση Νέων Παραλιμνίου): «Συγχαρητήρια στην ΑΕΛ για τη νίκη. Δεν είμαστε χαρούμενοι με το αποτέλεσμα. Για εμένα δε δουλέψαμε σωστά στις δύο περιοχές. Δεν καταφέραμε να σκοράρουμε στις πρώτες μας ευκαιρίες και μετά τα γκολ που δεχθήκαμε ήταν δύσκολο για να αλλάξουμε την εικόνα του παιχνιδιού. Γενικά δεν είμαι ικανοποιημένος και αυτό είναι δεδομένο. Στο δεύτερο μέρος προσπαθήσαμε να σκοράρουμε, κάναμε ευκαιρίες αλλά η άμυνα μας έμεινε ανοικτή και δεχθήκαμε το τέταρτο γκολ και κάπου εκεί τελείωσε το παιχνίδι. Προσπαθήσαμε αλλά ήταν αδύνατο μετά το τέταρτο γκολ. Ευκαιρία να δουλέψουμε, δεν υπάρχει χρόνος, πρέπει να συνεχίσουμε τη δουλειά για το παιχνίδι με την Ομόνοια την Κυριακή.

Η διαφορά από το παιχνίδι με την ΑΕΚ πριν δύο εβδομάδες είναι ότι δεν καταφέραμε να σκοράρουμε στις κλασσικές ευκαιρίες που βρήκαμε. Δε σκοράραμε, δεχθήκαμε τα γκολ και εκεί άλλαξαν όλα. Είχαμε δύο ευκαιρίες δε σκοράραμε, είχαν στην δύο ευκαιρίες σκόραραν και έφυγε η πίεση».

Βασίλης Παπαφώτης (ΑΕΛ): «Σημαντικό που κερδίσαμε, πήραμε ψυχολογία, Παίξαμε καλό ποδόσφαιρο και δίκαια κερδίσαμε το παιχνίδι. Σήμερα, ήταν ένα ξέσπασμα, μας έλειπε το γκολ. Ευτυχίσαμε να σκοράρουμε νωρίς και κάναμε τις φάσεις μας γκολ. Είναι σημαντικό που βοήθησα να κερδίσουμε, νιώθω καλά στην ΑΕΛ, δουλεύω στις προπονήσεις και ακολουθώ το πλάνο του προπονητή. Θα συνεχίσω να δουλεύω. Όλοι οι παίκτες θέλουν να παίζουν στην Εθνική, παίζω και δίνω τον καλύτερο μου εαυτό στην ΑΕΛ και αν είναι να έρθει η κλήση στην Εθνική, θα έρθει. Παίζουμε επιθετικά στην ΑΕΛ και με βοηθάει αυτό. Όταν δουλεύεις, έρχονται αποτελέσματα».

Κωνσταντίνος Φάνος (Ένωση Νέων Παραλιμνίου): «Δε βάζουμε μυαλό. Κάναμε καλύτερο ξεκίνημα, δεν αντιδράσαμε μετά τα γρήγορα γκολ. Από ένα σημείο και μετά η αντίδραση μας ήταν κωμικοτραγική. Μείναμε στο θετικό αποτέλεσμα και επιστρέψαμε στις κακές εμφανίσεις. Αυτό που οφείλουμε είναι να δούμε τι φταίει γιατί αδικούμε τους ίδιους μας τους εαυτούς. Όταν δέχεσαι τρία γκολ σε 25 λεπτά υπάρχει θέμα στην ομάδα, όχι μόνο στην άμυνα. Κομβικά, ήταν 2-3 σημεία στο παιχνίδι που δεν καταφέραμε να έχουμε ιδανικά τελειώματα και χάθηκε η πίστη. Οφείλουμε να το αφήσουμε πίσω. Δεν έχουμε χρόνο για να σκεφτούμε κάτι περισσότερο».