Παρνασσός Στροβόλου: Tεράστια πρόκριση κόντρα σε Σάσσαρι

Δευτέρα, 23/11/2020 - 09:03

Ο Παρνασσός Στροβόλου πέτυχε την μεγαλύτερη πρόκριση στην ιστορία του κυπριακού χάντμπολ περνώντας το εμπόδιο της Ιταλικής Ρέιμοντ Σάσσαρι Σαρδηνίας (πρωτοπόρος του ιταλικού πρωταθλήματος) στα πλαίσια του 2ου γύρου του European Cup Handball. Οι Στροβολιώτες έχασαν σήμερα με 28-27 αλλά προκρίθηκαν αφού χθες είχαν επικρατήσει με 29-25.

Αυτή είναι η 2η πρόκριση στην Ευρώπη για τον Παρνασσό που στα δύο ματς με τους Ιταλούς έκαναν τις καλύτερες φετινές εμφανίσεις τους.

Η ομάδα του Στροβόλου μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και στο 10λεπτο βρέθηκε να προηγείται με 2-4. Οι Ιταλοί προσπάθησαν να πάρουν το προβάδισμα και τα κατάφεραν στο λεπτό όταν και προηγήθηκαν 11-9. Το ματς είχε πολύ δύναμη στην συνέχεια με το ημίχρονο να λήγει 15-12. Στο δεύτερο μέρος ο Παρνασσός μπήκε πάλι δυνατά με αποτέλεσμα στο 8ο λεπτό της επανάληψης το σκορ να είναι 17-16 για την Σάσσαρι. Το ματς ήταν συγκλονιστικό στην συνέχεια και ο Παρνασσός έμεινε κοντά στο σκορ με το ματς στο 20λεπτο του β´ ημιχρόνου να είναι στο 23-22.

Ο αγώνας πήγαινε σε λεπτές ισορροπίες με τους παίκτες του Παρνασσού να καταφέρνουν στο τέλος να κρατήσουν την πολυπόθητη διαφορά των 4ων τερμάτων και να χάνουν με 28-27, γνωρίζοντας ουσιαστικά μία από τις πιο «γλυκές» ήττες στην ιστορία της ομάδας.

Την επόμενη εβδομάδα ο Παρνασσός θα μάθει τον αντίπαλο του στον 3ο γύρο του European Cup Handball.