«Πάρτι» τίτλου για τη Λίβερπουλ απέναντι στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 19/1/2020 - 20:21

Μεγάλη νίκη για τη Λίβερπουλ με 2-0 κόντρα στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για την 23η αγωνιστική του Αγγλικού πρωταθλήματος χάρη στο γκολ του Φαν Ντάικ στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης και του Σαλάχ στις καθυστερήσεις.

Αυτή είναι η 150η νίκη του Γιούρκεν Κλοπ στον πάγκο της Λίβερπουλ ενώ οι «κόκκινοι» συνεχίζουν για 39ο παιχνίδι χωρίς ήττα.

Η Λίβερπουλ μετά το γκολ της και μέχρι τη συμπλήρωση της μίας ώρας στην αναμέτρησης ήταν καταιγιστική και πίεζε με συνεχόμενες επιθετικές προσπάθειες την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για το δεύτερο γκολ. Μάλιστα, σκόραρε άλλες δύο φορές όμως τα γκολ ακυρώθηκαν σωστά ως οφσάιντ.

Από την πλευρά της η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αν και μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο μετά το γκολ «εξαφανίστηκε», μετά το 60ο λεπτό όμως ανέβασε στροφές και πίεσε για την ισοφάριση.

Με τη νίκη αυτή η Λίβερπουλ έφτασε τους 64 βαθμούς και άνοιξε τη διαφορά από τη δεύτερη Μάντσεστερ Σίτι στους 16 βαθμούς ενώ έχει και παιχνίδι λιγότερο. Από την άλλη, η Γιουνάιτεντ έμεινε στην πέμπτη θέση με 34 βαθμούς.

Την ερχόμενη αγωνιστική η Λίβερπουλ αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Γουλβς ενώ η Μάντσεστερ φιλοξενεί στο «Ολντ Τράφορντ» την Μπέρνλι.

Χωρίς κάποια αξιόλογη ευκαιρία ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης αφού οι δύο ομάδες ήταν αρκετά νευρικές στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 14ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ του Άρνολντ ο Φαν Ντάικ άνοιξε το σκορ και έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία της αναμέτρησης.

Μετά το γκολ της η Λίβερπουλ απέκτησε απόλυτη κυριαρχία στην αναμέτρηση και δεν επέτρεπε στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να έχει καθόλου την μπάλα στην κατοχή της.

Πρώτη αξιόλογη ευκαιρία για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην αναμέτρηση ήρθε στο 40ο λεπτό όταν ο Μαρσιάλ μετά από κατοχή διαρκείας για την ομάδα του, έκανε το σουτ έξω από την περιοχή όμως δεν κατάφερε να βρει στόχο.

Πρώτη εντός εστίας τελική προσπάθεια για τους φιλοξενούμενους με τον Περέιρα να κάνει το σουτ από μακρινή απόσταση, όμως ο Άλισον μπλόκαρε την μπάλα χωρίς προβλήματα στο 43ο λεπτό.

Ένα λεπτό πριν την συμπλήρωση του πρώτου 45 λεπτού ο Μανέ βρέθηκε «φάτσα» με τον Ντε Χέα όμως το πλασέ του αποκρούστηκε με τα πόδια από τον Ισπανό τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.

Στο 47ο λεπτό ο Ρόμπερτσον έβγαλε καταπληκτική μπαλιά στον Σαλάχ ο οποίος αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή έκανε... τσαφ με τη μπάλα και σπατάλησε μοναδική ευκαιρία για το 2-0.

Στο 49ο λεπτό η Λίβερπουλ είχε δοκάρι με τον Χέντερσον ο οποίος έκανε το μακρινό σουτ όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και σταμάτησε στο δοκάρι.

Ο Φρεντ στο 57ο λεπτό πήρε την μπάλα, διένυσε μεγάλη απόσταση και μπήκε στην περιοχή της Λίβερπουλ ανενόχλητος, όμως το σουτ που επιχείρησε δε βρήκε στόχο στην πρώτη ευκαιρία της Μάντσεστερ στο δεύτερο ημίχρονο.

Δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Μαρσιάλ να απειλήσει την εστία της Λίβερπουλ όμως το σουτ του μέσα από την περιοχή ήταν εκ νέου άστοχο.

Εξαιρετική κίνηση του Βαϊνάλντουμ στη μεσαία γραμμή και πάσα στον Μανέ ο οποίος μπήκε μέσα στην περιοχή, έκανε το πλασέ, όμως δεν κατάφερε να βρει στόχο αφού η μπάλα πέρασε εκατοστά από το αριστερό δοκάρι του Ντε Χέα.

Και πάλι ο Φρεντ στο 67ο λεπτό έξω από την περιοχή έκανε το σουτ, αναγκάζοντας τον Άλισον σε ασταθή απόκρουση.

Στη συνέχεια η Γιουνάιτεντ πίεσε για το γκολ της ισοφάρισης όμως δεν κατάφερε να φτάσει σε αξιόλογες φάσεις μπροστά από την εστία του Βραζιλιάνου τερματοφύλακα της Λίβερπουλ.

Στις καθυστερήσεις και αφού οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν ψηλά, ο Σαλάχ σε αντεπίθεση, μπήκε στην περιοχή και έκανε το 2-0 για την ομάδα, βάζοντας το... κερασάκι στην τούρτα.

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Γκόμες, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Βαϊνάλντουμ, Χέντερσον, Τσάμπερλεϊν (Λαλάνα 66'), Μανέ (Οριγκί 83'), Σαλάχ, Φιρμίνο (Φαμπίνιο 83')

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ): Ντε Χέα, Μπισάκα, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Σο (Νταλότ 87'), Γουίλιαμς (Γκρίνγουντ 73'), Μάτιτς, Φρεντ, Αντρέας Περέιρα (Μάτα 73'), Τζέιμς, Μαρσιάλ