«Πάτησαν» τους Σέλτικς οι Μπακς (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 1/5/2019 - 09:20

Όσο εμφατικό ήταν το break των Σέλτικς την Κυριακή, άλλο τόσο και περισσότερο ήταν η ισοφάριση των Μπακς. Το Μιλγουόκι συνέτριψε με 123-102 τους αντιπάλους του στο Game 2, έφερε τους ημιτελικούς της Ανατολής στο 1-1 και πλέον η σειρά μεταφέρεται για δύο ματς στη Βοστώνη, ξεκινώντας από τα ξημερώματα του Σαββάτου.

Ξέσπασε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, που αυτή τη φορά νίκησε την αντίπαλη άμυνα έχοντας 29 πόντους (13/18 βολές, 5/12 δίποντα, 2/4 τρίποντα), 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 τάπα και μόλις 1 λάθος σε 31 λεπτά. Σπουδαία δουλειά και από τον Κρις Μίντλετον με 28 πόντους και 7/10 τρίποντα, αλλά και τον Έρικ Μπλέντσο με 21 πόντους και 5 ασίστ για τους Μπακς που έκαναν ρεκόρ τριπόντων στην ιστορία τους στα playoffs με 20 (20/47). Μόρις (17π.) και Χόρφορντ (15π.) ξεχώρισαν από τους Σέλτικς, που είχαν σε κάκιστη μέρα τον Ίρβινγκ (9π. με 4/18 σουτ).

Οι Μπακς, αλλά και ο Γιάννης μπήκαν μουδιασμένα στο ματς. Ο ηγέτης του Μιλγουόκι είχε 0/3 σουτ και σκόραρε μόνο με βολές στην πρώτη περίοδο, με αποτέλεσμα οι Σέλτικς με δύο σερί, 7-0 και 8-0, να ξεφύγουν με επτά, 23-30. Το πράγμα άρχισε να γυρίζει από τη δεύτερη περίοδο, με τον Αντετοκούνμπο να γίνεται πιο επιθετικός και τον Μίντλετον να παίρνει «φωτιά». Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με έξι, 44-38 και παρότι η Βοστώνη αντέδρασε προσπερνώντας ξανά, 46-51, τα τρίποντα από Μίντλετον, Μπλέντσο και Χιλ έγραψαν το 59-55 του ημιχρόνου.

Το τρίτο δωδεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στα «ελάφια». Το καλάθι του Μόρις που έφερε τους Σέλτικς στο -3, 74-71, ήταν η τελευταία αναλαμπή τους στο ματς. Ακολούθησε ένα απίστευτο 28-2 στα επόμενα οκτώ αγωνιστικά λεπτά, με αποτέλεσμα η διαφορά να εκτοξευτεί στο 102-73 και όλα να τελειώσουν. Στην τρίτη περίοδο ο Greek Freak έκανε σμπαράλια την άμυνα των φιλοξενούμενων με 15 πόντους, δύο τρίποντα και αρκετές ασίστ. Η διαφορά στην τέταρτη περίοδο έφτασε και στο +31, 114-83 και ο Μπραντ Στίβενς γρήγορα πέταξε λευκή πετσέτα ρίχνοντας στη μάχη αναπληρωματικούς, ενώ ο Μάικ Μπαντενχόλζερ τον ακολούθησε δίνοντας πλέον ραντεβού στη Βοστώνη.

Δωδεκάλεπτα: 25-30, 59-55, 98-73, 123-102