«Πάτησε» τη Δόξα και πήρε προβάδισμα ο Εθνικός (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 26/1/2022 - 17:53

Νίκη και... προβάδισμα!

Ο Εθνικός επικράτησε με 3-1 της Δόξας στο Δασάκι, στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τη β' φάση του κυπέλλου.

Η ομάδα της Άχνας ήταν καλύτερη σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και σκόραρε τρία τέρματα, με τα οποία έχει τον πρώτο λόγο για πρόκριση.

Κατώτερη των περιστάσεων η ομάδα της Κατωκοπιάς, ωστόσο ελπίζει με το γκολ μείωσης που πέτυχε στο φινάλε του αγώνα.

Ο Μάριος Ηλίας άνοιξε το σκορ στο 43ο λεπτό, με τον Ντούρις να σκοράρει εις διπλούν (52, 56') και τον Ντένις να μειώνει στο 85ο λεπτό για το τελικό 3-1.

Ο επαναληπτικός αγώνας θα διεξαχθεί στο «Μακάρειο», τη μεθεπόμενη Πέμπτη (3/2, 17:00), ενώ θυμίζουμε ότι ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ.

• Ο μεγάλος τελικός της διοργάνωσης θα μεταδοθεί ζωντανά και αποκλειστικά από τον Alpha Κύπρου

Εθνικός (Νταβίντ Μπαντία): Χριστοδούλου, Γκόρουπετς, Άδωνη, Χολ, Πηλέας, Κ. Ηλία, Xουντόμπιακ, Μάζουρεκ, Βοϊτκόφσκι (77′ Καρασάουκς), Μ. Ηλία (90′ Ελουντού), Ντούρις.

Δόξα (Ηλίας Χαραλάμπους): Πρινιωτάκης, Κυριάκου, Σάιθ, Καραμανώλης, Φασουλιώτης (57′ Κοβάσεβιτς), Οικονομίδης, Τραϊτσέφσκι, Ντίας, Τιντζιανί, Ολιβέιρα (57′ Μέσκα), Σασί.