«Πάτησε» την ΑΕΛ στο ΓΣΠ η Ομόνοια (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 4/10/2020 - 20:26

Τη νίκη με 3-0 πέτυχε στο ΓΣΠ η Ομόνοια κόντρα στην ΑΕΛ στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Τα γκολ για τους γηπεδούχους ο Ασαντέ στο 64ο λεπτό μετά από τρομερή ατομική ενέργεια του Μαρίνου Τζιωνή, ο Κακουλλής στο 89ο λεπτό και ο Μποτεάκ στις καθυστερήσεις.

Η Ομόνοια μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και μέχρι το πρώτο 20ο λεπτό κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, δημιουργώντας κάποιες ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Βοζίνια χωρίς όμως πολλά-πολλά επιθετικά. Στη συνέχεια όμως οπισθοχώρησαν οι κάπως οι παίκτες του Μπεργκ. Από την άλλη, η ΑΕΛ μετά το νωθρό ξεκίνημα, κέρδισε κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και δημιούργησε τις δικές τις ευκαιρίες για γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η αναμέτρηση κυμάνθηκε στον ίδιο ρυθμό, είχε καλό ρυθμό και πάθος, με την Ομόνοια να ανοίγει το σκορ στο 64ο λεπτό. Κάπου εκεί η ΑΕΛ ανέβηκε πιο μπροστά και διεκδίκησε το γκολ της ισοφάρισης, χωρίς όμως να καταφέρνει κάτι. Αποκορύφωμα για τους φιλοξενούμενους το δοκάρι του Ντανίλο στο 70ο λεπτό. Έτσι, το γκολ του Κακουλλή στα τελευταία λεπτά... αποτελείωσε το παιχνίδι ενώ ο Μποτεάκ από το σημείο του πέναλτι έβαλε το «κερασάκι» στην τούρτα.

Με τη νίκη αυτή η Ομόνοια έφτασε τους 11 βαθμούς και βρίσκεται στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας μάλιστα παιχνίδι λιγότερο. Από την άλλη, η ΑΕΛ έμεινε στους εννέα βαθμούς. Την έβδομη αγωνιστική η ΑΕΛ φιλοξενεί στο Τσίρειο την Ένωση ενώ η Ομόνοια πάει στο Δασάκι για να αντιμετωπίσει τον Εθνικό.

Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό ο Ασαντέ έπαιξε το 1-2 με τον Ντούρις, βγήκε απέναντι στον Βοζίνια όμως την τελευταία στιγμή ο Ράσο τον πρόλαβε και παραχώρησε κόρνερ.

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μποτεάκ στο 16ο λεπτό από πλάγια, ο Βοζίνια έκανε κακή έξοδο όμως η μπάλα δεν κατέληξε στην εστία και έφυγε δίπλα από τα δοκάρια της ΑΕΛ.

Στην περιοχή ο Ντανίλο στο 20ο λεπτό, έκανε τις ντρίμπλες και επιχείρησε το σουτ όμως ο Φαμπιάνο με διπλή προσπάθεια μάζεψε τη μπάλα. Δύο λεπτά αργότερα, τέσσερα διαδοχικά σουτ από τους παίκτες της ΑΕΛ, όλα σταμάτησαν σε σώματα των παικτών της Ομόνοιας.

Ελίχθηκε ο Τζιωνής και έδωσε στον Ντούρις ο οποίος από το ύψος του πέναλτι έκανε το σουτ όμως η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ στο 37ο λεπτό της αναμέτρησης.

Κόρνερ του Ριέρα στο 40ο λεπτό, ο Αντρέ πήρε την κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε μόλις έξω. Πολύ καλή στιγμή για την ΑΕΛ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό η Ομόνοια έχασε διπλή πολύ μεγάλη ευκαιρία. Έφυγε πίσω από την άμυνα ο Ντούρις στο τετ α τετ με τον Βοζίνια όμως αστόχησε. Η μπάλα κατέληξε στον Μποτεάκ έξω από την περιοχή όμως το σουτ του κατέληξε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Ντανίλο εντός περιοχής έκανε το δυνατό σουτ στη γωνία, αναγκάζοντας τον Φαμπιάνο να πέσει και να διώξει με δυσκολία σε κόρνερ.

Σουτ από τον Αντωνίου, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε ψηλά έξω στο 50ο λεπτό λεπτό της αναμέτρησης.

Έφυγε μόνος ο Λέτσιακς στο 52ο λεπτό, έβγαλε εξαιρετική σέντρα, απομάκρυνε όμως η άμυνα των φιλοξενουμένων .

Πανέμορφη ατομική ενέργεια του Τζιωνή στο 64ο λεπτό, μπήκε στην περιοχή και έδωσε... έτοιμο γκολ στον Ασαντέ ο οποίος εξ επαφής έσπρωξε τη μπάλα στα δίκτυα για το 1-0.

Σουτ του Ντανίλο στο 69ο λεπτό, ο Φαμπιάνο έπεσε στη γωνία του και μάζεψε τη μπάλα χωρίς δυσκολία.

Τεράστιο λάθος του Χούμποτσαν, ο Ντανίλο πήρε τη μπάλα, έκανε το πλασέ όμως ο η μπάλα σταμάτησε στη... ρίζα του δοκαριού του Φαμπιάνο στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στην περιοχή ο Μαέ, έκανε το σουτ όμως ο Φαμπιάνο έπεσε ξανά και μάζεψε χωρίς δυσκολία τη μπάλα στο 72ο λεπτό.

Εξαιρετική κάθετη του Βίτορ στην περιοχή, ο Κακουλλής με εξαιρετικό ψιλοκρεμαστό πλασέ νίκησε τον Βοζίνια και έκανε το 2-0 για την Ομόνοια στο 89ο λεπτό.

Στις καθυστερήσεις ο Λοΐζου ανατράπηκε από τον Παπαφώτη στην περιοχή με το διαιτητή να καταλογίζει το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μποτεάκ ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Λέτσιακς, Λανγκ, Λούφτνερ, Χούμποτσαν, Γκόμες, Κούσουλος, Ασάντε (Λοΐζου 86'), Μποτεάκ, Τζιωνής (Σενέ 90'), Ντούρις (Κακουλλής 73')

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Αντρέ, Ράσο, Μεντόγιεβιτς, Ριέρα (Μπάμπιτς 71'), Μαέ, Αντωνίου (Δ.Αβραάμ 77'), Παπαφώτης, Σάντος, Κυριάκου (Τόρες 86'), Ντανίλο

Χένινγκ Μπεργκ (Ομόνοια): «Είμαστε χαρούμενοι για το τρίποντο. Μετά τους δύσκολους αγώνες, το σημερινό ήταν επίσης δύσκολο. Το γήπεδο δεν ήταν έτοιμο και δεν μας βοήθησε. Έκανε δύσκολο για τους παίκτες να παίξουν επιθετικά. Είμαι χαρούμενος με την νοοτροπία, πάλεψαν, αμύνθηκαν. Η ΑΕΛ έχει καλούς παίκτες, έπρεπε να αμυνθούμε καλά. Ο Ντούρις έχασε σπουδαία ευκαιρία όπως επίσης και ο Ασάντε που αν σκοράραμε θα ήμασταν μπροστά από το πρώτο μέρος. Ο Χούμποτσαν έκανε εξαιρετικό παιχνίδι απέναντι στον Ντανίλο που είναι πολύ καλός παίκτης. Μείναμε στο παιχνίδι και σκοράραμε. Παίξαμε αμυντικά σε κορυφαία επίπεδο. Ο Τζιωνής έκανε σούπερ προσπάθεια που έδωσε το γκολ στον Ασάντε, είμαι πολύ χαρούμενος και με τους δύο. Πολύ καλή η πάσα του Γκόμες στον Κακουλή. Ο Κακουλλής τέλειωσε την φάση όπως αυτός ξέρει. Επέστρεψε από τραυματισμό, τον βλέπαμε στις προπονήσεις. Θεωρώ πως είναι λίγο νωρίς να πάει αλλά θα τα καταφέρει, ελπίζω να σκοράρει και με την Εθνική. Έχει δουλειά να κάνει ακόμη. Ο Λοΐζου μπήκε και κέρδισε πέναλτι. Είναι φανταστικό πως είμαστε στους ομίλους αλλά και σε αυτή την θέση. Είναι σούπερ που είμαστε εδώ. Θα προσπαθήσουμε να μαζέψουμε όσους πιο πολλούς βαθμούς μπορούμε και να διατηρήσουμε φρέσκο το ρόστερ αφού θα δίνουμε δύο παιχνίδια κάθε εβδομάδα».

Ντούσαν Κέρκεζ (ΑΕΛ): «Πρώτα από όλα θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην Ομόνοια και για σήμερα και στην Ευρώπη. Χρόνια πολλά σε όλους τους ΑΕΛίστες, θέλαμε να κάνουμε ένα δώρο σήμερα όμως δεν τα καταφέραμε. Δεν ήταν παιχνίδι για 3-0, η Ομόνοια σκόραρε εμείς όχι. Ένα ντέρμπι και όπως όλα τα ντέρμπι φέτος εκτός ήμασταν καλοί και θα πρέπει να είχαμε περισσότερους βαθμούς. Έτσι, είναι το ποδόσφαιρο, δεν παίζαμε μόνοι μας. Έχουμε τη διακοπή και θα δουλέψουμε. Δε μπορούμε να πάμε πίσω, έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Παίζαμε με την Ομόνοια, έχει ποιότητα μπροστά, δεν είναι εύκολο να έχεις μηδέν στην άμυνα».

Mαρίνος Τζιωνής (Ομόνοια): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι για έμας. Ήταν σημαντικό να πάρουμε τη νίκη. Έχουμε κι άλλα παιχνίδια μπροστά μας, θα προσπαθήσουμε να έχουμε το θετικό αποτέλεσμα σε κάθε παιχνίδι. Πιστεύω πως στο δεύτερο ημίχρονο με τις κάποιες ατομικές ενέργειες που κάναμε καταφέραμε να ανοίξουμε το σκορ. Προσπαθώ κι εγώ, παιχνίδι με παιχνίδι να βελτιώνομαι και τα καλύτερα έρχονται. Ήταν δύσκολο για εμένα πέρσι, είχα κάποιους τραυματισμούς. Φέτος μακάρι να συνεχίσω όπως άρχισα. Μου δείχνει εμπιστοσύνη ο προπονητής μου και τον βγάζω ασπροπρόσωπο».

Ανδρόνικος Κακουλλής (Ομόνοια): «Σε κάθε παιχνίδι προσπαθούμε. Πετύχαμε τον στόχο της Ευρώπης. Ήμασταν συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι με την ΑΕΛ. Θέλαμε την νίκη και καταφέραμε να την πάρουμε. Είμαστε πολύ χαρούμενοι και συνεχίζουμε. Είμαστε όλοι διψασμένοι και θέλουμε να παίξουμε. Υπάρχει υγιής ανταγωνισμός στην ομάδα μας. Εμείς έχουμε στόχο τη νίκη σε κάθε παιχνίδι. Το θέλουμε κι’ εμείς το πρωτάθλημα. Πάμε βήμα – βήμα. Όσον αφορά στο γκολ που πέτυχε, απλά μου ήρθε η έμπνευση. Το δοκίμασα και στην προπόνηση και μου βγήκε».

Ανδρέας Δημητρίου (Ομόνοια): «Το σκορ είναι μεγάλο. Το παιχνίδι δεν έδειχνε ότι θα είχε τέτοια τροπή το σκορ, όμως εκμεταλλευτήκαμε τους χώρους μετά το 1-0 και έφτασε το σκορ σε αυτό το επίπεδο. Η ΑΕΛ ήταν καλή, όμως για να φτάσουμε στο 3-0 σημαίνει ότι κάναμε πράγματα σωστά στο γήπεδο. Η ομάδα ήταν φορτωμένη με παιχνίδια ψηλής έντασης, είχαμε και προβλήματα με απουσίες βασικών παικτών, όμως η διαχείριση στο ρόστερ είναι τέτοια που μας επιτρέπει να έχουμε τέτοια αποτελέσματα».

Για τον Ντούρις: «Δεν θυμάμαι τα τελευταία χρόνια να έχω βιώσει κάτι παρόμοιο, ένας νεοφερμένος παίκτης να στέκεται άτυχος και ο κόσμος να τον στηρίζει. Ήταν σημαντική η προσφορά του σήμερα. Ο παίκτης χαρακτηρίζεται από τη φιλοτιμία του. Αυτή η φάση θα τον βοηθήσει».