«Πάτησε» την Λάτσιο και ανέβηκε κορυφή η Ίντερ

Κυριακή, 14/2/2021 - 23:55

Το φωνάζει πιο δυνατά από ποτέ: Η Ίντερ πάει για πρωτάθλημα!

Με πρωταγωνιστή τον Λουκάκου που πέτυχε ντοπιέτα και μοίρασε ασίστ στον Λαουτάρο για το τρίτο γκολ, η ομάδα του Αντόνιο Κόντε επικράτησε 3-1 της Λάτσιο και πάτησε κορυφή, εκμεταλλευόμενη τη χθεσινή ήττα της Μίλαν!

Η Λάτσιο μπήκε πιο δυνατά, είχε τον έλεγχο και πίεζε! Αλλά η Ίντερ χτύπησε σαν... κόμπρα, αφού στην πρώτη φάση που πάτησε περιοχή κέρδισε πέναλτι και ο Λουκάκου άνοιξε το σκορ από την άσπρη βούλα (22').

Το γκολ αυτό απελευθέρωσε τους «νερατζούρι», τους έδιωξε το άγχος και μεγάλωσε το προβάδισμά τους στο φινάλε του ημιχρόνου με τον Λουκάκου να «χτυπάει» ξανά για το 2-0.

Το νερό είχε μπει στ' αυλάκι, η Ίντερ έπαιρνε αυτό που ήθελε και έδειχνε να διώχνει από πάνω της τον μανδύα του... looser!

Ωστόσο, η Λάτσιο βρήκε γκολ στο 61' με τον Εσκαλάντε, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Παρόλα αυτά η ομάδα του Αντόνιο Κόντε δεν «μάσησε» και τρία λεπτά μετά ο Λουκάκου με τρομερή κούρσα και ασίστ, μοίρασε στον Λαουτάρο το 3-1 που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.