Πεντάρα της Σίτι με «καυτό» Ζεσούς και τώρα… Ρεάλ

Σάββατο, 23/4/2022 - 19:00

Πεντάρα με… φρένο για τη Μάντσεστερ Σίτι κόντρα στη Γουότφορντ.

Η ομάδα του Γκουαρντιόλα επικράτησε 5-1 στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής της Premier League και πάει με φόρα στη Ρεάλ Μαδρίτης, την οποία θα υποδεχθεί την Τρίτη. Στην πρώτη συνάντηση των δύο ομάδων για τα ημιτελικά του Champions League.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα ήταν ο Γκάμπριελ Ζεσούς, ο οποίος πέτυχε τέσσερα γκολ και έδωσε… απαντήσεις μετά τις φήμες για το μέλλον του, οι οποίες κυκλοφόρησαν μεσοβδόμαδα. Ο Βραζιλιάνος άνοιξε το σκορ στο 4ο λεπτό με πλασέ από κοντά έπειτα από γύρισμα του Ζιντσένκο, ενώ στο 23’ έπειτα από συστημένη σέντρα του Ντε Μπρόινε βρήκε δίχτυα με κεφαλιά. Ο Καμαρά μείωσε στο 28ο λεπτό με συρτό σουτ, αλλά δεν κατάφερε να φρενάρει τη Μάντσεστερ Σίτι, αλλά ούτε τον Ζεσούς, παρότι επανήλθε στο δεύτερο μέρος.

Ενδιάμεσα, έβαλε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ ο Ρόντρι, ο οποίος πέτυχε το γκολ της βραδιάς με άπιαστο σουτ στο 34ο λεπτό. Ο Ζεσούς νίκησε τον Φόστερ στο 49’ με πέναλτι, ενώ ο Ντε Μπρόινε είχε στο… τσεπάκι και δεύτερη ασίστ στο 53’, δίχως να είναι τόσο εντυπωσιακή όσο η πρώτη. Με την ουσία να παραμένει ίδια.