Πέρασε άνετα από το Γουότφορντ και ανέβηκε στην κορυφή η Σίτι

Σάββατο, 4/12/2021 - 21:30

Αποφασισμένη να αρπάξει την ευκαιρία και να εκμεταλλευτεί την ήττα της Τσέλσι αποδείχθηκε η Μάντσεστερ Σίτι το βράδυ του Σαββάτου (04/12), με την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα να περνάει με χαρακτηριστική άνεση από την έδρα της Γουότφορντ (1-3) και να «σκαρφαλώνει» στην κορυφή της Premier League!

Με τη νίκη αυτή, η Σίτι έφτασε τους 35 πόντους μετά το πέρας 15 αγωνιστικών, αφήνοντας στο -1 και -2 Λίβερπουλ και Τσέλσι αντίστοιχα.

Οι «πολίτες» κυριάρχησαν πλήρως στο «Βίκαρεϊτζ Ρόουντ», ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 26 τελικές, εκ των οποίων οι 13 στον στόχο, αλλά και με το εντυπωσιακό 78%-22% κατοχής μπάλας.

Το σκορ άνοιξε ο Στέρλινγκ μόλις στο 4ο λεπτό, με τον Άγγλο μεσοεπιθετικό να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κοντινή κεφαλιά, όντας ξεχασμένος από την άμυνα των γηπεδούχων. Το 2-0 ήρθε στο 31ο λεπτό με υπέροχο τελείωμα του Σίλβα από εξαιρετικά δύσκολη γωνία.

Ο 27χρονος Πορτογάλος μάλιστα ήταν εκείνος που στο 63ο λεπτό ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 με μαγικό πλασέ στην απέναντι γωνία έπειτα από άδειασμα του αντιπάλου του.

Το μόνο που μπόρεσαν να κάνουν οι «σφήκες», που παρέμειναν στη 17η θέση και στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού, ήταν να διαμορφώσουν το τελικό σκορ στο 74ο λεπτό με τέρμα του Ερνάντεζ.