Πήρε την πρόκριση χωρίς άγχος η Ομόνοια (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 5/12/2018 - 18:05

Χωρίς να χρειαστεί να ανεβάσει ιδιαίτερα ταχύτητα η Ομόνοια επικράτησε με 3-0 του Ονήσιλου Σωτήρας στο ΓΣΠ (Τετάρτη 05/12 16:00) για τον πρώτο γύρο του Κυπέλλου με σκόρερ τους Πρτσέ 6', Αντόνια 42' και Λόε 81'. Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο με αρκετές αλλαγές που όμως δεν επηρέασαν το τελικό αποτέλεσμα και έτσι το «τριφύλλι» πήρε εύκολα την πρόκριση στους «16» του θεσμού.

Η Ομόνοια ξεκίνησε αποφασισμένα το παιχνίδι κόντρα στον Ονήσιλο για το Κύπελλο. Ευτύχησε μάλιστα να ανοίξει το σκορ μόλις στο έκτος λεπτό της αναμέτρησης με τον Πρτσέ  ο οποίος μετά από κόρνερ του Μόντερ έπιασε την προβολή για να κάνει το 1-0.

Η Ομόνοια παρά το γκολ συνέχισε σε χαμηλό ρυθμό το παιχνίδι με πολλές πάσες.

Στο 35ο λεπτό ήρθε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία των γηπεδούχων μετά το γκολ. Ο Ντάρμπισαϊαρ έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Ονήσιλου αλλά το πλασέ του πέρασε έξω.

Τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου ο Αντόνια διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του. Ο Σοάρες έκανε την κάθετη πάσα στον Αντόνια μέσα στην περιοχή με τον εξτρέμ των «πρασίνων» να κάνει με υποδειγματικό πλασέ το 2-0.

Σε πολύ χαμηλό τέμπο ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο με το αποτέλεσμα να ευνοεί την ομάδα της Ομόνοιας η οποία μπήκε στο γήπεδο απλά για να διατηρήσει το θετικό σκορ.

Στο 72ο λεπτό η Ομόνοια είχε δοκάρι με τον Κούσουλο. Ο νεαρός  ποδοσφαιριστής έπιασε το δυνατό σουτ όμως η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και πέρασε έξω.

Στο 81ο λεπτό ο Αντόνια από σκόρερ μετατράπηκε στον άνθρωπο της ασιστ. Σέντρα του Αντόνια από τα αριστερά πάνω στο κεφάλι του Λοέ με τον Αφρικανό να κάνει από κοντά το 3-0.

Ο Αντόνια συνέχισε να πιέζει και δύο λεπτά αργότερα και πάλι ο Αντόνια έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε μόλις έξω από το δοκάρι του τερματοφύλακα της φιλοξενούμενης ομάδας.

Ονήσιλος Σωτήρας (Γιαννάκης Ποντικός): Παναγή, Πιερέττης, Δανιήλ (Νικολάου 46'), Θεοδοσίου, Αλκιβιάδης (Αμεσάν 75'), Κάστανος, Νμτιτρένκο, Πιτταράς, Καλλής, Ζαφειράκης, Κατσιαρής (Καμινιώτης 60')

Ομόνοια (Γιάννης Αναστασίου): Παναγή, Λόρα, Μανρίκε, Γκαφούρ (Τζιωνής 75'), Πρετσέ, Κούσουλος, Σοάρες, Γκόμεθ (Λόε 68'), Αντόνια (Λοΐζου 83'), Μόντες, Ντάρμπισαϊρ

Δηλώσεις

Αναστασίου: «Τα παιχνίδια Κυπέλλου είναι πάντα επικίνδυνα αν δεν έχεις την κατάλληλη νοοτροπία. Ξέραμε ότι ο Ονήσιλος αν δίναμε το δικαίωμα θα μας δημιουργούσαν πρόβλημα. Το σημαντικό είναι η πρόκριση, το μηδέν παθητικό και τα νεαρά παιδιά που αγωνίστηκαν. Εύχομαι καλή πορεία στην ομάδα του Ονήσιλου.

«Υπήρχαν και κάποιοι τραυματίες ανάμεσα στους 8. Έχουμε αλλάξει τον τρόπο προπόνησης με ψηλότερες εντάσεις. Από την στιγμή που κάποιοι δεν μπορούν να βγάλουν την προπόνηση. Θέλαμε να κάνουν μια δυνατή προπόνηση παρά 15 λεπτά συμμετοχής σε ένα αγώνα κυπέλλου. Γίνονται σκέψεις για τον Γενάρη. Είναι κάποια παιδιά που δεν έχουν ακόμα αγωνιστεί. Είδαμε σήμερα τον Λοέ. Θέλουμε να πάρουμε σωστές αποφάσεις».

Κ. Παναγή: «Πρώτα από όλα να συγχαρώ την ομάδα μου για την πρόκριση. Δεν δώσαμε δικαίωμα στον αντίπαλο. Χαίρομαι που η πρώτη εμφάνιση μετά από καιρό συνδυάστηκε με νίκη. Νιώθω πολύ δυνατός και υγιής. Δουλεύω καθημερινά στις προπονήσεις και περιμένω την ευκαιρία μου. Το κύπελλο είναι ένας στόχος που θα διεκδικήσουμε. Πιστεύω στην ομάδα. Είναι μακρύς ο δρόμος του πρωταθλήματος, η χρονιά είναι μεγάλη και θα παλέψουμε για να φτάσουμε όσο πιο ψηλά γίνεται στην βαθμολογία».