«Περίπατος» για Μπάγερν στο Ντίσελντορφ

Σάββατο, 23/11/2019 - 21:27

Σε… υγιεινό περίπατο μετέτρεψε το παιχνίδι με τη Φορτούνα στο Ντίσελντορφ η Μπάγερν Μονάχου, όπως φανερώνει και το τελικό 0-4 από το πρώτο κιόλας ημίχρονο της αναμέτρησης, με το οποίο ανέβηκε δεύτερη, ούσα στο -1 από την κορυφή ενώ ο Χάνσι Φλικ έκανε το 3Χ3!

Οι Βαυαροί μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν μόλις στο 11’, με το τρίτο φετινό γκολ του Παβάρ το πρωτάθλημα, χάρη στην τέταρτη ασίστ του Κίμιχ. Ακολούθησαν χαμένες ευκαιρίες από τους Λεβαντόφσκι-Κουτίνιο, για να έρθει… φυσιολογικά το 0-2 από την υπ’ αριθμόν τέσσερα ασίστ του Γκνάμπρι και το πρώτο τέρμα του Τολισό στη Bundesliga φέτος, στο 27ο λεπτό.

Η πρώτη… υποψία φάσης των γηπεδούχων καταγράφηκε δύο λεπτά μετά, με τον Χένινγκς, ενώ στο 31’ το δεξί δοκάρι στέρησε το γκολ από τον Γκνάμπρι. Ωστόσο, τρία λεπτά αργότερα, ο Γερμανός εξτρέμ της Μπάγερν δεν… λάθεψε και μετά από έξυπνη πάσα του Μίλερ, σκόραρε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική, πετυχαίνοντας το 0-3!

Στη συνέχεια, οι νταμπλούχοι Γερμανίας κατέβασαν ταχύτητα, η Φορτούνα προσπάθησε να πετύχει το γκολ της τιμής, αλλά και πάλι ήταν η Μπάγερν εκείνη που έφτασε πρώτη κοντά στο γκολ, με την κεφαλιά του Λεβαντόφσκι στο 65ο λεπτό. Μάλιστα, πέντε λεπτά μετά, ο Πολωνός «σέρβιρε» στον Κουτίνιο που με κοντινή προβολή διαμόρφωσε το τελικό 0-4, αφού το τέρμα του Μοράλες ακυρώθηκε για οφσάιντ του Τσίμερμαν στην αρχή της φάσης.