«Περίπατος» της Μπάρσα στο «Μπερναμπέου» με τριάρα επί της Ρεάλ

Τετάρτη, 27/2/2019 - 23:57

Τι κι αν ο Μέσι έκανε από τα χειρότερα Κλάσικο του, τι κι αν δεν έπιασε υψηλή απόδοση, η Μπαρτσελόνα διέλυσε με 3-0 τη Ρεάλ μέσα στο σπίτι της και πέρασε στο ρελαντί στον τελικό.

Το ματς είχε φοβερό ρυθμό από τα πρώτα λεπτά και στο 13’ η Ρεάλ φώναξε για πέναλτι σε πτώση του Βινίσιους στην περιοχή αλλά ο ρέφερι δεν έδωσε κάτι. Η Ρεάλ είχε μπει καλύτερα και στο 19’ ο Βινίσιους γύρισε όμορφα στην περιοχή κι έκανε το σουτ αλλά αστόχησε ενώ στο 23’ ο Τερ Στέγκεν νίκησε τον Βραζιλιάνο  μετά από φάση διαρκείας και στη συνέχεια ο Βάσκεθ δεν μπόρεσε να σκοράρει. Και στο 37ο λεπτό ήρθε η μεγαλύτερη φάση για τη Ρεάλ, καθώς ο Βινίσιους έφυγε στην κόντρα, σούταρε πάνω σε σώματα και στη συνέχεια γύρισε στον Μπενζεμά. Ο Γάλλος μόνος από το πέναλτι κατέβασε και σούταρε αλλά ο Τερ Στέγκεν έδιωξε με τα πόδια. Οι Μαδριλένοι συνέχισαν την πίεση και στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Ρεγκιλόν σέντραρε από αριστερά αλλά ο Βινίσιους από πολύ κοντά αστόχησε με πλασέ.

Οι Καταλανοί μπήκαν πιο δυνατά στην επανάληψη και στο 51’, ο Άλμπα άνοιξε αριστερά στον Ντεμπελέ, εκείνος έκανε το γύρισμα και ο Σουάρες με όμορφο πλασέ έγραψε το 0-1. Στο 53’ το σουτ του Κρόος πέρασε λίγο έξω, όπως και η κεφαλιά του Κασεμίρο στο 55’ και στο 62’ ο Τερ Στέγκεν έσωσε μετά από κεφαλιά του Ρεγκιλόν.

Στο 67’ ο Τερ Στέγκεν είπε όχι σε διαγώνιο σουτ του Καρβαχάλ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Βινίσιους άδειασε τον Σεμέδο και τον Πικέ, αλλά το πλασέ του κόντραρε και πέρασε έξω.

Και στο 69’ ο Ντεμπελέ έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Βαράν προ του Σουάρες, πέτυχε αυτογκόλ για το 0-2. Μάλιστα στο 72’ ο Κασεμίρο έκανε καθαρό πέναλτι στον Σουάρες και ο Ουρουγουανός το εκτέλεσε αλά-Πανένκα και πέτυχε το 0-3.

ΡΕΑΛ: Κέιλορ Νάβας, Καρβαχάλ, Ράμος, Βαράν, Ρεγκιλόν, Κρόος, Κασεμίρο (75’ Βαλβέρδε), Μόντριτς, Βάσκεθ, Βινίσιους (81’ Ασένσιο), Μπενζεμά.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Σεμέδο, Πικέ, Λενγκλέ, Άλμπα, Μπούσκετς (86’ Αρτούρ), Σέρχι Ρομπέρτο, Ράκιτιτς, Ντεμπελέ (75’ Κουτίνιο), Σουάρες (78’ Βιδάλ), Μέσι