«Πέταξαν» από δύο βαθμούς στο Τσίρειο Απόλλωνας και ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 8/3/2020 - 19:56

Χωρίς νικητή και ουσιαστικά και με τις δύο ομάδες... χαμένες ολοκληρώθηκε η πρώτη αναμέτρηση των πλέι οφ για τους Απόλλωνα και ΑΠΟΕΛ αφού έμειναν στο 1-1 στην πρεμιέρα της δεύτερης φάσης.

Ο Απόλλωνα πήρε το προβάδισμα στο σκορ στο 13ο λεπτό με τον Ενσούε ενώ η «απάντηση» του ΑΠΟΕΛ ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο όταν ο Γένσεν νίκησε τον Δημητρίου στο 62ο λεπτό.

Με την ισοπαλία αυτή ο ΑΠΟΕΛ έφτασε τους 40 βαθμούς και μένει πλέον στο -6 από την κορυφή και τις Ομόνοια - Ανόρθωση όντας στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη, ο Απόλλωνας έμεινε στην τέταρτη θέση με τη διαφορά από την κορυφή να είναι στους εφτά βαθμούς.

Ο Απόλλωνας στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού ήταν καλύτερος έχοντας την υπεροχή όμως δεν κατάφερε να μετουσιώσει την υποεροχή του σε τρίποντο κάτι που τον αφήνει αρκετά πίσω στη «μάχη» του πρωταθλήματος. Από την άλλη ο ΑΠΟΕΛ έδειξε και πάλι προβλήματα στην επιθετική λειτουργία όμως κατάφερε να σκοράρει με τα από 422 αγωνιστικά λεπτά.

Την ερχόμενη αγωνιστική ο ΑΠΟΕΛ υποδέχεται την Ανόρθωση στο ΓΣΠ στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των πλέι οφ ενώ ο Απόλλωνας πάει εξίσου στη Λευκωσία για να αντιμετωπίσει την Ομόνοια.

Πρώτη καλή στιγμή στο ματς στο δεύτερο λεπτό, για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Τάμαρι μετά από ένα σπριντ, έκανε προσποίηση και σουτ από πλάγια εντός περιοχής, αλλά έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μπένσοπ έπιασε δυνατό σουτ όμως η μπάλα κάπου κόντραρε στο ένατο λεπτό της αναμέτρησης.

Σέντρα από τα δεξιά από τον Σαρδινέρο με τον Ενσούε να κερδίζει την κεφαλιά από τον Μερκή και να κάνει το 1-0 για τους «γαλάζιους» στο 13ο λεπτό.

Μετά από κεφαλιά του Ντε Βινσέντι, η μπάλα πήρε μία παράξενη πορεία και ο Δημητρίου δύσκολα με δεύτερη προσπάθεια απομάκρυνε τον κίνδυνο στο 29ο λεπτό.

Εκτέλεση κόρνερ του Ντε Βινσέντι στο 31ο λεπτό, με τον Σάβιτς να πιάνει την κεφαλιά, την μπάλα να σκάει στο έδαφος και να φεύγει πάνω από την εστία του Απόλλωνα.

Μακρινό σουτ του Ντένιτς στο 36ο λεπτό μετά από πάσα του Παπουλή όμως ο Μπέλετς ήταν σε ετοιμότητα και μάζεψε σταθερά την μπάλα.

Στο 52ο λεπτό ο Μπένσοπ από δεξιά έκανε τη σέντρα με τον Σάβιτς να βάζει την προβολή και την μπάλα να καταλείγει στην αγκαλιά του Μπέλετς ο οποίος έσωσε την ομάδα του από το αυτογκόλ.

Ο Δημητρίου ανέτρεψε τον Ταμάρι εντός περιοχής με τον Πορτογάλο διαιτητή να καταλογίζει αμέσως το σημείο του πέναλτι στο 62ο λεπτό. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γένσεν ο οποίος δεν κατάφερε να νικήσει τον Δημητρίου. Στην επαναφορά της μπάλας ο άσος του ΑΠΟΕΛ έκανε το 1-1 για τους «γαλαζοκίτρινους».

Ο Ντένιτς έξω από την περιοχή έκανε το σουτ όμως η μπάλα έφυγε έξω χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα ο Μπέλετς στο 68ο λεπτό της αναμέτρησης.

Βγήκε στην αντεπίθεση ο ΑΠΟΕΛ με τον Τάμαρι ο οποίος καθυστέρησε αρκετά να δώσει την μπάλα και έχασε την ευκαιρία για κάτι καλύτερο στο 72ο λεπτό της αναμέτρησης.

Αντεπίθεση για τους «γαλάζιους» στο 84ο λεπτό με τον Πίττα να δίνει στον Μπένσοπ ο οποίος έκανε το πλασέ όμως η μπάλα κόντραρε στον Σάβιτς και έδωσε την ευκαιρία στον Μπέλετς να προλάβει την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή του τέρματος.

Απόλλωνας (Σωφρόνης Αυογυστή): Δημητρίου, Ενσούε, Γιούσε, Σάλαϊ, Σακέττι (Μάρκοβιτς 88'), Ζοάο Πέδρο, Αγκίρε, Ντένιτς, Παπουλής (Ματέι 85'), Σαρδινέρο (Πίττας 75'), Μπένσοπ

ΑΠΟΕΛ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπέλετς, Μιχαΐλοβιτς (Μάτιτς 57'), Μερκής, Βούρος, Ιωάννου, Σάβιτς, Εφραίμ (Πάβλοβιτς 57')), Ντε Βινσέντι (Αλωνεύτης 88'), Άλεφ, Γένσεν, Τάμαρι

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Μαρίνος Ουζουνίδης (ΑΠΟΕΛ): «Έγινε ένα πολύ καλό παιχνίδι απέναντι σε δύο πολύ καλές ομάδες. Είχε πάθος, ένταση το παιχνίδι και οι δύο ομάδες έκαναν ευκαιρίες που θα μπορούσαν να κερδίσουν. Ξέραμε ότι ο Απόλλωνας θα μπει δυνατά αλλά δεν αποφύγαμε το γκολ. Στη συνέχεια ισορροπήσαμε, φέραμε τη μπάλα κοντά στην περιοχή αλλά εκεί έχουμε θέμα. Δεν θέλω να κάνουμε γκολ όλες τις φάσεις αλλά τουλάχιστον να τις τελειώνουμε σωστά. Μετά ισοφαρίσαμε, ψάξαμε κι άλλο γκολ θα μπορούσαμε να σκοράρουμε αλλά θα μπορούσε και ο Απόλλωνας επίσης. Έγινε γενικά ένα ωραίο παιχνίδι και το αποτέλεσμα ήταν δίκαιο. Κανείς δεν ήθελε το αποτέλεσμα και δεν αφήνει κανένα ικανοποιημένο. Είμαστε πίσω  στην βαθμολογία και οι δύο αλλά θα είμαστε πολύ κοντά σύντομα. Συγχαρητήρια στον Απόλλωνα αλλά και στους ποδοσφαιριστές μου», ανέφερε αρχικά ο Μαρίνος Ουζουνίδης.

Για το αν είναι ευχαριστημένος από τις αλλαγές που έκανε είπε: «Εκ των υστέρων μπορείς να πεις πολλά πράγματα. Γενικά είμαι ευχαριστημένος, κλείσαμε τις γραμμές. Έγινε καλό παιχνίδι, θα μπορούσαν και οι δύο να το πάρουνε».

Για την βαθμολογία: «Θα γίνει μάχη μέχρι το τέλος. Ομόνοια και Ανόρθωση δικαιούνται να κάνουν λάθος, εμείς όμως όχι. Αν παρουσιάσουμε αυτή την εικόνα, τότε πιστεύω θα έρθουν νίκες».

Για Γιάκολις και Βιντιγκάλ: «Δεν χρειάζεται να τα λέμε προς τα έξω. Νομίζω την άλλη εβδομάδα θα είναι στη διάθεση μας. Δηλαδή, δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα».

Σωφρόνης Αυγουστη (Απόλλωνας): «Θα συμφωνήσω ότι ήταν ένα ωραίο ματς. Είχε ρυθμό και τρεξίματα. Το αποτέλεσμα είναι δίκαιο. Σίγουρα καμιά από τις δύο δεν ήθελε αυτό το αποτέλεσμα. θα πρέπει να δούμε τη συνέχεια, έχουμε ένα δύσκολο παιχνίδι τη Κυριακή με την Ομόνοια στο ΓΣΠ. Θα παλέψουμε όλα τα παιχνίδια για να δούμε που θα μας βγάλει στο τέλος της σεζόν και τι θα κερδίσουμε. Αξίζουν συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την προσπάθεια. Όταν γίνονται κάποιες αλλαγές, υπάρχουν τα ρίσκα τους. Έγινε προσπάθεια από όλους τους παίκτες και εγώ προσωπικά είμαι ευχαριστημένος».

Για τα αγωνιστικά και την επανεμφάνιση του Μάρκοβιτς: «Ο Σάσα αγωνίστηκε ξανά μετά από αρκετό καιρό, οι άλλοι παίκτες που αντιμετωπίζουν πρόβλημα τραυματισμού, ο Γκακπέ και ο Μολ, έχουν επιστρέψει, είναι κοντά μας και θα προσπαθήσουμε μετά τη διακοπή να τους έχουμε κοντά μας».

Εμίλιο Ενσούε (Απόλλωνας): «Ήμασταν πολύ καλή στο πρώτο μέρος. Μετά δώσαμε χώρο και μας στοίχησε, κάναμε ηλίθιο πέναλτι και μας στοίχησε επίσης. Δεν έκανε κάτι ο ΑΠΟΕΛ για να πάρει την ισοπαλία».

Για το ότι έπαιξε στον ΑΠΟΕΛ και γιατί δεν πανηγύρισε: «Έπαιξα για τον ΑΠΟΕΛ και έδωσα τα πάντα. Δεν ξέρω γιατί φωνάζουν, τους σέβομαι αλλά με πέταξαν από τον σύλλογο».

Για την κατάσταση που βρίσκεται: «Ήταν πολύ δύσκολο για μένα, είχα πολλούς τραυματισμούς φέτος. Είμαι έτοιμος να βοηθήσω στα πλέι οφ και θα κάνω ότι μπορώ».

Μάικ Γένσεν (ΑΠΟΕΛ): «Δεν μπορούμε να είμαστε ικανοποιημένοι με το πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο ήμασταν καλύτεροι. Ο Απόλλωνας ήταν πάντα επικίνδυνος. Βγάλαμε πολλή ενέργεια στο ξεκίνημα του αγώνα. Είχαμε ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, είχαμε στιγμές στις οποίες έπρεπε να είμαστε καλύτεροι. Δεν είμαι ικανοποιημένος που έχασα το πέναλτι, αλλά ήμουν τυχερός που είχα δεύτερη ευκαιρία. Θα θυμάμαι πάντα το πρώτο μου γκολ αλλά θα ήμουν ικανοποιημένος αν ερχόταν το τρίποντο. Αξίζαμε το γκολ, πρέπει να προσπαθήσουμε να πιστεύουμε συνέχεια. Πρέπει να έχουμε πιο μεγάλες καλές περιόδους στον αγώνα. Έχουμε καλές στιγμές, μέτριες και κακές. Πρέπει να παίζουμε όπως θέλουμε να παίζουμε. Βλέπουμε μπροστά, πρέπει να βελτιωθούμε, με καλή διάθεση μπορούμε να προοδεύσουμε».

Φανούριος Κωνσταντίνου (Απόλλωνας): «Δεν μας αφήνει ικανοποιημένους το αποτέλεσμα, αλλά όταν παίζεις τέτοιους αγώνες είναι στα πιθανά. Αν υπήρχε μια ομάδα που άξιζε να κερδίσει βάση απόδοσης ήταν ο Απόλλων, στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν εξαιρετικοί και το δυστύχημα είναι ότι δεν καταφέραμε να πετύχουμε ένα δεύτερο γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε και μας πίεσε, κάτι που ήταν λογικό, αλλά πάλι είχαμε μία μεγάλη ευκαιρία με τον Μπένσοπ. Μετά από καιρό είδαμε τον Απόλλωνα να είναι τόσο καλός».

Για τη βαθμολογική διαφορά από Ομόνοια και Ανόρθωση: «Πρέπει να υπάρχει διαχείριση στα συναισθήματα. Υπάρχουν 27 βαθμοί στο τραπέζι. Αυτό το αποτέλεσμα δίνει πλεονέκτημα και αγωνιστικό και ψυχολογικό στις δύο ομάδες που προπορεύονται».

Νεκτάριος Πετεβίνος (ΑΠΟΕΛ): «Δυστυχώς είτε παλέψεις είτε όχι, σημασία έχει το αποτέλεσμα. Από το -4 είμαστε στο -6 άρα και χαμένοι. Όμως υπάρχουν πολλά παιχνίδια ακόμα. Μια ομάδα για να πάρει το πρωτάθλημα πρέπει να αντέξει τα πάντα. Και την πίεση και να παίξει κόντρα σε όλους τους αντιπάλους. Εμείς το κάναμε πολλές φορές και πρέπει να το κάνουμε ξανά. Όσοι μπορούν και όσοι αντέχουν. Αυτή την αγωνιστική είμαστε στην πλευρά των χαμένων αλλά υπάρχει πολλής δρόμος. Θα είμαστε εδώ και θα αξιολογούμε κάθε βδομάδα την κατάσταση. Αν σταματήσουμε σημαίνει δεν είμαστε ο ΑΠΟΕΛ. Υπήρχε χρονιά που ήμασταν στο -6 τρις αγωνιστικές πριν το τέλος. Άρα, μέχρι που έχουμε πιθανότητες θα το κυνηγάμε μέχρι το τέλος. Οι επόμενες 2-3 αγωνιστικές είναι πολύ κρίσιμες γιατί παίζουμε απέναντι στις ομάδες που προπορεύονται. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το πιστεύουμε και θα το παλέψουμε μέχρι το τέλος».