Πέταξε κι άλλους βαθμούς η Μπαρσελόνα

ΑΤΛΕΤΙΚ

Συνεχίζεται η κρίση στην Μπαρσελόνα, με την ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε να μένει για τρίτη σερί αγωνιστική χωρίς νίκη. Οι Καταλανοί μετά την ισοπαλία με την Χιρόνα (2-2) και την ήττα από την Λεγκανές (2-1), έμειναν 1-1 με την Ατλέτικ Μπιλμπάο, για την 7η αγωνιστική της La Liga. Τρίτη σερί γκέλα για την Μπαρσελόνα, που αδυνατεί να βρει αντίδοτο στις πληγές της και μάλιστα άρχισαν ήδη οι πρώτες μουρμούρες στο Καμπ Νου.

Οι Μπλαουγκράνα το απόγευμα του Σαββάτου υποδέχθηκαν τους Βάσκους με στόχο να κλείσουν την αρνητική παρένθεση των δύο συνεχόμενων αρνητικών αποτελεσμάτων, αλλά για μια ακόμα φορά αποδείχθηκαν κατώτεροι των περιστάσεων. Η Ατλέτικ στάθηκε όρθια στον λάκκο των λεόντων και έφυγε με το βαθμό της ισοπαλίας από την Βαρκελώνη. Στο αποψινό παιχνίδι μάλιστα ο Ερνέστο Βαλβέρδε παρέταξε την Μπαρτσελόνα χωρίς τον Λιονέλ Μέσι στην αρχική της ενδεκάδα, γεγονός που αποτυπώνει το άσχημο κλίμα που επικρατεί στο εσωτερικό της Μπαρτσελόνα. Ο Αργεντινός μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφερε να οδηγήσει τους Καταλανούς στη νίκη.

Η ομάδα Μπερίσο μάλιστα ήταν αυτή που προηγήθηκε στο σκορ στο 41’ με τον Ντε Μάρκος. Ο αμυντικός της Αθ\τλέτικ εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Σουσαέτα και «πάγωσε» το Καμπ Νου. Στο δεύτερο ημίχρονο η είσοδος του Μέσι βελτίωσε την εικόνα των γηπεδούχων, με τον Λατινοαμερικάνο άσο να δημιουργεί δύο μεγάλες ευκαιρίες στα καρέ του Σίμαν, αλλά χωρίς το επιθυμητό αποτέλεσμα. Στο 80’ ο Ερνέστο Βαλβέρδε αντικατέστησε τον Ντεμπελέ με τον Μουνίρ, με τον Μαροκινό τέσσερα λεπτά αργότερα να τον βγάζει ασπροπρόσωπο και να ισοφαρίζει σε 1-1. Στα εναπομείναντα λεπτά οι Καταλανοί προσπάθησαν να σκοράρουν το γκολ της νίκης, αλλά δεν τα κατάφεραν και έμειναν για τρίτη σερί αγωνιστική χωρίς τρίποντο.